[ad_1]

به گزارش ایرنا، امسال شرکت کنندگان در آزمون سراسری در سپری نمودن هفت خوان کنکور از مسیری پرپیچ و خم تر از همیشه عبور خواهند کرد و کوچکی مهیب را در کنار غول کرونا شکست خواهند داد.

دانش آموزان کنکوری که در ۶ ماه گذشته علاوه بر ضرورت مطالعه هر چه بیشتر و تلاش برای تقویت علمی با شرایط سخت تری در جامعه مواجه شدند و به ناچار بسیاری از آموزش ها را بصورت مجازی و با استرس ابتلا به بیماری کرونا سپری کردند در روزهای آینده در آزمون سراسری شرکت خواهند کرد و با غلبه بر هرگونه استرس و نگرانی باید آینده ای روشن را برای خود ترسیم کنند.

اگرچه سال تحصیلی گذشته با مواجهه با بیماری کووید ۱۹ فراز و نشیب های بسیاری داشت و تقریبا تمام خانواده ها و دانش آموزان درگیر این مسئله شدند اما در این بین بیشترین فشار و تهدیدهای آموزشی ناخواسته متوجه شرکت کنندگان در آزمون سراسری شده است و لازم است که اکنون پس از گذشت ماه ها استرس شرایطی مناسب و به دور از هرگونه دلواپسی برای این افراد و خانواده های آنان فراهم شود تا بتوانند نتیجه سال ها تلاش و کوشش خود را دریافت کنند.

 شرایط سخت شیوع کرونا درحالی برای شرکت در لرستان رقم خورد که سال گذشته نیزبسیاری از این افراد در مناطق سیلزده استان نتوانستند هماهنگ با برنامه ریزی های انجام شده به تحصیل و مطالعه بپردازند که اکنون یکی از دغدغه های خانواده های آنان نبود شرایط مناسب مطالعه در ۲ سال پیایی برای فرزندانشان است.

از طرفی به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور به دلیل شرایط قرمز شیوع ویروس کرونا گرچه فرصت بیشتری را برای مطالعه فراهم کرد اما بلاتکلیفی شرکت کنندگان برخی را دچار استرس بیشتر و خستگی مضاعف کرده است تا حدی که بسیاری خواستار برگزاری هرچه زودتر این آزمون هستند.

در این راستا آن چه که بیش از بیش به نظر می رسد توجه و همراهی والدین با داوطلبان کنکور و ایجاد شرایط مناسب برای کاهش استرس و ایجاد محیطی ایمن برای آنان است تا بتوانند به راحتی بر استرس های روزهای استانه برگزاری کنکور غلبه کنند و آینده ای موفق را مطابق برنامه ریزی های خود و خانواده ترسیم کنند.

بنا بر گفته کارشناسان دوری از مقایسه داوطلبان باهمدیگر، تخمین زدن رتبه آنان و ایجاد آرامش مهمترین عوامل در کاهش استرس داوطلبان برشمرده می شود که امید خانواده ها بتوانند این اصول اولیه امام مهم را به خوبی در فضای خانه ها حکم فرما کنند.

از طرف دیگر با توجه به شرایط کنونی شیوع بیماری کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری های لازم، استفاده از ماسک و دستکش و ضدعفونی حوزه های امتحانی که از دغدغه های اصلی والدین و شرکت کنندگان است، از ضروریات فراهم شده در حوزه های امتحانی می باشدکه تا حدود زیادی در استان فراهم شده است.

محیط خانواده نقش اساسی در کاهش استرس آزمون سراسری دارد

 رییس اداره مشاوره تحصیلی و تربیتی آموزش و پرورش لرستان گفت: به منظور پیشگیری از استرس و اضطراب داوطلبان ازمون سراسری والدین باید از سختگیری های بیش از حد پرهیز کنند و شیوه های اشتباه برای کاهش استرس را بکار نگیرند.

