[ad_1]

به گزارش ایرنا ، محمد سلمانی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی سال ۹۸ اشخاص حقیقی تا پایان روز ۳۱ مردادماه جاری است و مودیان نیازی به ارائه اظهارنامه ندارند.

وی اظهار داشت: افراد از طریق سایت مربوطه می‌توانند اظهار نامه مالیاتی را تکمیل کنند و تکمیل نکردن این فرم، به منزله ارائه نشدن اظهارنامه است و امسال بحث تسلیم اظهارنامه مالیاتی ۲ ماه به علت کرونا به تاخیر افتاد و اشخاص حقوقی تا پایان شهریورماه مهلت تسلیم اظهارنامه دارند. 

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان گفت: درخصوص مالیات بر ارزش افزوده اظهارنامه فصل بهار به دلیل اینکه ۲ ماه به تاخیر افتاد، تا ۱۵ شهریورماه مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی است و برای تابستان امسال تا ۱۵ مهرماه فرصت ارائه اظهار نامه وجود دارد.

مالیات مشاغل از سال ۹۴ تاکنون افزایش نداشته است

وی اضافه کرد: در حوزه مالیات مشاغل مالیات سال ۹۴ را بدون هیچ گونه افزایشی ادامه می دهیم و بیش از ۷۰ درصد مودیان مالیاتشان کمتر از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

سلمانی با اشاره به تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم افزود: استفاده از این تبصره مربوط به گروه های دوم و سوم مالیاتی با مجموع فروش آنها در سال بیش از ۹۹۰ میلیون تومان می شود لذا این افراد می توانند از این قانون بهره مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: مودیانی که مالیات سال ۹۷ آنها به میزان تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده هیچ گونه افزایش مالیاتی در سال ۹۸ ندارند و می‌توانند مانند مالیات ۹۷ را نقدا پرداخت یا در پنج قسط تقسیط کنند و این میزان طی سالهای گذشته تغییری نداشته است.

وی با اشاره به اینکه مودیانی که مالیات آنها از ۲ تا پنج میلیون تومان بوده، چهار درصد به مالیات آنها اضافه می شود و می توانند آن را به صورت نقدی یا در پنج قسط پرداخت کنند، گفت: کسانی که مالیات سال ۹۷ آنها از ۵ تا ۱۰ میلیون تومان بوده هشت درصد به آن اضافه شده و نقدا یا در پنج قسط قابل پرداخت است.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان ادامه داد: افرادی که مالیات سال ۹۷ آنها از ۱۰ میلیون تومان به بالا بوده، ۱۲ درصد به آن افزوده می شود که نقدا یا به صورت اقساط قابل پرداخت است.

شرایط بخشودگی جرایم و پرداخت مالیات در کرمان

وی اضافه کرد: واحدهای تولیدی که از ابتدای بهمن ماه سال قبل تا ۳۱ خرداد امسال مالیات آنها ابلاغ شده باشد ۹۸ درصد از جریمه شان قابل بخشش است.

سلمانی با اشاره به اینکه مودیان عادی که در شهریورماه مالیات خد را پرداخت کنند، ۲۶ درصد جریمه از آنها اخذ می شود تصریح کرد: با پرداخت مالیات واحدهای تولیدی در مهرماه، ۸۲ درصد جریمه مورد بخشودگی قرار می گیرد و در آبان ماه ۲۰ درصد جریمه آنها وصول می شود و به ازای هر مه تا پایان سال ۲ درصد از بخشودگی جرائم کسر می شود.

وی با بیان اینکه مالیات اخذ شده در سال گذشته در استان کرمان براساس سهمیه سازمان مالیاتی ۱۰۲ درصد محقق شده، گفت: امسال کرونا تاثیرات خود را در برخی مشاغل داشته اما بعضی از مشاغل دیگر آسیبی ندیده و در مواردی فروش آنها ممکن است بیشتر نیز شده باشد که در حال آسیب شناسی و پیگیری هستیم و با توجه به ماده ۹۷ اظهارنامه ارائه کنند به شکلی برخورد می کنیم حق و حقوقی ضایع نشود.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان عنوان کرد: در وصولی مالیات بر ارزش افزوده در سال گذشته نزدیک به یکهزار و ۸۰ میلیارد تومان به شهرداری ها و دهیاری های استان پرداخت شده که ۱۵۵ میلیارد تومان به شهرداری کرمان پرداخت شده و در این راستا شهرداری کرمان پس از سیرجان قرار دارد.

وی بیان داشت: در وصولی عوارض مالیات بر ارزش افزوده در چهار ماهه گذشته ۲۷۰ میلیارد تومان پرداختی داشتیم که به شهرداری کرمان ۴۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

سلمانی افزود: شهرداری سیرجان، کرمان، رفسنجان، بم و جیرفت به ترتیب بیشترین دریافتی ها را از محل مالیات بر ارزش افزوده دارند و امسال در قانون بودجه آمده ۳۵ درصد از یک درصد آلایندگی معادن به محیط زیست اختصاص داده شود که در چهار ماه گذشته این عدد بیش از ۲۶ میلیارد تومان بوده است.

وی یادآورشد: مشاغل استان کرمان حدود چهار درصد وصولی مالیات، حقوق بگیران بخش دولتی و خصوصی ۲۲ درصد و چند شرکت بزرگ حدود ۶۵ درصد وصولی مالیات را پرداخت می کنند.

وی ادامه داد: مالیات شرکت های بزرگ با رسیدگی به دفاتر و حجم کار اخذ می شود و شاید ۸۰ درصد مالیات این گروه، ابرازی خودشان است و هشت درصد مالیات از سایر منابع وصول می شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان افزود: دوگانگی بین سهمیه سازمان امور مالیاتی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در مالیات استان وجود داشت که امسال این مسئله حل شد و درباره تفاوت میزان مالیات در سال های قبل در قانون بودجه پیش بینی شده بود اگر مازادی ایجاد شد، به استان برگشت داده شود و چند سال این اتفاق افتاد اما طی 2 سه سال اخیر وصولی به استان نیامد.

خود اظهاری کرمان ۱۶ درصد بالاتر از میانگین کشوری 

وی با اشاره به اینکه مودیان باید درخصوص ابلاغ الکترونیکی نیز به همین شکل اقدام کنند، اظهار داشت: تعداد اظهارنامه های خوداظهاری استان کرمان در سال گذشته ۱۶ درصد بیش از میانگین کشور بود و از این میزان ۹۰ درصد قطعی شده است.

سلمانی گفت: همچنین ۹۰ درصد از کسانی که از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کردند، نیازی به رسیدگی مجدد نداشته و برگ قطعی آن ها صادر شده است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.