[ad_1]

نه خشکسالی های متوالی و نه زرق و برق زندگی شهری هیچ کدام نتوانسته این مردمان سختکوش را در مسیری که برای زندگی در سنگلاخ کوهستان برگزیده اند باز دارد.

سال ها زندگی در طبیعت سرسخت به قول خودشان، آنان را آب دیده کرده و حالا می توانند از دل سنگ هم کسب روزی کنند.

اینجا بانوان افزون بر رسیدگی به کارهای خانه و تربیت فرزندان با فعالیت هایی چون پخت نان، ریسیدن پشم گوسفند، تهیه مواد لبنی، گلیم بافی، سیاه چادر بافی، دست بافته ها و تن پوش بافته ها پا به پای مردان برای بهبود معیشت خانواده شب و روز تلاش می کنند.

عشایرنشینان که الگویی از زندگی سنتی ایرانیان باستان در دوران مدرنیته هستند ، غرزدن بلد نیستند و حتی در بیابان بی آب و علف هم راهکار چرخاندن چرخ زندگی خود را پیدا می کنند.

کارشناسان حوزه عشایر معتقد هستند:آیین های کوچ،سنت های عشایرنشینان، بازی ها و حتی یک سیاه چادر عشایر به خودی خود می تواند زمینه ساز جهش تولید، رونق گردشگری و اشتغال در این مناطق باشد.

آنان بر این باورند که دست بافته های سنتی، لباس های محلی، لوازم تزئینی، غذاهای بومی که  از محصولات تولیدی عشایر است ظرفیت هایی هستند که می توانند حتی شهرنشینان را برای کسب درآمد به مناطق عشایری بکشاند.

عشایر کشور هم اکنون ۲۸ درصد دام سبک و ۲۵درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند.  

جامعه عشایری ایران با ۱.۲ میلیون نفر معادل ۱.۵ درصد جمعیت کشور ، ۲۸درصد صنایع دستی کشور را تولید می‌کنند که بخشی از آن به خارج صادر می‌شود.

عشایر کشورمان در ۲۹ استان ایران پراکنده اند و به غیر از کردستان سایر استان ها دارای جمعیت عشایری هستند.

هم اینک استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، زنجان، قم، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و مرکزی با کاهش سهم جمعیت عشایر در مقایسه با سال ۱۳۷۷ روبرو هستند که می توان با برنامه ریزی بهتر ضمن فراهم کردن ماندگاری اهالی در مناطق به جهش تولید نیز کمک کرد.

۱۲ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر در مناطق عشایرنشین سکونت دارند.

نقش عشایر کهگیلویه وبویراحمد در تولید

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت:جامعه عشایری استان با تولید سالیانه هشت هزار تن گوشت،۲۸۶هزار تن شیر،۳۸۶تن پشم و۶ هزار متر مربع صنایع دستی نقش مهمی در تولید دارند.

بهمن آزادی افزود:سالیانه ۴۲۵هزار راس بره از سوی عشایر کهگیلویه و بویراحمد تولید و به بازار عرضه می شود.

ظرفیت تولیددر حوزه کشاورزی

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد:جامعه عشایری این استان با در اختیار داشتن چهارهزار و ۲۶۵ هکتار باغستان و نهالستان و ۵۷هزار هکتار زمین زراعی ظرفیت های زیادی در جهش تولید در حوزه کشاورزی دارند.

راهبردهای جهش تولید در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد

آزادی بیان کرد: توجه به توسعه کشت گیاهان دارویی،تکمیل زنجیره گوشت قرمز،غنی سازی مراتع،توسعه صنایع دستی ،گیاهان دارویی و بومگردی از برنامه های امسال برای جهش تولید در حوزه عشایری است.

وی تصریح کرد:انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی متولی چون میراث فرهنگی وجهاد کشاورزی از دیگر اولویت های امسال برای تحقق جهش تولید در مناطق عشایری استان است.

زنجیره گوشت قرمز زمینه ساز افزایش تولید

وی تاکید کرد: تاکنون ۱۷۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت زنجیره گوشت قرمز به عشایر استان پرداخت شده که باعث افزایش ۸۰۰ تنی تولید گوشت قرمز در استان شده است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امسال نیز ۸۰ میلیارد ریال برای پرواربندی دام عشایر استان پیش بینی شده است.

