[ad_1]

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس افزود که دو طرف درباره حمایت از تلاش‌های مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن رایزنی کردند.

وی عنوان کرد که نخست وزیر انگلیس همچنین اهمیت رابطه نزدیک لندن – ریاض را مورد اشاره و تعهد انگلیس به تقویت روابط  تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد. 

انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن مجوز فروش حدود ۶ میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.  

بر اثر این تجاوز تاکنون هزاران یمنی کشته شده و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

چندی پیش یک نشریه انگلیسی فاش کرد که دولت لندن در حال کمک به آموزش نظامی ۱۷ کشوری است که در فهرست ناقضان حقوق بشر وزارت امور خارجه انگلیس قرار دارند.

رهبر سابق دومین حزب سیاسی انگلیس در نامه‌ای شدیدالحن به بوریس جانسون، سیاست دولت لندن در این خصوص را مورد انتقاد قرار داد و خواستار تجدید نظر فوری در این زمینه شد.

«جرمی کوربین» در این نامه که تصویر آن را در صفحه توئیتر خود منتشر کرده نوشته است؛ آموزش نظامی به کشورهایی که پیشینه حقوق بشری تکان دهنده و با مردمشان رفتار غیر انسانی دارند، اقدامی نفرت انگیز و شرم آور است و باید سریعا به این موضوع پرداخته شود.

او در نامه یادشده از نخست وزیر انگلیس این پرسش را مطرح کرده که آموزش نظامی به کشوری همچون عربستان سعودی که با حمله به یمن فاجعه انسانی به بار آورده است، چه توجیهی می‌تواند داشته باشد. 

این سیاستمدار انگلیسی با بیان اینکه «این مساله بسیار جدی است و باید بدون فوت وقت پیگیری شود» افزود: من از شما تقاضا دارم که در اسرع وقت با مقامات وزارت دفاع مذاکره کنید تا مقررات مورد استفاده برای آموزش نظامی به کشورهای خارجی بازنگری شود.»

کوربین خاطر نشان کرد که تنها از این طریق، ملت‌های مظلومی که حقوق شان توسط دولت های متجاوز نقض می‌شود، احساس آسایش خواهند کرد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.