[ad_1]

سخنگوی وزارت بهداشت و محیط زیست عراق در جمع خبرنگاران در بغداد گفت که اقدام های پیشگیرانه فوریتی که عراق اتخاذ کرد مانع  انتشار گسترده آن شد اما هنوز زمان برای اعلام پایان بحران کرونا و عبور از مرحله خطر زود است.

«سیف بدر» افزود که ویروس کرونا در برخی مناطق عراق مهار شده و این موفقیت بزرگی به شمار می رود اما باید همچنان همگی به دستورهای بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این ویروس پایبند باشند تا امکان مهار کامل آن فراهم شود.

وی بیان کرد که ظرفیت های زیرساختی بهداشتی در زمان حاضر برای پذیرش بیماران در عراق کفایت می کنند.

بدر در عین حال نسبت به گسترش ویروس کرونا و فروپاشی نظام بهداشتی در عراق به دلیل افزایش تعداد بسیار زیاد بیماران هشدار داد.

سخنگوی وزارت بهداشت عراق تاکید کرد که تاکنون بهترین درمان برای این ویروس، پیشگیری و اهتمام جدی به نظافت فردی و دوری از تجمع های بشری است.

پیش از این نیز نمایندگی سازمان بهداشت جهانی در عراق از سهل انگاری در تدابیر پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا به بهانه مهار این بیماری در این کشور هشدار داده بود.

نماینده این سازمان گفت که تاکنون دولت و وزارت بهداشت عراق در بین دیگر کشورها، به دلیل مدیریت عالی در مقابله با ویروس کرونا دستاورد خوبی کسب کرده اند و ادامه این روند تا مدت کوتاه دیگر می تواند در تامین سلامت شهروندان اثر گذار باشد.

دولت عراق اعلام کرده است که درصدد کاستن از تدابیر ویژه پیشگیری از شیوع بیماری از جمله مقررات ممنوعیت آمد و رفت است.

مقررات شدید منع تردد برای پیشگیری از شیوع کرونا از ۱۷ مارس گذشته ( ۲۷ اسفند ۹۸) آغاز شده و در ۱۸ آوریل آینده (۳۰ فروردین  ۹۹) به اتمام می رسد.

دولت عراق اعلام کرده که در صدد کاهش جزیی مقررات منع تردد است تا به بخشی از کارکنان و فعالان مشاغل عمومی اجازه دهد روزانه برای حضور در محل های کار خود رفت و آمد کنند.

این در حالی است که نتایج آزمایش های ویروس کرونا در برخی مناطق عراق تاکنون خوب گزارش شده است.

استان نجف که بعد از بغداد بیشترین موارد ابتلا به کرونا داشته در طول دو روز گذشته تاکنون هیچ مورد تازه ای ثبت نکرده امری که امیدواری را به مهار این ویروس در عراق افزایش داده است.

همین امر سبب شده است که با توجه به گرما شدن هوا، مردم بدون توجه به مقررات منع تردد از خانه ها بیرون زده و اکثر مغازه داران و بازارها فعالیت خود را از سرگرفته و نیروهای امنیتی در اجرای تدابیر منع تردد، نرمش نشان دهند، موضوعی که نگرانی ها را از همه گیری  ویروس کرونا افزایش داده است.

وزارت بهداشت و محیط زیست عراق در تازه ترین گزارش خود، شمار مبتلایان به ویروس کرونا را یک هزار و ۴۰۰ مورد، فوت شدگان را  ۷۸ نفر و بهبودی یافته ها را ۷۶۶ تن اعلام کرد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.