حسین مرادی با تاکید بر ضرورت درک والدین از فشارهای روانی داوطلبان کنکور افزود: والدین باید در مقابل پرخاشگری ها و رفتارهای غیرمنطقی صبور باشند و عکس العمل منفی نداشته باشند.

وی عنوان کرد: توجه به نکات مثبت و توانمندی های داوطلبان و انتظارات معقول از داوطلبان نقش مهمی در کاهش استرس آنان خواهد داشت.

وی ادامه داد: والدین هرگز داوطلبان کنکور را متهم به بی خیالی نکنند و به دور از هرگونه مقایسه آنان با دیگران در فضایی آرام و بدون استرس امکان مطالعه را برای فرزندان خود فراهم کنند.

مرادی بیان کرد: ضروری است که در این روزهای پایانی والدین خود را با برنامه ریزی های داوطلبان هماهنگ کنند و از ایجاد فضای شلوغ و رفت وآمد پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه استرس در حد معمول برای داوطلبان کنکور طبیعی است گفت: استرس بیش از حد و غیر منطقی باید توسط روانشاسان و پزشکان پیگیری و درمان شود که والدین می توانند در کاهش این موضوع تاثیرگذار باشند.

وی با اشاره به شرایط موجود گسترش ویروس کرونا در استان گفت: وقایع و حوادث خارج از اراده انسان است ونباید این موضوعات شرایط داوطلبان و میزان مطالعه واسترس آنان را تحت الشعاع قرار دهد و در این راستا مدیریت و نحوه رفتار والدین در این موضوع بسیار مهم است.

مرادی گفت: داوطلبان می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی با خاطری آسوده در حوزه های امتحانی حاضر شوند و ازمون و اینده ای موفق را برای خود رقم بزنند.

وی در ادامه به تغذیه داوطلبان در این روزها اشاره کرد و گفت: خودداری از استفاده از فست فودها و غذاهای چرب و مصرف پروتین، میوه و سبزیجات و گردو برای داوطلبان مفید است.

آمادگی ۴۱ هزار و ۱۱۷ دواطلب لرستانی برای شرکت در آزمون سراسری

 معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه لرستان گفت: امسال ۴۱ هزار و ۱۱۷داوطلب لرستانی در آزمون سراسری شرکت خواهند کرد.

احسان رشیدیان  بیان کرد: این داوطلبان در حوزه های آموزش و پرورش، دانشگاه لرستان، دانشکده فنی و حرفه ای و دانشکده آیت الله بروجردی حضور خواهند یافت.

وی اظهار داشت: کل داوطلبان حوزه های دانشگاه های استان ۱۴ هزار و ۲۵۱ نفر و داوطلبان حوزه های آموزش و پرورش ۲۶ هزار و ۸۶۶ نفر هستند.

وی با بیان اینکه آزمون سراسری امسال طی چهار روز از ۲۹ مرداد ماه جاری تا یکم شهریورماه برگزار خواهد شدادامه داد: مجموع شرکت کنندگان در رشته هنر یک هزار و ۹۵۱ نفر است که روز چهارشنبه ۲۹ مردادماه در آزمون سراسری شرکت خواهند کرد.

رشیدیان عنوان کرد: تعداد داوطلبان رشته علوم ریاضی و فنی در این استان  ۲ هزار و۳۳۷ نفر و تعداد داوطلبان رشته علوم انسانی ۱۱ هزار و ۳۱ نفر است.

وی با بیان اینکه تعداد داوطلبان رشته علوم تجربی در سطح استان ۲۱ هزار و۶۶۵ نفر  و تعداد داوطلبان رشته زبان های خارجی چهار هزار و ۱۵۳ نفر است گفت: از مجموع داوطلبان کنکور سراسری در استان لرستان ۵۸ درصد آقایان و ۴۲ درصد خانم ها هستند.

آزمون سراسری امسال طی چهار روز از ۲۹ مرداد ماه جاری تا یکم شهریورماه برگزار خواهد شد.

