آشواگاندا

روش های آیورودا ، نوعی طب سنتی هند ، قرن هاست که وجود دارد ، اما برخی از درمان های برجسته آن در حال حاضر در ایالات متحده شناخته شده است.

یکی از آنها آشواگاندا یا Withania somnifera است که جینسینگ هندی یا گیلاس زمستانی نیز نامیده می شود.

این گیاه یک آداپتوژن است ، خانواده ای از گیاهان دارویی مانند گیاهان و ریشه های محبوب در طب جایگزین که به بدن کمک می کند تا با انواع مختلف استرس زا ،

از جسمی تا روانی سازگار شود (سایر سازگارهای محبوب شامل جینسینگ آمریکایی و سیبریایی ، برخی از قارچ ها مانند کوردیسپس و Rhodiola rosea می باشد) .

آشواگاندا از دیرباز یکی از گیاهان اساسی داروی سنتی آیورودا ، هند و آفریقا بوده است که از گیاهان و ریشه گیاه برای درمان استفاده می کنند.

حال با چند خاصیت از این گیاه آشنا می شویم:

خوب بخوابید

خواب برای سلامتی فرد حیاتی است و خواب با کیفیت از عملکرد ذهنی و جسمی ما پشتیبانی می کند.

قرن هاست که آشواگاندا بخاطر پتانسیل القا کننده خواب توصیه می شود.

یک مطالعه آینده نگر تصادفی دو سو کور و کنترل شده با پلاسبو که بر روی افراد دارای چالش خواب انجام شد ، نشان داد که مصرف مکمل عصاره ریشه آشواگاندا

به مدت 10 هفته منجر به افزایش کیفیت خواب ، کارایی خواب و کاهش اضطراب می شود. مطالعه دیگری که در افراد مسن انجام شد ، نشان داد که مصرف مکمل

عصاره ریشه آشواگاندا منجر به افزایش کیفیت خواب ، هوشیاری ذهنی و بهبود کیفیت زندگی می شود .

سالمندان

افزایش سن باعث ایجاد نگرانی در مورد سلامتی و شادابی مداوم ، از جمله کاهش عملکرد جسمی و روانی می شود.

آشواگاندا یک راسایانا شناخته شده برای ارتقا سلامت ، طول عمر ، کند کننده روند پیری و به عنوان یک جوان کننده می باشد.

یک مطالعه آینده نگر تصادفی دو سو کور و کنترل شده با پلاسبو که در بزرگسالان مسن برای بررسی اثرات آشواگاندا انجام شده است ، افزایش کیفیت خواب ،

کارایی خواب ، هوشیاری ذهنی و بهبود وضعیت جسمی و روانی را نشان می دهد

ضد پیری و طول عمر

ریشه های آشواگاندابه عنوان Rasayanas طبقه بندی می شوند که با افزایش قدرت دفاعی بدن، متوقف کردن روند پیری ، احیای بدن در شرایط ضعیف شده

و در نتیجه ایجاد احساس خوب ، مشوقی برای سلامتی و طول عمر می شود.

تحقیق انجام شده برای ارزیابی ظرفیت آنتی اکسیدانی ریشه آشواگاندا در 30 فرد بهبودی در آنزیم آنتی اکسیدانی سوپراکسید دیسموتاز و کاهش شاخص های استرس اکسیداتیو را نشان داد.

در نتیجه، ویژگی های آنتی اکسیدانی آشواگاندا می تواند طول عمر را بهبود بخشد.

در تحقیق دیگری ، آشواگاندا طول عمر گونه های کرم Caenorhabditis elegans (C. elegans) را گسترش داد

تلومرها توالی DNA خاصی هستند که در انتهای کروموزومهای ما کلاهک تشکیل می دهند و به عنوان نشانگرهای مهم پیری در نظر گرفته می شوند.

در تحقیقی که انجام شد ، آشواگاندا توانست تا فعالیت تلومر را در سلولهای HeLa تقویت کند و بنابراین باعث افزایش طول عمر شود.

