[ad_1]

رویترز یکشنبه شب در گزارشی با عنوان «با گسترش کرونا ارتش‌های اروپایی تحت فشار قرار گرفته‌اند، نوشت: این ارتش‌ها عملیات‌های خود را کاهش داده و با اعمال قوانین سختگیرانه پرسنل خود را مامور کرده‌اند تا به ریشه‌کنی کرونا کمک کنند. اما همکاری نزدیک و همزیستی نظامیان باعث شده است تا آنها در مقابل این ویروس آسیب‌پذیر باشند.
ماموریت کرونایی نظامیان هم از لحاظ امنیت ملی مهم است و هم از این منظر که نیروهای زمینی، دریایی و هوایی مامور شده‌اند تا دولت‌های خود را در مقابله با کرونا یاری کنند.
آلمان ۱۵ هزار سرباز برای کمک به مقام‌های محلی بسیج کرده و لهستان هزاران نیروی نظامی را مامور کرده است تا برای اعمال قوانین و محدودیت‌های قرنطینه به خیابان‌ها بروند. این نظامیان همچنین در زمینه ضدعفونی کردن بیمارستان و افزایش کنترل مرزی نیز فعالیت می‌کنند.
تحولات مربوط به ناو هواپیمابر روزولت آمریکا و ابتلای ملوانان آن به کرونا خطر گسترش کرونا در میان نظامیان را بیش از پیش در کانون توجه قرار داده است. این ناو هسته‌ای پنج هزار خدمه دارد و اکنون در جزیره گوام در اقیانوس آرام لنگر انداخته است. نیروی دریایی آمریکا کاپیتان این ناو را به دلیل آنکه در نامه‌ای نسبت به فقدان اقدامات مناسبت برای مهار کرونا ابراز نگرانی کرده بود، اخراج کرد.
فرانسه، ایتالیا و اسپانیا جزو کشورهایی هستند که آمار شیوع و جان‌باختگان تلفات در آنها بسیار بالاست و ارتش‌های آنها با محدودیت‌ها و نگرانی‌های زیادی مواجه شده‌اند … عملیات‌های ارتش‌های این کشورها محدود و در برخی مناطق تعلیق شده است.
در ارتش آلمان محدودیت‌های قرنطینه اجرا نشده است اما نیروهای مسلح ترکیه فاصله‌گذاری اجتماعی را در سربازخانه‌ها و سالن‌های بزرگ به اجرا گذاشته است. ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که فعالیت‌های ارتش در سوریه را محدود می‌کند.  
در همین حال، «فردریک باربری» سخنگوی فرماندهی ارتش فرانسه گفت که کرونا «ظرفیت عملیاتی» ارتش این کشور را تحت تاثیر قرار نداده است اما افزود: ما مجبور شدیم ماموریت‌های دریایی غیرضروری را لغو یا تعدیل کنیم.
به گفته باربری، ناوهای فرانسه هم قرار است که به هنگام عبور از تنگه هرمز دیگر در بنادر، به جز بندر ابوظبی، توقف نداشته باشند. عملیات‌های هوایی ارتش هم تحت تاثیر قرار گرفته است.
ارتش فرانسه جمعه گذشته اعلام کرد که حدود ششصد پرسنل نظامی فرانسوی به کرونا مبتلا شده‌اند. چهار سرباز فرانسوی هم که در غرب آفریقا حضور دارند، نیز با بیماری کووید-۱۹ دست و پنجه نرم می‌کنند.
ارتش انگلیس نیز با وضع نگران‌کننده‌ای روبروست. «مالکولم چالمرز» معاون اندیشکده «موسسه نیروهای متحد سلطنتی» درباره تاثیر کرونا بر ارتش انگلیس گفت: این بحران نه تنها بر دسترسی به منابع دفاعی و امنیتی بلکه بر نحوه توزیع آنها تاثیر خواهد گذاشت.

عمق نفوذ کرونا در نیروهای مسلح اروپا؟
آزمایش گرفتن از نیروهای نظامی یک مساله مهم است اما هنوز مشخص نیست که این اقدام در چه گستره‌ای در ارتش‌ها انجام شده است. انگلیس و ترکیه از اعلام شمار نظامیانی که تست کرونا داده‌ یا مبتلا شده‌اند، خودداری کرده‌اند.  
وزارت دفاع ایتالیا هم تنها اطلاعات افسرانی را منتشر کرده که آزمایش کرونای آنها مثبت بوده است. «سالواتوره فارینا» رییس ستاد مشترک ارتش و ده‌ها نظامی دیگر به کرونا مبتلا شده‌اند. یک نظامی هم به دلیل ابتلا به کرونا درگذشته است.
وزارت دفاع اسپانیا نیز گفته که ۲۳۰ نظامی این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند و حدود سه هزار نظامی دیگر هم خود را قرنطینه کرده‌اند. «میگوئل آنخل ویارویا» رییس ستاد مشترک ارتش اسپانیا نیز گفته که هیچ یک از نیروهای دریایی به کرونا مبتلا نشده‌اند اما روند جابجایی نظامیانی که در چارچوب ماموریت اتحادیه اروپا در شاخ آفریقا حضور دارند، مختل شده است.  
او گفت: ما مجبور شدیم که این برنامه را متوقف کرده و نیروهایمان را بازگردانیم زیرا یک فرد مبتلا به کرونا را در میان آنها شناسایی کردیم.
از سوی دیگر، یک سخنگوی وزارت دفاع آلمان اعلام کرد که حدود ۲۵۰ سرباز این کشور کرونا گرفته و کمتر از ۱۰ نفر آنها بستری شده‌اند. در میان این مبتلایان کسانی هستند که در چارچوب ماموریت ناتو در لیتوانی حضور داشتند. یک سخنگوی ارتش آلمان گفت که رزمایش‌های نظامیان این کشور در لیتوانی تعلیق شده است.
نظامیانی که از آلمان راهی افغانستان می‌شود، به محض ورود به این کشور آسیایی خود را به مدت ۱۴ روز قرنطینه می‌کنند. چهار سرباز هم ایتالیایی که به کابل اعزام شده بودند، به کرونا مبتلا شده‌اند. حدود دویست تا هشتصد سرباز ایتالیایی قرار است از عراق به کشورشان بازگردند.  
این در حالی است که انتظار می‌رود روند افزایش مبتلایان به کرونا در اروپا به پیک خود نزدیک شود. این همان مساله‌ای است که نظامیان را بسیار نگران کرده است و فعالیت آنها برای مقابله با کرونا باید به گونه‌ای باشد که خود آنها به این ویروس مبتلا نشوند.
مقام‌های انگلیسی به دلیل کاستی‌هایی که در آزمایش گرفتن از موارد مشکوک به داشته‌اند مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. در این کشور ۶۶ میلیون نفری تا دوم آوریل (۱۴ فروردین) فقط حدود ۶۵ هزار آزمایش کرونا انجام شده بود. وزارت بهداشت انگلیس وعده داده که تا پایان ماه جاری روزانه یکصد هزار تست انجام شود.
واحدهای نظامی به توزیع تجهیزات پزشکی در کشور کمک می‌کنند اما هنوز مشخص نیست که چند نفر تست کرونا داده‌اند.
«جک والتینگ» پژوهشگر ارشد در اندیشکده RUSI گفت: اگر شمار زیادی از اعضای ارتش به کار گرفته شوند حدود ۲۰ درصد آنها مبتلا خواهند شد. اگر قرار باشد که آنها به مناطق مختلف اعزام شوند باید با انجام آزمایش کرونا اطمینان حاصل شود که این ویروس را منتشر نمی‌کنند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.