[ad_1]

طبق اعلام مرکز آمار، کردستان در اسفند ماه ۹۸ با نرخ تورم ۳۵.۶ درصد در رتبه ۱۷ کشور قرار گرفته در حالی که میانگین تورم کل کشور در همین ماه ۳۴.۸ درصد بوده است.

براین اساس، تورم این استان در اسفند ۹۸ حدود هشت دهم درصد بیش از میانگین کشوری بوده و درصد تغییرات شاخص قیمت این استان در همین ماه نسبت به بهمن ماه ۱.۷ درصد است.

همچنین طبق این آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه کشور(درصد تغییرات شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل) ۲۲ درصد و در استان کردستان ۱۵.۱ درصد اعلام شده است.

نرخ تورم میانگین کشوری در سال ۹۸ نزدیک به هشت درصد افزایش یافت و مقایسه و بررسی نرخ تورم استان‌های کشور در اسفند ماه پارسال نشان می‌دهد که استان ایلام با ۴۲ درصد بالاترین تورم و استان فارس با عدد ۳۰٫۷ درصد پایین ترین نرخ تورم را داشته اند.

نرخ تورم عبارت است از افزایش سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات مشخص در یک بازه زمانی مشخص. این نرخ یکی از مهمترین شاخص‌های کلان اقتصادی است و کنترل آن از اساسی ترین وظایف و اهداف دولت ها محسوب می شود.

این شاخص از بررسی مستمر تغییرات قیمت کالاها و خدمات در دوره‌های زمانی ماهانه و سالانه و در سطوح استان ها و کشور محاسبه می شود.

برای محاسبه این شاخص بیش از ۴۵۰ قلم کالا و خدمت که بیشترین تأثیر را در سبد مصرفی خانوارها دارند، در سطح شهرستان‌های استان‌های کشور به طور ماهانه قیمت‌گیری می‌شود.

استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، دارای ۱۰ شهرستان، ۳۰ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۹۷ روستای دارای سکنه است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.