[ad_1]

رضا اردکانیان روز دوشنبه در حاشیه افتتاح و کلنگ‌زنی سه طرح آبرسانی در شهرستان پیشوا، پاکدشت و ری و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با افزایش دمای هوا، میزان مصرف برق نیز افزایش پیدا می‌کند و مسئولان برق نیز مدام این موضوع را یادآوری می‌کنند که تنها در مراکز دولتی چهار تا پنج هزار مگاوات برق صرف تأمین سرمایش می‌شود.
وی با بیان این که دمای آسایش ۲۵ درجه سانتی‌گراد است، اظهار کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که اگر در نقطه‌ای دمای کولر روی ۱۶ درجه تنظیم شده، در نقطه دیگر ممکن است برق یک بیمارستان قطع شود.
اردکانیان اظهارداشت: با مدیریت مصرف انرژی برق در سال گذشته، طرح صفر ۹۸ با موفقیت اجرایی شد و امسال نیز تلاش می‌شود تا با به صفر رساندن خاموشی در تابستان، طرح صفر ۹۹ اجرایی و هیچ گونه قطعی برق را شاهد نباشیم.
وی با اشاره به لزوم مصرف بهینه آب به ویژه در حوزه کشاورزی، گفت: سهم قابل ملاحظه‌ای از آب موجود در کشور در  بخش کشاورزی مصرف می‌شود و قطعا اصلاح نحوه مصرف آب می‌تواند بسیاری از کمبودهای این حوزه را برطرف کند.
وزیر نیرو افزود: وزارت جهاد کشاورزی اقدامات مؤثری در اصلاح الگوی کشت و تغییر شیوه آبیاری از سنتی به نوین انجام داده ولی دستیابی به اهداف اجرای این طرح‌ها، به مجموعه‌ای از همکاری‌ها و فعالیت‌های دستگاه‌ها نیاز دارد.
وی تأکید کرد: آنچه امروز بر سر منابع آب‌های زیرزمینی آمده، دستاورد یک شب نیست و به مرور زمان رخ داده و قطعا اصلاح آن هم در ازه زمانی بلندمدت امکانپذیر است.
وی افزود: تلاش می‌شود تا با سرمایه‌گذاری و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، اقدامات مؤثری در حوزه مصرف بهینه آب به ویژه در اصلاح شیوه آبیاری انجام شود.
«اردکانیان» با اشاره به شرایط مناسب بارش‌های اخیر در کشور، گفت: در کنار اجرای پروژه‌های آبیاری نوین، بارش‌های مناسب امسال حدود یک میلیارد مترمکعب از ۵.۶ میلیارد مترمکعب بیلان منفی سفره‌‎های زیرزمینی را جبران کرد.
وی افزود: بر اساس مصوبه هیأت وزیران تمامی استانداران موظف هستند تا طرح سازگاری با کم‌آبی استان خود را ابلاغ کنند تا در کارگروه ملی مطرح و مورد تصویب قرار گیرد.
وزیر نیرو اظهار داشت: این طرح‌ها آینده هر استان به ویژه در تولید محصولات کشاورزی را مشخص کرده و شیوه کشت، نوع محصول و نحوه آبیاری را به صورت یک چرخه به هم مرتبط تعیین می‌کند.
وی همچنین از اجرای طرح تلفیق شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت در خدمت‌رسانی به مناطق روستایی یاد کرد و افزود: با اجرای این طرح که از اواخر سال گذشته آغاز شده، زمینه برای خدمت‌رسانی بیشتر به روستانشینان و جمع‌آوری فاضلاب در مناطق روستایی فراهم می‌شود.
اردکانیان گفت: البته نباید انتظار داشت که عقب‌ماندگی ۲۰ ساله در حوزه آب روستایی به سرعت جبران شود ولی مسائل این مناطق، همپای شهرها پیگیری می‌شود.

به گزارش ایرنا امروز، دوشنبه با حضور وزیر نیرو، سه طرح آب و فاضلاب جنوب استان تهران در قالب یازدهمین هفته از پویش «#هر_هفته_الف_ب_ایران» کلنگ‌زنی یا افتتاح شد که آغاز عملیات اجرایی مراحل هفت و هشت تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب استان تهران به منظور افزایش ۱.۲ میلیون نفری ظرفیت شبکه فاضلاب شهری از جمله آنهاست.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.