[ad_1]

الرکابی در گفت وگو با خبرگزاری ملی عراق (نینا) افزود: کمیته امنیت و دفاع پارلمان از دولت می‌خواهد که از هر روشی استفاده کند تا جلوی ترکیه از نقض آشکار تمامیت ارضی عراق و استفاده از زور گرفته شود.

این نماینده عراقی افزود: ادامه حملات هوایی ترکیه به خاک عراق، نقض کنوانسیون بین‌المللی و حسن همجواری میان دو کشور است و نیروهای نظامی ترکیه هیچ بهانه‌ای ندارند که مناطق و روستاهای عراقی را بمباران کنند.

الرکابی اضافه کرد: سفیر ترکیه پس از احضار به وزارت امورخارجه عراق، به خاطر حملات کشورش هیچ عذرخواهی نکرد، تنها بر ادامه این حملات تأکید کرد که این مسأله به لحاظ دیپلماتیک برای یک کشور همسایه منطقی نیست.

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق ابراز امیدواری کرد که ترکیه سیاست و روابطش را با ملت عراق تغییر دهد و دور از منطق است که جنگنده‌های ترکیه‌ای به این صورت روستاهای عراق را بمباران کنند.

الرکابی در پایان گفت:گویا دولت آنکارا به دنبال آن است تاریخ سیاه گروهک تروریستی داعش را دوباره تکرار کند، اقداماتی که در جریان آن صدها روستا از ساکنانش خالی شد، هزاران تن کشته و هزاران زن نیز به اسارت [تروریست‌ها] درآمدند.

ترکیه از ۱۴ ژوئن سال جاری (۲۵ خرداد) بار دیگر عملیات نظامی را به شمال عراق از سرگرفته است.

به گفته منابع محلی کردستان عراق، روز جمعه مناطقی همچون “سنجار”، “قره جوخ”، “قندیل”، “الزاب”، “افاشین”، “باسیان”، “مخمور”، “خواکورک”  هدف حمله جنگنده‌های ترکیه قرار گرفته‌ است.

براساس گزارش این منابع، حمله روز جمعه جنگنده‌های ترکیه به دو منطقه “شیلادزی” و “کانی ماسی” در دهوک کردستان عراق جان پنج غیرنظامی را گرفت.

در این حملات همچنین سه عضو مسلح حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیز کشته شدند.

در همین حال، وزارت دفاع ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور در عملیات علیه حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) بیش از ۵۰۰ هدف را در شمال عراق بمباران کردند.

وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به حمله بامداد دوشنبه جنگنده – بمب افکن‌های ترکیه به عمق ۱۹۳ کیلومتری حریم هوایی عراق، ۲ بار در روزهای اخیر “فاتح یلدز” سفیر ترکیه در بغداد را فراخوانده است.

ارتش ترکیه با انجام عملیاتی موسوم به «چنگال» در شمال عراق مدعی است، به دنبال آن است که این مناطق را از حضور عناصر پ. ک. ک پاکسازی کند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.