[ad_1]

سعید شهند روز دوشنبه در آیین امضای تفاهم نامه همکاری مشترک اجرای این طرح بین دستگاه های اجرایی استان اردبیل افزود: برنامه مدیریت جامع دریاچه نئور پس از توافق تمامی ذینفعان تدوین  و تلاش شده ذینفعان ضمن بهره برداری پایدار از تالاب نئور در حفاظت آن نیز مشارکت کنند.

او توسعه گردشگری را از مهمترین دستاوردهای این طرح ذکر کرد و گفت: با ایجاد منطقه زون تفرج در نئور علاوه بر توسعه گردشگری پایدار پیش بینی می شود حفاظت از محیط زیست منطقه نیز بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به برگزاری پنج کارگاه در تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب نئور اظهار داشت: متخصصان ملی و بومی به همراه نمایندگان جوامع محلی در سلسله نشست‌های فنی و مشورتی، به بررسی مسائل و مشکلات تالاب، ارزش ها و کارکردهای آن و تحلیل مشکلات و ارائه راهکارهای مدیریتی پرداختند.

شهند اضافه کرد: این طرح بعد از تصویب در کمیسیون زیربنایی و آمایش سرزمین در شورای توسعه استان نیز تصویب و برای اجرا ابلاغ شده است.

وی با اشاره به تنوع زیستی غنی در منطقه نئور گفت: در این منطقه ۷۰ گونه گیاهی و ۹۰ گونه جانوری شناسایی شده که در شرایط زیستی بسیار مستعد قرار دارند.

در این آیین تفاهم نامه همکاری بین دستگاه های ذیربط و تمامی ذینفعان جهت اجرای برنامه مدیریت جامع تالاب نئور با هدف استقرار مدیریت جامع زیست بومی و حفاظت، احیا و بهره برداری خردمندانه از تالاب به امضا رسید.

تالاب نئور بخشی از منطقه حفاظت شده لیسار و جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد.

دریاچه نئور در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در ارتفاع ۲ هزار و ۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

نئور بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین استان اردبیل به ‌شمار می‌رود. این دریاچه با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار و عمق متوسط پنج متر است که در برخی مناطق عمیق‌تر می‌شود.

این دریاچه یکی از مناطق گردشگری استان اردبیل است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.