[ad_1]

در ادامه کنسرت‌های برخط روزها و شب‌های کرونایی برای مردم خانه نشین این بار همایون شجریان با ارکستری به رهبری بردیا کیارس در تالار وحدت به روی صحنه رفت و کنسرت نسیم وصل خود را به عنوان عیدانه عید سعید فطر برای مخاطبان خود بصورت بر خط اجرا کرد.

این کنسرت که شامگاه گذشته (یکشنبه چهارم خرداد) در تالار وحدت برگزار شد، بزرگترین کنسرت آنلاین برگزار شده در ایران بود که در آن، ارکستر مجلسی تهران به رهبری بردیا کیارس همراه با ۳۵ نوازنده، همایون شجریان را همراهی کرده و چندین دوربین به صورت همزمان، آن را تصویربرداری کردند. 

رپرتوار اجرایی این کنسرت، قطعاتی نظیر «هوای گریه»، «خانه سودا»، «افسونگر»، «غریبانه»، «ای عاشقان»، «باستاره‌ها»، «حاصل عمر»، «دفتر دل»، «نسیم وصل» و «مرغ سحر» بود.

مبارزه با کرونا روی خط نت

از نخستین روزهای انتشار خبر شیوع ویروس کرونا در ایران و لزوم قطع زنجیره انتقال این ویروس، لغو برنامه های فرهنگی و هنری از جمله کنسرت‌های موسیقی از طرفی و از سوی دیگر در خانه ماندن و خانه نشینی، از راه‌های بسیار مهم برای تسریع قطع این زنجیره انتقال مطرح شد. خانه نشینی طولانی مدت تبعات و الزاماتی دارد و تلطیف اذهان با استفاده از محصولات فرهنگی یکی از الزامات برای کاستن از تبعات منفی تلقی می‌شود.

در همین راستا هنرمندان موسیقی از نخستین روزهای آغاز خانه نشینی مردم که همزمانی آن با شب های عید نوروز آن را سخت تر کرده بود، با حضور فعال در فضای مجازی موفق شدند تا خود را بعنوان مبارزان خط مقدم جنگ با کرونا از سنگر فرهنگ معرفی کنند.

برگزاری کنسرت‌های آنلاین و رایگان نوروزخانه با همت شهرداری تهران و مساعدت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتشار رایگان قطعات موسیقی در فضای مجازی و برگزاری اجراهای تکنوازی و کنسرت به صورت آنلاین و استفاده هنرمندان موسیقی از صفحات شخصی خود در فضای مجازی برای اطلاع رسانی، تشویق مردم به در خانه ماندن از طریق فضای مجازی از جمله اقدامات هنرمندان موسیقی در این ایام بوده است.

شیوع عالمگیر ویروس کرونا در جهان باعث شده که اقدام به برگزاری کنسرت‌های آنلاین به ایران محدود نباشد و بسیاری از هنرمندان جهان از طریق فضای مجازی اقدام به برگزاری کنسرت های آنلاین و یا اجرای همزمان گروهی در اینترنت پرداخته اند. از جالب توجه ترین این اقدامات قبل از اجرای شب گذشته همایون شحریان، در فضای مجازی، می‌توان به کلیپ تاب خواهم آورد  (resistire)( اثر مشترک هنرمندان موسیقی اسپانیا، اجرای آن‌لاین ارکستر ملی فرانسه،  اجرای آن‌لاین ارکستر ملی ایران، اجرای آن‌لاین آندره‌آ بوچلی در روز عید پاک در کلیسای جامع میلان، کنسرت پرواز همای و گروه وزیری در تالار وحدت، انتشار قطعه ارکسترال کرونا ساخته لوریس چکناواریان از طریق فضای مجازی، اهدای قطعه امیدواران توسط علیرضا عصار به کادر درمانی، تکنوازی زنده پیانو توسط یانیس کریسومالیس (مشهور به یانی)، تکنوازی سه تار کیهان کلهر در موزه ابگینه و کنسرت پیانو سامان احتشامی  از مهم‌ترین رویدادهای کرونایی موسیقی در فضای مجازی تاکنون بوده است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *