[ad_1]

مهندس محمدنقی کاظمیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مبارزه شیمیایی با بیماری های برگی در اراضی آبی و دیم عقب هستیم چرا که کمبود امکانات و زیر ساخت ها مانع اجرای آن شد.
وی افزود: در سال زراعی جاری به علت بارش باران و شرایط زمین کشاورزان نتوانستند مبارزه شیمیایی به موقع داشته باشند چرا که مانع ورود تراکتورها به اراضی می شد.

وی با بیان اینکه برای کنترل آفات و بیماری ها نیاز به هواپیمای سمپاش است اظهار داشت: برای سمپاشی مزارع یک دست باید از هواپیما استفاده شود به خصوص زمانی که اراضی کشاورزی با باران خیس شده  است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به بارندگی مناسب امسال پیش‌بینی می‌شود افزون بر ۲۶۶  هزار تن گندم از کشتزارهای این استان برداشت شود که از این میزان ۱۸۶ هزار تن گندم مازاد بر نیاز خواهد بود.

وی سطح زیر کشت گندم استان در سال جاری را ۱۴۷ هزار و ۵۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود: از مجموع این سطح ۴۷ هزار و ۵۰۰ هکتار آبی است.

وی اظهار داشت: پارسال ۱۶۸ هزار هکتار از کشتزارهای خراسان شمالی زیر کشت گندم قرار گرفته بود.

وی افزود: پارسال ۱۶۱ هزار و ۳۴۷ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان به صورت تضمینی از  گندمکاران خریداری شده بود.

کاظمیان افزود: با توجه به افزایش قیمت دو برابری خرید تضمینی گندم، افزایش خرید از کشاورزان در سال جاری نیز پیش بینی شده است.

وی سطح زیر کشت جو در این استان را ۴۲ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود از این سطح ۱۰۸ هزار تن محصول برداشت شود.

وی میانگین عملکرد برداشت گندم در هر هکتار از اراضی دیم این استان را هزار و ۱۰۰ تا هزار و ۳۰۰ کیلوگرم و در اراضی آبی سه هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۷۰۰ کیلوگرم عنوان کرد.    

استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم رتبه ۱۶ و گندم آبی رتبه ۱۸ کشور را دارد.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *