[ad_1]

به گزارش ایرنا، نخستین وبینار معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، به مناسبت ویژه‌برنامه‌های گرامی‌داشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس با حضور مدیران کل و معاونین فرهنگی و آموزشی و تعاون و امور اجتماعی استان‌ها برگزار شد.

سردار یعقوب سلیمانی در این نشست ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر گفت: در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس هستیم، به همین دلیل امسال برنامه‌های ویژه هفته دفاع مقدس از سوم خردادماه تا پایان اسفند ماه در مجموعه لشکری و کشوری برنامه‌ریزی شده که بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در همین راستا برنامه‌های مختلفی را از سوم خرداد ماه اجرا کرده و در آینده، هم در هفته دفاع مقدس و هم بعد از آن اجرا خواهد کرد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد ضمن تأکید بر توجه و تمرکز بیشتر به جنبه‌های فرهنگی اقدامات انجام شده در بخش‌های مختلف بنیاد، گفت: طبق اسناد بالادستی و فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، بیش از ۷۰ درصد رسالت بنیاد شهید و امور ایثارگران فرهنگی است و این اجماع نظر در بخش‌های مختلف وجود دارد که برای اثربخشی بیشتر باید توجه و تأکید بیشتری به موضوع و مولفه‌های فرهنگی داشته باشیم.
وی افزود: برنامه‌ریزی عمیق و جامع در حوزه فرهنگی از الزامات اقدامات فرهنگی است؛ با این نگاه اقداماتی که در مجموعه بنیاد صورت می‌گیرد، اگر پیوست فرهنگی نداشته باشد، خیلی موثر و مفید واقع نمی‌شود؛ بنابراین باید ثقل موضوع را معطوف بخش فرهنگی و اقدامات اثر بخش این حوزه کنیم.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید با تأکید بر انجام اقدامات جریان‌ساز، مبتنی بر فرمایش مقام معظم رهبری، که اسناد بالادستی و اساس‌نامه بنیاد در آن تبلور یافته، تصریح کرد: اقدامات جریان‌ساز باید گفتمان‌سازی شود و این گفتمان‌سازی هم با مطالبه‌گری و هم با تعامل همراه باشد؛ زیرا این دو لازم و ملزوم یکدیگرند.

هرچه داریم از هشت سال مقاومت در دوره دفاع مقدس است
محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد نیز ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: همه ما بر این نظر هستیم که اگر رویکردهای ما در بخش تعاون، پیوست و رویکرد فرهنگی نداشته باشد، اثربخشی لازم را نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه هرچه امروز داریم از هشت سال مقاومت در دوره دفاع مقدس است، اضافه کرد: خودکفایی امروز ایران در صنایع نظامی و دفاعی، ارتقای رتبه‌های علمی و موارد اینچنینی که امروز به آن رسیدیم، حاصل هشت سال دفاع مقدس ایثارگرانی است که با دست خالی در مقابل دشمن مقاومت کردند و نگذاشتند حتی یک وجب از خاک میهن از دست برود.
پاکدل افزود: اگر امروز کشور به‌ عنوان یک بازیگر سیاسی در منطقه دارای نقش است و برنامه‌های ابرقدرت‌ها در منطقه را تحت تاثیر قرار داده، حاصل رشادت‌هایی است که در دوران دفاع مقدس حاصل شده است.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد با تأکید بر ضرورت تمرکز به جنبه‌های فرهنگی طرح سپاس تصریح کرد: تابه‌حال در بسیاری از دیدارها با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در طرح سپاس، مسائل درمانی و معیشتی پیگیری شده و می‌شود؛ اما امروز به این ضرورت رسیده‌ایم که در کنار پیگیری این موضوعات، سعی کنیم در دیدارهای طرح سپاس به جنبه‌های فرهنگی این دیدارها بیشتر تمرکز و توجه شود.
مدیران و مسئولان فرهنگی و آموزشی بنیادهای استان‌های گلستان، فارس، گیلان، سمنان، تهران، خراسان رضوی، البرز، قزوین، اردبیل و خوزستان که از طریق ویدیو کنفرانس در این نشست حضور داشتند نیز به بیان برنامه‌ها و نقطه نظراتی برای بهتر برگزار شدن هفته دفاع مقدس در چهلمین سالگرد دفاع مقدس پرداختند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.