[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری “الجزیره” قطر، شعث جمعه شب در این باره گفت که از سرگیری روابط با تل‌آویو هیچ توجیهی ندارد، بلکه این کار تسلیم شدن رایگان در برابر اسرائیل است.

مشاور عباس افزود: موضع گروه‌های فلسطینی در این خصوص، مخالفت با عادی‌سازی روابط با اسرائیل و مقابله با این خیانت است.

سخنان شعث در حالی مطرح می‌شود که عادی‌سازی روابط بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی توسط شخص ترامپ و با میانجی‌گری آمریکا در تاریخ ۲۳ مردادماه و ۲۱ شهریورماه صورت گرفته است.

ترامپ خبر موافقت بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائیل را جمعه شب پس از تماس تلفنی با حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پیامی توییتری اعلام کرد.   

آمریکا اندک زمانی پیش از به رسمیت شناختن بلندی‌های اشغالی جولان به عنوان بخشی از سرزمین‌های اسرائیلی، بیت المقدس را بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و در تاریخ ۱۴ ماه مه ۲۰۱۸، سفارت خود را از تل‌آویو به قدس منتقل کرد.

وزارت خارجه آمریکا متعاقبا در گام دیگری اعلام کرد: سرکنسولگری و سفارت آمریکا در بیت المقدس به عنوان یک مرکز دیپلماتیک واحد از تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۹ ادغام می‌شوند.

بستن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین  (ساف) در واشنگتن در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸ گام دیگر آمریکا در نادیده گرفتن جایگاه حقوقی فلسطین بود.

آمریکا همچنن به منظور تحمیل حداکثر فشار بر دولت خودگردان فلسطین برای پذیرش شروط واشنگتن در روند سازش با رژیم صهیونیستی، کمک‌های سالانه خود به آژانس امداد رسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی موسوم به «آنروا» را قطع کرد.

این اقدامات در حالی صورت می گیرد که ترامپ از زمان به قدرت رسیدن، طرح «معامله قرن» را برای پایان بخشیدن به مسأله فلسطین و عادی‌سازی کامل روابط عربی – اسرائیلی مطرح کرد و کشورهای عربی را برای پذیرش آن تحت فشار قرار داده است.

گرچه این طرح با مخالفت افکار عمومی کشورای اسلامی، عربی و کشورهای آزادیخواه به تعویق افتاده است، اما بسیاری از شواهد و قرائن دال بر آن است که تبادل اراضی عربی و نیز حذف کامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی خارج از وطن به سرزمین آبا و اجدادی خود، از بخش‌های مهم معامله قرن آمریکائی است، معامله‌ای که یک طرف آن(رژیم صهیونیستی) برنده کامل و طرف دیگر آن بازنده کامل است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.