[ad_1]

محمد خلیلی روز پنجشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد: بسته شدن مرزها دراین حد،‌ سابقه نداشته است،‌ هیچ گاه این وضعیت پیش نیامده بود که مرزهای کشور در بخش‌های مختلف هوایی،‌ دریایی و زمینی با محدودیت فعالیت مواجه شود، این شرایط تاثیر منفی بر تجارت دارد و واردات و صادرات کالا به استان قم را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

وی بیان کرد: بسته شدن و ایجاد محدودیت در مرزها منجر به بروز مشکل در فعالیت‌های گمرکی شده‌است و این مساله برای تجارت رو به رشد قم مطلوب نیست.

وی ادامه داد: به دلیل شیوع ویروس کرونا، مرزهای کشورهای همسایه غیرفعال شده و این درحالی است که بازار این کشورها همواره برای صادرات کالاهای تولیدی استان قم،‌ بهترین موقعیت را داشته‌است.

خلیلی گفت: البته فعالیت‌های گمرکی با وجود همه این محدودیت‌ها درسطح گمرکات قم و منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان همچنان ادامه دارد و کارکنان گمرکات با وجود این که در معرض خطر مستقیم ابتلا به بیماری به دلیل لزوم بررسی کالاهای وارداتی هستند، با جدیت کار خود را ادامه می‌دهند.

وی بیان کرد: گمرکات استان قم با همکاری سایر دستگاه‌های متولی، نهایت تلاش خود را به کار گرفته است که کالاهای وارد شده به استان از نظر کسب استانداردهای حوزه بهداشت و سلامت،‌ به خوبی کنترل شود و مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.

وی ادامه داد: امیدواریم هرچه سریع‌تر با از بین رفتن ویروس کرونا و مهار شیوع آن،‌ فعالیت‌های تجاری استان در بخش صادرات و واردات کالاهای مورد نیاز با رشد چشمگیری مواجه شود و فعالان اقتصادی بتوانند به سرعت کالای مورد نظر خود را از گمرکات ترخیص کنند.

کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و ازجمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به « کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی [email protected] در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *