[ad_1]

عبدالرضا قاسم‌پور، دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از دانشگاه علوم پزشکی شیراز خواسته شده که بر اساس آخرین وضعیت بیماری کرونا در فارس، وضعیت تمام شهرستان‌های استان را اعلام کند و بررسی دقیقی انجام شود و چنانچه در شهرستانی شرایط مطلوب تشخیص داده نشد از لیست وضعیت سفید خارج شود.
وی ادامه داد: بنابراین تاکید می‌شود که اعلام وضعیت سفید شیوع کرونا در برخی شهرستان‌ها به هیچ وجه به معنای عادی شدن شرایط نیست و در این شهرستان‌ها فقط امکان برگزاری نمازهای جمعه و جماعات آن هم با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی میسر است و نمازگزاران حتما باید از ماسک و مُهر و سجاده اختصاصی استفاده کنند تا باعث شیوع ویروس نشود.
معاون استانداری فارس اضافه کرد: تعطیلی مشاغل پرخطر در این شهرستان‌ها همچنان به قوت خود باقی است و توصیه می‌شود که اصول بهداشتی همانند قبل از اعلام وضعیت سفید همچنان رعایت شود، دورهمی خانوادگی شکل نگیرد و از تردد و تجمع‌های غیر ضروری خودداری شود.
قاسم‌پور گفت: در شهرستان‌هایی که از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت آنها سفید و کم‌خطر اعلام شده همچنان افراد ناقل و مبتلا وجود دارد و در صورت کوتاهی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و تمام بخش‌ها و مجموعه‌ها شرایط به پرخطر تبدیل شده و محدودیت‌ها دو باره اعمال خواهد شد.
شرایط فارس رو به بهبود است
جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، در خصوص آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در این استان گفت: در مجموع شرایط استان رو به بهبود است، هم کاهش ابتلا و تعداد مراجعان را داریم، هم سطح اشغال تخت‌ها کاهش داشته و هم تعداد فوتی‌ها به نسبت کشور کمتر است اما با این وجود، تا زمانی که یک فرد مبتلا هم وجود دارد نمی‌توان گفت که بیماری ریشه کن شده و هیچ خطری وجود ندارد.
قاسم‌پور افزود: از مجموع حدود یک هزار و ۵۰۰ تستی که روزانه در استان انجام می‌شود تعداد افرادی که تست آنها مثبت اعلام می‌شود نیز بسیار کاهش یافته و به متوسط ۵۰ نفر در روز رسیده و این روند روز به روز در حال بهتر شدن است اما همچنان تاکید می‌کنیم که اگر مردم رعایت نکنند شرایط پرخطر خواهد شد.
معاون استاندار فارس ادامه داد: بنابراین دستورالعمل‌های بهداشتی همچنان باید در محیط ادارات، اصناف، شرکت‌ها و کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی رعایت شود.
مشاغل پرخطر همچنان تعطیل است
قاسم‌پور در خصوص فعالیت مشاغل نیز گفت: به جز مشاغلی که فعالیت آنها با رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی بلامانع اعلام شد، فعالیت سایر مشاغل پرخطر همچنان ممنوع است.
وی افزود: در خصوص بازگشایی مدارس هم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا هنوز تصمیمی اتخاذ نکرده و احتمالا هفته آینده تصمیم‌گیری خواهد شد و حرم‌های مطهر هم تا پایان ماه مبارک رمضان و اردیبهشت تعطیل خواهد بود.
او گفت: نظارت‌های جدی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی ازسوی فروشگاه‌های بزرگ، مشاغل مهم و حساس و واحدهای تولیدی، صنعتی و صنفی در استان همچنان ادامه دارد و بر ورود مسافران به استان از طریق زمینی (پایانه‌ها و راه‌آهن) و هوایی (فرودگاه‌ها) نیز نظارت جدی می‌شود.
حسین ذوالفقاری رییس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا چهارشنبه (دهم اردیبهشت) اعلام کرد: بر اساس تصمیم روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت کرونا که روند بازگشایی فعالیت‌های مختلف را در کشور به سه دسته شهرستان‌های کم خطر(سفید)، دارای خطر متوسط (زرد) و پرخطر (قرمز) تقسیم کرده است، در نشست امروز کمیته این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و به استناد گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۱۴ شهرستان کشور از نظر شیوع ویروس کرونا، کم خطر تشخیص داده شد.
وی افزود: البته تصویب مناطق سفید به معنای آغاز همه فعالیتها نخواهد بود و این مناطق هم باید همچنان از نظر شیوع کرونا تحت کنترل باشد.
در استان فارس نیز وضعیت در ۲۷ شهرستان از مجموع ۳۶ شهرستان این استان سفید اعلام شده است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *