[ad_1]

بهزاد رحیمی روز یکشنبه در نشست با دهیاران دهستان سرا از توابع شهرستان سقز با بیان اینکه نمایندگان مردم در مجلس، قانونگذار هستند و وارد حوزه اجرایی نمی‌شوند، اظهار داشت: وجود ۲ سد در شهرستان اتفاق خوبی برای تبدیل اراضی دیم به آبی و تولید ثروت و اشتغال است.

وی به نقش آب در توسعه کشاورزی اشاره کرد و با بیان اینکه در حوزه تخصیص آب، خبرهای خوبی در راه است، افزود: از همه ظرفیت ها برای ایجاد توسعه در شهرتسان باید استفاده کرد که کشاورزی از مهمترین آنها است.

رحیمی معادن را ظرفیت خوبی برای تولید و ایجاد اشتغال دانست و اضافه کرد: صاحبان معادن باید در حین بهره برداری و انتقال منابع معدنی به حفاظت از زیرساخت ها و حفظ محیط زیست نیز توجه کافی داشته باشند.

نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روستا گردشی و حضور در روستاها برای آشنایی با مشکلات مردم یادآور شد: آنتن دهی تلفن همراه،  توسعه شبکه اینترنت پرسرعت و آسفالت جاده های روستایی از مهمترین دغدغه اهالی روستاها بویژه جوانان است.

وی با اشاره به بحث در اختیار قرار دادن قیر رایگان توسط دولت برای آسفالت راه های روستایی تاکید کرد: در صورت مسدود شدن راه تخلف در واگذاری قیر که در گذشته روی داده بسته شود ۲ میلیون تُن قیر برای آسفالت راه های روستایی استان کردستان تخصیص داده می‌شود.

دهیاران به عنوان نمایندگان دولت ب ای آبادانی روستاها بیشتر تلاش کنند

فرماندار ویژه سقز هم در این نشست با بیان اینکه به کار زیرساختی اعتقاد دارم و با استفاده از اعتبارات دهیاری ها چند طرح اساسی در روستاها بزودی آغاز می‌شود،  اظهار داشت: رفع مشکل کم آبی روستاها با افتتاح مجتمع‌های آبرسانی و استفاده از آب سدها تا اندازه زیادی برطرف می شود.

کامیل کریمیان اضافه کرد: به دلیل گستردگی و اهمیت دهستان سرا، بحث تبدیل سرا به بخش به وزارت کشور پیشنهاد شده است.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، افزود: کمبود اعتبارات از مهمترین مشکلات است و در راستای توجه به روستاها، ۳۰۶ کیلومتر راه روستایی شهرستان برای ساخت، آسفالت به مناقصه گذاشته شده که بدلیل کمبود اعتبار فقط دو پیمانکار مشغول فعالیت هستند.

کریمیان تلاش برای اتمام پروژه های نیمه تمام را از برنامه های اصلی دولت در شهرستان سقز اعلام کرد و با اشاره به درخواست دهیاران در خصوص تخصیص آب و عدالت در توزیع این مایع حیاتی گفت: اقدامات خوبی در دولت تدبیر و امید در راستای تخصیص آب در دست اقدام است.

وی کشاورزی و دامپروری را از ظرفیت های اصلی توسعه شهرستان سقز و صنعت و گردشگری را در اولویت های بعدی معرفی کرد و در خصوص درخواست دهیاران پیرامون استفاده مردم از ظرفیت گردشگری روستای تاریخی قلندر افزود: باید زمینه ها و بسترهای لازم برای ماندگاری گردشگران در این روستا فراهم شود.

آب و آسفالت دو دغدغه جدی روستاهاست

دهیار روستای سرچاوه هم به عنوان نماینده دهیاران دهستان سرا در این نشست اظهار داشت: تبدیل بیمه دهیاران از ۱۵ روز به ۲۱ یا ۳۰ روز، راه اندازی تعاونی مسکن دهیاران، استفاده از دهیاران در پست های اداری، نبود مشاور حقوقی برای دهیاری ها، کمبود امکانات آتش نشانی و اطفای حریق در سطح روستاهای بخش، نبود درآمد پایدار، تسطیح و رگلاژ و آسفالت جاده های روستایی و فرسوده بودن سیستم لوله کشی آب آشامیدنی و برق رسانی روستاها از دغدغه های روستاییان است.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.