از مجموع داوطلبان کنکور سراسری در استان لرستان ۵۸ درصد آقایان و ۴۲ درصد خانم ها هستند.

آزمون سراسری در محیطی ایمن و بر اساس پروتکل های بهداشتی در لرستان برگزار می شود

نماینده سازمان سنجش در دانشگاه لرستان گفت:مهمترین بحث در برگزاری آزمون سراسری ایمنی ازمون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی است و این در حالی است که برگزاری آزمون سراسری سومین تجربه برگزاری کنکور در شرایط شیوع کرونا است و تاکنون آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد نیز برگزار شده است.

رشیدیان با اشاره به سن داوطلبان و حساسیت بیشتر آنان افزود: بر این اساس تدابیر و دستورالعمل های و فاصله گذاری اجتماعی قبل، حین و پس از کنور در نظر گرفته شده است و حتی سلامت تمام عوامل اجرایی و حفاظتی نیز بررسی و تایید شده است.

وی اظهار داشت: در خصوص حضور کارشناسان بهداشت در حوزه های امتحان نیز با دانشگاه علوم پزشکی هماهنگ شده و تمام تدابیر لازم برای حضور افراد مبتلا و یا مشکوک در نظر گرفته شده است.

رشیدیان ادامه داد: در این راستا سالن های مجزا با سیستم تهویه مناسب و خروجی مستقل برای حضور احتمالی افراد مبتلا و یا مشکوک در نظر گرفته شده و در بنرهای نصب شده در دانشگاه توصیه ها و هشدارهای بهداشتی لازم ذکر شده است.

وی عنوان کرد:قبل از ورود داوطلبان ضدعفونی و قرنطینه حوزه ها انجام شده و برای هر داوطلب یک بسته بهداشتی در نظر گرفته شده و پذیرایی داوطلبان بصورت سلف سرویس و بسته بندی فراهم شده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه لرستان با تاکید بر لزوم حضور داوطلبان در حوزه های امتحانی با استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: در بسته های بهداشتی داوطلبان یک عدد ماسک و یک پد الکلی قرار دارد و همچنین رعایت فاصله گذاری در زمان ورود داوطلبان بر حوزه ها مد نظر قرار گرفته است.

وی افزود: عدم بازرسی دستی و عبور داوطلبان از گیت های بازرسی از دیگر تمهیدات درنظر گرفته شده برای ایمنی داوطلبان است که در این راستا به اندازه کافی گیت تهیه شده تا داوطلبان با فاصله یک متری از گیت ها عبور کنند.

والدین در حوزه های آزمون سراسری تجمع نکنند

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه لرستان گفت: به منظور ایجاد محیطی سالم و آرامش لازم داوطلبان از تجمع والدن در محیط حوزه های ازمون جلوگیری خواهد شدو تقاضا می شود که والدین پس از حضور داوطلبان محیط حوزه ها را ترک کنند و از هرگونه تجمع خودداری کنند.

وی افزود: آزمون سراسری راس ساعت ۸ همزمان با سراسر کشور آغاز می شود اما در راستای پرهیز از تجمع و حفظ سلامت داوطلبان، از ساعت ۶و ۳۰ دقیقه درب های ورودی حوزه ها باز است و تقاضا می شود داوطلبان حضور در حوزه ها را به لحظات پایانی موکول نکنند.

رشیدیان گفت: جهت ممانعت از حضور والدین در فضای حوزه ها نیروهای بسیجی همیاران آزمون از هرگونه تجمع در سطح حوزه ها جلوگیری می کنند و ارشاد و تذکرات لازم را جهت رعایت فاصله گذاری اجتماعی را انجام خواهند داد اما همکاری والدین در این مهم بسیار تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: پس از پایان برگزاری آزمون والدین می توانند با مراجعه به حوزه ها داوطلبان را به سمت منازل همراهی کنند اما به هیچ وجه در زمان برگزاری آزمون والدن نمی توانند در محیط حوزه ها حضور داشته باشند.
 

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.