[ad_1]

فاطمه کرمپور روز یکشنبه در نشست هنرمندان بوشهری با داریوش مودبیان پیشکسوت حوزه تئاتر افزود: امیدواریم این گونه دیدارها با پیشکسوتان عرصه فرهنگ و ادب کشور و بزرگان تئاتر و سینما تداوم داشته باشد تا بدین وسیله با تبادل تجربیات شاهد رشد و ارتقای این حوزه در استان بوشهر باشیم.

وی بیان کرد: آثار ارزشمند استاد داریوش مودبیان و خدمت‌های خلاصانه این هنرمند گرانقدر در حوزه ترجمه شایسته ارج گذاری و تجلیل است.

کرمپور ادامه داد: بوی پیراهن یوسف، رؤیای نیمه‌شب تابستان،  تله‌فیلم خواب یک ستاره، دختری با کفش‌های کتانی و قرارداد با مرگ از جمله  آثار ارزشمند این استاد است که بازتاب بسیار خوبی در حوزه فرهنگ و هنر جامعه داشته است.

پیشکسوت تئاتر نیز گفت: تئاتر آینه‌ جامعه است که یک هنرمند در ابتدا باید خود را در آن دیده و اصلاح کند.

داریوش مودبیان اظهار داشت: تئاتر به ما می‌آموزد که به جای من، بگوییم ما و بدانیم که ارتباط بین آدم‌ها ارتباط جمعی و گروهی است.

وی افزود: حضور گروهی از آدم‌ها در مقابل گروه دیگر در یک جامعه هنری زمینه را برای بیان کردن حقیقت مهیا می‌سازد.

مودبیان با اشاره به سه رکن اصلی تئاتر عنوان کرد: یک هنرمند موفق در عرصه تئاتر باید روشن اندیش باشد و برای تحقق این مهم باید در ابتدا سه رکن امیدواری به آینده، حقیقت جویی و اصلاح گرایی را در خود پرورش دهد.

وی گفت: امیدواری ذات انسان روشن اندیش است تا بتواند از این طریق دانش خود را به مردم جامعه انتقال دهد.

مودبیان اظهار داشت: انسان حقیقت جو از پس واقعیت به دنبال حقیقت گشته و با روحیه اصلاح‌گر خود ابتدا به اصلاح خود پرداخته و به خودشناسی می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه هنر تئاتر یک رویکرد اجتماعی است، عنوان کرد:  واژه تئاتر در ابتدا و در دید اول واژه‌ای غلط انداز است طوریکه ما را از علم دور کرده و به احساسات نزدیک می‌کند در صورتی که تئاتر یک فرهنگ جمعی و یک فن ارتباطی گروهی است.

مودبیان با اشاره به اینکه عرصه تئاتر، عرصه گفت وگوها است، گفت: هنرمند به گفت‌وگو می‌نشیند که تئاتر یک جشن اجتماعی است و زمانی که رویکرد اجتماعی داشته باشد می‌تواند مؤثر باشد.

 وی با اشاره به دوران شکوفایی تئاتر ایران اظهار داشت: دوران شکوفایی تئاتر ایران در دهه ٤٠ بود که از نظر درام نویسی، کارگردانی و کار گروهی پیشرفت چشمگیری حاصل شد اما در زمان حاضر از آن دوران و آرمان‌ها فاصله گرفتیم.

داریوش مؤدبیان (زاده ۱۳۲۹ در شیراز روستای جروق) هنرپیشه سینما و تئاتر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و مترجم ایرانی است.

وی در سال‌های اخیر بیشتر در زمینه تدریس تئاتر و ترجمه نمایشنامه فعالیت داشته‌است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.