[ad_1]

دکتر زارعی روز یکشنبه با اعلام این خبر افزود: معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به جد پیگیر سهمیه‌های ارسالی کشوری می‌باشد و روزانه با تماس‌های مکرر با سازمان غذا و داروی کشور و شرکت های توزیع کننده، سعی در رفع کمبودها و توزیع این داروها در استان دارد.

وی بیان داشت: به علت شرایط خاص انتقال ارز، گاهی اوقات واردات این گونه داروها دچار وقفه‌هایی می‌گردد و مشکلاتی را برای بیماران به همراه دارد که به هنگام کسری مقطعی این داروها، در صورت امکان و صلاحدید پزشک معالج، می‌توان از انواع جایگزین آن‌ها؛ به‌عنوان مثال از انسولین «آپیدرا» به جای «نوورپید» و یا از «توژئو یا لومیر» به جای «لانتوس»، استفاده کرد.

مدیر داروی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهارداشت: با پیگیری‌های مداوم سازمان غذا و داروی کشور، درحال حاضر کسری انسولین‌های قلمی طولانی اثر همچون لانتوس، توژئو و لوومیر وجود ندارد و به میزان مناسبی توزیع شده و هفته آینده نیز توزیع خواهدشد.

زارعی ادامه داد: اما برای تامین انسولین‌های قلمی کوتاه اثر همچون نوورپید و آپیدرا (چون مصرف بیشتری نسبت به انواع طولانی اثر دارد)، از ابتدای امسال مشکلات زیادی به علت تاخیر در واردات دارو، گریبانگیر بیماران شده است.

به گفته وی، انسولین‌های قلمی (نوورپید، لانتوس، توژئو، آپیدرا و لومیر) جزو ارزبرترین داروهای مصرفی در ایران هستند.

طبق تحقیقات صورت گرفته هشت تا ۹ درصد جمعیت ساکن در هرمزگان مبتلا به دیابت هستند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.