[ad_1]

زندگی آپارتمان نشینی و تبعات اجتماعی زندگی شهری فرهنگ نگهداری آکواریوم در فضای کار و خانه را به منظور آرامش و نشاط روحی انسان ها بیشتر کرده و تولید و پرورش ماهیان زینتی را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نموده است.

تکثیر و پرورش ماهیان تزئینی (آکواریومی) فعالیت اقتصادی زودبازده است که به سبب هزینه های پایین آن درصد سوددهی بالایی دارد و برای دانش‌آموختگان دانشگاهی و بانوان نیز مناسب است.

با توجه به اینکه سبزوار قطب شیلات خراسان رضوی است جوانان این خطه کویری به تولید و پرورش ماهیان زینتی روی آورده و با این فعالیت گامی در مسیر خوداشتغالی برداشته‌اند.

سالانه حدود ۲۰۰ میلیون قطعه ماهیان زینتی در ایران پرورش و تکثیر پیدا می کند که با فراهم بودن بازار صادرات و خودنمایی در بازارهای بین‌المللی ، چشم انداز روشنی در توسعه این صنعت و ارزآوری وجود دارد.

افزایش چهار برابری مراکز پرورش ماهی زینتی در سبزوار 

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: پرورش ماهیان زینتی در این شهرستان طی دو سال گذشته افزایش چشمگیر داشته بطوریکه این مراکز از پنج واحد به ۲۰ واحد رسیده است.

علی اصغر امانیان افزود: هم اینک ۲۰ واحد پرورش ماهی زینتی در شهرستان سبزوار فعال است و از ابتدای سالجاری تاکنون حدود ۹۰۰ هزار قطعه ماهی زینتی در این شهرستان تولید و روانه بازار شده است.

وی با اشاره به عوامل توسعه مراکز پرورش ماهیان زینتی ادامه داد: سبزوار با تولید سالانه سه هزار و ۵۰۰ تن ماهی قطب شیلات خراسان رضوی است لذا در کنار پرورش ماهیان سردآبی، گرمابی و خاویاری رغبت جوانان این شهرستان به پرورش ماهیان زینتی نیز بیشتر شده است.

دو سوم مراکز پرورش ماهی زینتی خانگی است

مسوول شیلات جهاد کشاورزی سبزوار نیز گفت: هم اینک  از مجموع ۲۱ مرکز پرورش ماهی زینتی دو سوم آن خانگی است که در صورت احداث مجتمع در شهرستان سبزوار جهش قابل توجهی در تولید ماهیان زینتی در شرق کشور ایجاد می‌شود.

محمد علی اسلامی افزود: با توجه به ظرفیت سبزوار و دانش پرورش دهندگان ماهی زینتی، احداث مجتمع پرورش ماهیان زینتی در این شهرستان پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه پرورش ماهیان زینتی نمونه‌ای از کسب و کار ارزان و با صرفه است، ادامه داد: مهمترین گونه های ماهیان تولیدی، کوی، گلد فیش، سیچلاید، گوپی و فلاور گوپی، اسکار و دیسکاس است.

مسوول شیلات جهاد کشاورزی سبزوار گفت: پرورش ماهیان زینتی شغلی مناسب با فعالیت اقتصادی زودبازده است که به علت نیاز آبی کم، شرایط پرورش آن در فضای شهر نیز فراهم است و با هزینه های پایین درصد سوددهی بالایی دارد.

وی افزود: یکی از عوامل مهم در پرورش ماهیان زینتی کسب آموزش و تخصص های کافی است که زمینه را برای تکثیر گونه های مشکلی که  گرانتر و مراقبت بیشتری دارند همچون دیسکس فراهم می‌کند.

بازار صادراتی ماهیان زینتی مناسب تر از ماهیان خوراکی

اسلامی ادامه داد: ماهیان زینتی بازار صادراتی مناسب تری نسبت به ماهی خوراکی دارند و قوانین و تعرفه صادرات آنها آسان تر است.

وی گفت: هم اینک تولیدات ماهیان زینتی شهرستان سبزوار به کشورهای عراق، ترکیه، ارمنستان، افغانستان و برخی از کشورهای منطقه صادر می شود.

فعالیتی مناسب خانواده و بانوان

یک پرورش دهنده ماهی زینتی در سبزوار نیز گفت: این حرفه در فضای شهری، منازل مسکونی و به طور خانوادگی نیز قابل انجام است و بانوان نیز می‌توانند به راحتی در آن فعالیت کنند.

سعید خیراندیش افزود: پرورش دهندگان ماهیان زینتی می‌توانند با داشتن حداقل ۱۲ مترمربع فضا و ۱۵۰ میلیون ریال سرمایه اولیه، شغلی با درآمد کافی برای خود ایجاد کنند.

وی ادامه داد: البته هرچند این حرفه نیاز به سرمایه زیاد و پرداخت هزینه های کارگری ندارد اما چنانچه تسهیلات با کارمزد مناسب به پرورش دهندگان پرداخت شود بستر افزایش تولید و اشتغال نیز فراهم می‌شود.

خیراندیش با اشاره به مزایای پرورش ماهیان زینتی گفت: در صورتی که متقاضیان آموزش های لازم را فرا بگیرند سرمایه اولیه آنها پس از سه دوره تولید، بازخواهد گشت و سود بسیار نصیب آنها می‌شود.

این پرورش دهنده ماهی زینتی افزود: مشکلی در زمینه فروش این ماهیان وجود ندارد و علاوه بر اینکه بازار فروش داخلی آن رضایت بخش است، زمینه صادرات آن به کشورهای منطقه نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به توسعه مراکز پرورش ماهیان زینتی در شهرستان سبزوار راه‌اندازی یک کلینیک و مرکز تخصصی آبزیان زینتی ضروری است.

از ابتدای سالجاری حدود ۹۰۰ هزار قطعه ماهی زینتی در این شهرستان تولید و روانه بازار شده است. همچنین چهار واحد پرورش خاویار  در آن  فعال است.

شهرستان سبزوار با تولید سالیانه سه هزار و ۳۰۰ تن ماهی سردابی و گرمابی حدود ۳۵ درصد تولید ماهی خراسان رضوی را در اختیار دارد و طی سالیان گذشته رتبه نخست تولید شیلات در خراسان رضوی را کسب کرده است.

سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.