[ad_1]

اسماعیل مسلمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با مجوز صادره از سوی هیات دولت و طبق مصوبه کارگروه گندم و آرد استان زنجان، قیمت نان در تمام نانوایی‌های آزادپز، یارانه‌ای و نیمه‌یارانه‌ای از روز پنجشنبه / اول خرداد/ بر حسب وزن چانه، افزایش خواهد یافت.

وی در خصوص نرخ‌های جدید، خاطرنشان کرد: نرخنامه انواع نان همزمان با افزایش قیمت توسط اتحادیه نانوایان تهیه و به صورت کلی به مردم استان اعلام خواهد شد.

مسلمی با بیان اینکه آخرین تغییر قیمت نان در زنجان مربوط به آبان سال ۹۳ بود، گفت: در ۶ سال گذشته به جز هزینه آرد که تا کنون ثابت مانده، هزینه‌های مربوط به انرژی، نگهداری لوازم جانبی و ماشین‌آلات، دستمزد و حق بیمه پرسنل و در مجموع، هزینه‌های تولید افزایش پیدا کرده است.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اظهار داشت: عمده هزینه‌ها مربوط به پرسنل و حق بیمه بود که سالانه حداقل ۲۰ درصد نسبت به سال ماقبل، افزایش پیدا می‌کرد اما نرخ نان همچنان ثابت مانده بود.

وی در پاسخ به علت عدم تغییر قیمت نان در ۶ سال گذشته، خاطرنشان کرد: افزایش قیمت در سایر اصناف به صورت سالانه بوده اما نان، کالای راهبردی بوده و تغییر قیمت آن توسط کارگروه ویژه‌ای در هیات دولت تعیین می‌شود.

مسلمی تصریح کرد: قیمت نان به عنوان کالای اساسی به اندازه‌ای اهمیت دارد که دولت، آرد را به یک‌سوم نرخ خرید تضمینی گندم به نانوایان می‌فروشد در حالی که گندم پس از خرید نیز هزینه‌هایی مانند حمل و نقل، نگهداری و تبدیل به آرد دارد.

وی گفت: با توجه به اِعمال سیاست‌ها و برخی قوانین و در راستای حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، قیمت نان به طور معمول از هر ۲ تا ۳ سال افزایش پیدا می‌کرد اما طی ۶ سال گذشته مسائل مختلفی سبب شد که اجازه افزایش نرخ ندادند.

مسلمی با بیان اینکه مجوز افزایش نرخ نان از مهرماه سال گذشته صادر شده است، اظهار داشت: بسیاری از استان‌ها تغییر قیمت را در همان موقع اِعمال کرده بودند اما این امر در زنجان با رعایت منافع مصرف‌کنندگان صورت نگرفت تا اینکه تصمیم بر این شد قیمت نان از ابتدای خردادماه سال جاری افزایش یابد.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان خاطرنشان کرد: عدم تغییر قیمت نان در این مدت سبب بروز تخلفاتی مانند کاهش وزن چانه، نوع و کیفیت پخت و افزایش نرخ به بهانه کنجدی بودن شده بود که مصوبه جدید در تغییر قیمت، اجازه اصلاح این موارد را داده است.

وی تصریح کرد: در کنار افزایش قیمت نان، نظارت جدی و شدید به نانوایی‌ها برای رعایت دستورالعمل جدید نیز افزایش خواهد یافت.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه افزودن کنجد به نان باید با خواست مشتری باشد، تاکید کرد: در دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری نان، میزان افزودن کنجد برای نان‌ها وزن مشخص و حداقلی و همچنین نرخ جداگانه دارد تا هم مردم به حقوق خود آشنا شوند و هم معیار نظارت برای بازرسان و ناظران باشد.

وی افزود: درخواست نان کنجدی توسط مشتریان به صورت حضوری بوده و عَرضه نان کنجدی خارج از نوبت توسط نانوا تخلف است.

استان زنجان بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ واحد نانوایی دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *