[ad_1]

عباس احمدی مدیر اداره جهاد کشاورزی قلعه‌گنج روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به طرح خرید تضمینی گندم در این شهرستان اشاره کرد و گفت: تا ۲۳ خردادماه امسال ۷۵ درصد محصول گندم‌کاران خریداری و پول آن به حساب کشاورزان واریز شد.

به گفته وی، امسال تولید گندم نسبت به سال‌های گذشته با کاهش مواجه شد اما  عملکرد تولید گندم در هکتار نسبت به سنوات قبل افزایش پیدا کرده است. در هر هکتار سه و نیم تُن گندم تولید می‌کنیم.

 احمدی یکی از دلایل کاهش تولید گندم در قلعه‌گنج را خارج شدن بسیاری از چاه‌های آب از چرخه کشاورزی عنوان کرد و افزود: سوخت یارانه‌ای بسیاری از موتور پمپ‌های دیزلیِ بدون مجوز بعد از سال ۹۷ پرداخت نشد و کشاورزان در تامین گازوئیل دچار مشکل شدند.

وی تصریح کرد: درنتیجه تعدادی از کشاورزان به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تولید نتوانستند کشت گندم را ادامه دهند و درواقع این موضوع به تنهایی موجب کاهش سطح زیر کشت گندم در قلعه‌گنج شد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی قلعه‌گنج گفت: اما توانستیم عملکرد میزان تولید در هر هکتار را با استفاده از کودهای ریز مغذی همچون آهن، روی و منگنز همراه با آبیاری تحت فشار و نوار تِیپ (لوله‌های پلاستیکی یکبار مصرف) افزایش دهیم.

وی پرداخت نشدن تسهیلات کشت گندم در آغاز فصل کشت را یکی دیگر از مسائلی برشمرد که در کاهش تولید گندم این خطه موثر بوده است. او در این رابطه بیان داشت: به علت تامین نشدن وثیقه‌های ضمانتی کشاورزان و بدهکاری آنان نزد بانک کشاورزی بسیاری از گندم‌کاران موفق به دریافت تسهیلات نشدند.

به گفته احمدی، از آنجایی که تسهیلات ذکر شده از محل منابع داخلی بانک بود، بانک هم چندان رغبتی برای پرداخت وام نداشت و ازطرفی خسارت سیل به مزارع هم مزید بر علت شد و تولید گندم در این شهرستان کاهش یافت.
وی اظهار داشت: همچنین کودهای کشاورزی به موقع در اختیار کشاورزان قرار نمی‌گرفت و یا کمتر از تعداد تقاضا به آن‌ها تعلق می‌گرفت مثلا کشاورزی که ۵۰ هکتار سطح زیر کشت گندم داشت به میزان ۲۰ هکتار کود در اختیار وی قرار می‌گرفت..

مدیر جهاد کشاورزی قلعه‌گنج ادامه داد: امسال برای نخستین بار مرکز خرید محصول گندم را در بخش چاه‌دادخدا راه‌اندازی کردیم و این مرکز بیش از ۱۰ هزار تُن گندم از کشاورزان خریداری کرد و حتی مانع خارج شدن این محصول از استان شد.

  به گفته او، امسال هیچ کشاورز قلعه‌گنجی بر خلاف سال‌های گذشته گندم خود را در مراکز خرید استان‌های دیگر تخلیه نکرد.

احمدی عنوان کرد: ۹ هزار و ۸۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی قلعه‌گنج به کشت گندم اختصاص یافته بود که از این میزان ۶۰۰ هکتار به آبیاری تحت فشار و نوار تیپ مجهز شد.

به گفته وی، واگذاری لوله و دستگاه‌های کارنده به صورت یارانه‌ای به کشاورزان ازجمله سیاست‌های تشویقی جهاد کشاورزی برای افزایش تولید گندم در قلعه‌گنج بود.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *