[ad_1]

به گزارش ایرنا در این کتاب که با عنوان «نیروهای مسلح چین: ۳۰ سال عملیات صلح سازمان ملل» منتشر شد آمده است: صلحبانان با وفاداری به وظایف خود عمل کرده و سهم مثبتی در صلح جهانی و توسعه مشترک داشته اند.

این سند می گوید: «نیروهای مسلح چین که در ۳۰ سال گذشته در ماموریت های سازمان ملل متحد برای صلح جهانی فعالیت می کردند، به یک نیروی اصلی در عملیات های صلح سازمان ملل تبدیل شده اند».

گزارش می افزاید: حافظان صلح چینی ردپای خود را در بیش از ۲۰ کشور و منطقه از جمله کامبوج، جمهوری دموکراتیک کنگو، لیبریا، سودان، لبنان، قبرس، سودان جنوبی، مالی و جمهوری آفریقا به جا گذاشته اند.

در این سند آمده است که صلحبانان چینی سهمی عظیم در تسهیل حل مسالمت آمیز اختلافات، حفاظت از امنیت و ثبات منطقه ای و ارتقا توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای میزبان داشته اند.  

انتشار این کتاب در حالی است که «جانگ جون» سفیر و نماینده دائم چین در سازمان ملل پیشتر در نشستی در این سازمان گفته بود که چین جزو شرکت کنندگان پایدار و طرفداران مهم عملیات صلحبانی سازمان است به طوری که در حال حاضر، چین دومین مشارکت کننده مهم در عملیات صلحبانی سازمان است و جزو مهم ترین منابع نیروی نظامی برای این عملیات به شمار می آید و یکی از کشورهای مبتکر “اقدام برای صلح” بود که توسط آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان، مطرح شده است.

او گفت: در حال حاضر، چین بیش از ۲۵۰۰ نیروی حافظ صلح دارد که در ۹ منطقه ماموریتی در حال اجرای ماموریت صلحبانی هستند تاکنون در مجموع ۱۸ صلحبان چینی جان خود را در این نوع عملیات ها از دست داده اند.

جانگ گفت: با تلاش مشترک چین و سایر کشورها، شورای امنیت سازمان ملل نهایتا قطعنامه شماره ۲۵۱۸ در مورد امنیت صلحبانان را به تصویب رسانده و چین نیز با اقدامات واقعی خود، همچنان به اجرای تعهدات خود در موضوعات چندجانبه گرایی و صلح جهانی ادامه خواهد داد تا سهم بیشتری در عملیات صلح داشته باشد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.