[ad_1]

کلکتورجمع آوری آبهای سطحی به طول ۱۳ هزارو۵۰۰ متر در هسته مرکزی و مناطق مختلف کلانشهر کرج توسط شهرداری اجرا و بهره برداری شد.

این کلکتور شامل فاز اول و دوم ساماندهی نهر سیاه جوی، بلوار جمهوری اسلامی، بلوار آیت الله طالقانی، بلوار علامه جعفری و بلوار استقلال کرج است که طولانی ترین آن به طول پنج هزار و ۵۰۰ متر و ارزش ریالی ۳۳۰ میلیارد در طرح ساماندهی نهر سیاه جوی، مورد استفاده قرار گرفته است.

برای لوله گذاری این کلکتورها ۸۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

شهردار کرج در آیین بهره برداری از این پروژه گفت : یکی از مزایای کلانشهر کرج شیب ملایم شمال شرقی به سمت جنوب غربی آن است که با احداث کلکتورهای جمع آوری روان آب ها شدیدترین

آبگرفتگی  در مدت زمان کوتاهی قابل کنترل است.

 علی کمالی زاده بیان داشت:  کلکتور آب های سطحی یکی از پروژه های مهم شهری است که شهروندان از اهمیتِ آن کمتر آگاه هستند. 

وی با اشاره به شیب ملایم شمال شرقی به سمت جنوب غربی کرج، گفت: این یکی از مزایای این کلانشهر است چرا که سخت ترین و شدیدترین آب گرفتگی ها را می شود در مدت زمانِ کوتاهی برطرف کرد.

این مسوول رفع آبگرفتگی در کمترین زمان ممکن را با توجه به اهمیت تردد آسان شهروندان در روزهای بارانی ضروری دانست و ضمن اشاره به تغییر اقلیم، افزود: بارش هایی که در سال های گذشته طی چند روز اتفاق می افتاد امروز ممکن است در یک روز و ظرف چند دقیقه و البته با شدت بیشتری خود را نشان دهد که این موضوع امنیتِ شهر را با چالش مواجه می‌کند.

کمالی زاده ادامه داد: بر همین اساس مجموعه مدیریت شهری اقدام به تامین و اختصاص بودجه جهت احداث کلکتور آب های سطحی با تعداد بالا کرده است.

شهردار کرج افزود: احداث پنج کلکتور طی سال جاری در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته که ۲ کلکتور امروز و در آینده ای نزدیک نیز سه مورد دیگر به بهره برداری می رسد.

به گفته این مسوول؛ برای تاب آوری بیشتر کلانشهر کرج به موازات کلکتورها، چاه های جذبی نیز در حال احداث هستند.

 کمالی زاده در ادامه به پیشرفت پروژه های عمرانی این کلانشهر نیز پرداخت و یادآور شد: طرح های زیادی به پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد رسیده و یا در صف بهره برداری در شنبه های جهادی هستند. 

فقدان کلکتورهای جمع آوری سیلاب ها در سال های گذشته سبب آبگرفتگی معابر ، زیرگذرها و بخشی از منازل کلانشهر کرج می شد و با کمترین بارندگی سیلاب سبب اختلال در ترددها ایجاد می کرد.

گاهی مواقع بارش ها سبب می شد تا تیم های خدمات شهر و آتش نشانی ساعت ها به خدمات رسانی و امدادرسانی بپردازند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.