سیستم ایمنی

استفاده سنتی همراه با شواهد امروزی نشان می دهد که آشواگاندا یکی از گیاهان قوی است که می تواند به تقویت ایمنی کمک کند.

آشواگاندا با بهبود cell-mediated immunity، بدن را در برابر بیماری بهبود می بخشد.

مطالعه انجام شده برای ارزیابی اثر آشواگاندا (Withania somnifera) به عنوان کمکی به رژیم DOTS بر بسیاری از پارامترهای ایمنی در سل ریوی لکه مثبت

خلط نشان داد که آشواگاندا به طور قابل توجهی تعداد CD4 و CD8 را افزایش می دهد ، که نشان دهنده توانایی آن در افزایش ایمنی و فعالیت فاگوسیتی است.

آرتروز

آرتروز یک مشکل مزمن است و می تواند بر کیفیت زندگی یک فرد تأثیر منفی بگذارد. یکی دیگر از کاربردهای سنتی آشواگاندادر درمان بیماری های مختلف اسکلتی عضلانی

مانند آرتروز و روماتیسم است.

مطالعه ای که در ترکیب با Sidh Makardhwaj (یک روش آیورودایی برای آرتروز) انجام شد ، نشان داد که استفاده از پودر آشواگاندا تورم و درد مفاصل را در افراد مبتلا به

آرتریت روماتوئید کاهش می دهد

التهاب

التهاب بخشی از مکانیسم دفاعی بدن است ، در شرایط طبیعی بدن یک واکنش ضد التهابی برای بازگرداندن تعادل ایجاد می کند.

اما در موارد اختلالات التهابی ، بدن قادر به تنظیم پاسخ التهابی نخواهد بود ، بنابراین منجر به درد مزمن و عدم تعادل می شود.

آشواگاندا یکی از گیاهانی است که ثابت شده در کاهش التهاب مؤثر است.

مطالعه ای که بر روی انسان انجام شده است نشان داده است که آشواگاندا باعث افزایش فعالیت سلولهای کشنده طبیعی می شود که با عفونت مقابله می کنند.

در مطالعه دیگری نشان داده شد که مکمل عصاره آشواگاندا منجر به کاهش پروتئین واکنش پذیر C در مقایسه با گروه دارونما می شود.

 قند خون

با افزایش استفاده از شکر فرآوری شده ، کنترل سطح قند خون مهم است.

مطالعات نشان داده است که آشواگاندا که به عنوان تنظیم کننده سطح قند خون شناخته می شود مثالی از اثر آداپتوژنیک گیاهان دارویی است.

یک مطالعه کوچک که فقط با شش فرد مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد ، نشان داد که آشواگاندا ممکن است به طور مؤثری سطح قند خون را در بدن کاهش دهد.

در مطالعه ای که روی افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا انجام شد ، مصرف مکمل آشواگاندا به مدت 4 هفته منجر به کاهش سطح قند خون شد.

 سرطان

آشواگاندا طیف گسترده ای از کاربردهای درمانی دارد.

یکی از مزایای آشواگاندا به دلیل خاصیت ضد سرطانی بودن آن است و تحقیقات نشان داده است که آشواگاندا می تواند در ایجاد آپوپتوز سلول های سرطانی مؤثر باشد

و همچنین از انتشار این سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

یکی دیگر از مزایای بالقوه آشواگاندا، افزایش تعداد گلبول های سفید خون در افراد سرطانی است.

خواص تعدیل سیستم ایمنی آشواگانداو ایمنی گیاهی بودن آن می تواند استفاده از آشواگاندا همراه با شیمی درمانی و رادیوتراپی را تسهیل کند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است در درمان انواع مختلف سرطان ها از جمله سرطان ریه ، پستان ، روده بزرگ ، مغز و تخمدان کمک کند.

خلاصه

آشواگاندا یک گیاه دارویی باستانی است و دارای فواید بی شماری برای سلامتی است و به عنوان یک کمک کننده قوی در بهبودی و سلامتی می باشد و اثر سازگار آن در کل بدن باعث ایجاد یک احساس کلی از سلامتی می شود.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.