[ad_1]

جعفر احمد پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : میانگین هزینه گازرسانی برای هر علمک در استان طی ۲ سال اخیر تا ۱۲۰ میلیون ریال افزایش یافته است که با مصوبه دولت مشکل رفع شده است.

وی گفت : در حال حاضر ۴۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار مازندران که عمدتا در مناطق کوهستانی واقع هستند ، در انتظار گاز رسانی قرار دارند که مشمول موافقت افزایش هزینه گاز رسانی شده اند.

احمدپور افزود : برای گازرسانی به این روستاها در حال حاضر از لحاظ تامین هزینه مشکلی نداریم و طرح های مطالعاتی و اجرایی گاز رسانی به آنها هم به اتمام رسیده است.

وی شرایط آب و هوایی و سختی کار در روستاهای کوهستانی را مشکل کندی روند کار معرفی کرد و گفت : با همه این مشکلات ، بر اساس برنامه تا پایان سال ۱۴۰۱ گازرسانی در استان به اتمام خواهد رسید و مازندران به شبکه سبز گاز رسانی کشور خواهد پیوست.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران با اعلام این که بیشتر روستاهای در انتظار گاز رسانی استان در مناطق کوهستای بلده شهرستان نور و لاریجان آمل واقع هستند ، بیان داشت : در حال حاضر گازرسانی به ۲۱۳ روستا و ۲ شهر گزنک و بلده در دست اجرا است.

طبق آمار شرکت گاز مازندران از مجموعه ۲۱هزار و ۸۱ کیلومترخطوط تغذیه شبکه گاز رسانی ایجاد شده در استان ، ۶ هزار و ۱۱۰ کیلومتر آن از سال ۹۲ تاکنون عملیاتی شد که بخشی از آن به روستاهای کوهپایه‌ای و بعضا صعب‌العبور بوده است.

گزارش شرکت گاز مازندران نشان می دهد همزمان با آغاز به کار دولت تدبیر و امید از مجموع ۲ هزار و ۲۸۳ روستای دارای گاز استان  ۸۸۰ روستا و از ۵۹ شهر استان ،هشت شهر در دولت تدبیر و امید از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند.

کجور ، کیاسر ، رینه و فریم از جمله شهرهای کوهستانی استان مازندران هستند که گاز رسانی به آنجا با هزینه سنگین عملیاتی شده است و همچنین ۹۵درصد از روستاهایی که در مدت هفت سال اخیر از نعمت گاز طبیعی بهره مند شدند در مناطق کوهپایه ای و ییلاقی هزار جریب نکا و بهشهر ، لفور و ورسک سوادکوه ، چهاردانگه  و دو دانگه ساری ، بند پی شرقی و غربی بابل ، منطقه بلده نور ،کجور نوشهر و جواهر ده رامسر بوده است. 

افزایش ۲۴ هزار خانواری مشترکان 

مدیر عامل شرکت گاز مازندران همچنین با اعلام این که طرح های گازرسانی در استان امسال هم با وجود شیوع کرونا با سرعت زیادی در حال انجام است، گفت: امسال بیش از ۲۴ هزار و ۳۵۰ خانوار به مشترکان شرکت گاز استان افزوده شده است.

وی تعداد مشترکان گاز استان را در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۴۶۵ هزار خانوار اعلام کرد و افزود : تاکنون ۵۹ شهر و ۲ هزار و ۳۰۸ روستا در استان مازندران زیر پوشش گاز طبیعی قرار گرفته‌اند و همچنین با تلاش و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمینه توسعه گازرسانی به مناطق محروم، میزان برخورداری خانوارهای شهری و روستایی از نعمت گاز طبیعی در حال افزایش است.

مدیرعامل شرکت گاز استان مازندران گفت : امسال با اجرای بیش از ۲۶۰ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز طبیعی در مناطق کوهستانی ، مجموع شبکه تغذیه و توزیع گاز طبیعی در استان به ۲۱ هزار ۳۴۱ کیلومتر رسیده است.
وی افزود : همچنین تاکنون یک هزار و ۱۴۸ واحد صنعتی عمده و ۱۲۱ جایگاه سی ان جی در مازندنران هم به شبکه گاز طبیعی وصل شده اند.

احمدپور از اجرای طرح حل مشکل افت احتمالی و پایداری جریان گاز در استان خبر داد و گفت : طبق برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران ، مازندران باید  از سه نقطه جدید دیگر به خط لوله گاز سراسری وصل ‌شود تا علاوه بر از بین رفتن کامل افت فشار ، همه مناطق شهری و روستایی تحت پوشش کامل گازرسانی قرار بگیرند.

وی با بیان این که افت شدید گاز در سال های ۸۶، ۹۲ و ۹۵  سبب شد تا شهروندان مازندران با مشکلات زیادی مواجه شوند، افزود : به طور یقین با اتصال سه نقطه جدید شامل اتصال خط لوله انتقال گاز از امامزاده هاشم در جاده هراز ، گدوک در محور فیروزکوه و سه هزار تنکابن از طریق محور الموت قزوین به شبکه گاز رسانی استان پایداری جریان گاز در استان تضمین می شود.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.