آزادی تاکید کرد: این تسهیلات شناور است و در صورت جذب و آمادگی عشایر امکان اختصاص دوباره اعتبارات وجود دارد.

وی ابراز داشت: به ازای هر ۱۰۰ راس دام ۵۰ میلیون ریال تسهیلات پرواربندی دام به عشایر پرداخت می شود.

آزادی تاکید کرد:عشایر استان بیش از یک‌ میلیون رأس دام سبک و سنگین را نگهداری می کنند.

وی بیان کرد:هم اکنون پنج طرح انتقال آب کشاورزی به مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد در دست اجراست که تکمیل آنان باعث تامین پایدار آب برای یکهزار و ۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی می شود.

آزادی ابراز داشت: چهار طرح از این تعداد بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

کارگاه های ریسندگی نیاز جهش تولید

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه پشم یکی از تولیدات مهم عشایر است گفت:حمایت از سرمایه گذاران متقاضی ایجاد کارگاه های ریسندگی از دیگر برنامه های میراث فرهنگی است که می تواند به افزایش درآمد عشایر کمک کند.

پریسا راد بیان کرد:با  پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و آسان کردن اخذ مجوز از سرمایه گذاران ایجاد کارگاه های ریسندگی حمایت می شود.

وی افزود:در حالی که به دلیل رواج دامپروری سنتی در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد امکان تامین نخ مرغوب در استان وجود دارد اما نبودن سرمایه گذار سبب شده هنرمندان این مواد اولیه را از استان های دیگر با قیمت بیشتر تامین می کنند.

وی بیان کرد: در صورت راه اندازی هر کارگاه ریسندگی اشتغال حداقل برای ۱۵ نفر ،مواد اولیه مورد نیاز هنرمندان صنایع دستی با ۵۰ تا ۶۰درصد کمتر از قیمت فعلی تامین می شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون هر کیلوگرم نخ مورد نیاز هنرمندان با حداقل ۴۰۰ هزار ریال خریداری می شود.

وی ابراز داشت:جاجیم بافی، سفره بافی، نمدمالی، نی چیت بافی، مشته بافی، رندبافی، گچمه بافی، ریسندگی، سوزن دوزی، سبد بافی، رودوزی‌های سنتی و سیاه چادر بافی از مهمترین دست بافته‌های سرپنجه هنرمندان کهگیلویه و بویراحمدکه بیشتر این محصولات در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد نیز تولید است.

وی بیان کرد:کهگیلویه و بویراحمد دارای ۳۵ هزار هنرمند فعال صنایع دستی است که ۱۶ هزار نفر آنان مجوز تولید دریافت کرده اند.

پرداخت تسهیلات

مدیر صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد گفت: این صندوق از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۷۷۲ فقره تسهیلات به فعالان صنایع دستی در استان در مناطق شهری،روستایی و عشایر پرداخت کرده است.

ارسلان حسن پور افزود:این صندوق از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و  امید تاکنون ۱۳۵ میلیارد و ۸۹۵ میلیون ریال تسهیلات اشتغال به هنرمندان صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد پرداخت کرده است.

حسن پور بیان کرد: ۸۷ میلیارد و ۴۴۵ میلیون ریال تسهیلات از سال ۱۳۹۲ تاکنون در قالب ۴۴۷ فقره وام برای حمایت از رونق تولید در حوزه صنایع دستی  کهگیلویه و بویراحمد از محل منابع مشترک با صندوق توسعه ملی پرداخت شده که باعث ایجاد ۵۸۰ فرصت شغلی شده است.

وی تصریح کرد: در این مدت ۴۸ میلیارد و۴۵۰ میلیون ریال نیز در قالب تفاهم نامه  به متقاضیان پرداخت شده است.

مدیر صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد گفت:این میزان وام متشکل از ۳۲۵ فقره پرداخت شده که زمینه۳۶۰ فرصت شغلی را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام جهش تولید تاکید کرد:ایجاد صندوق های همیاری اشتغال برای توانمندسازی،آموزش و حمایت از افراد جویای کار در این استان محور اصلی برنامه های امسال صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد است.

مدیر صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه این صندوق در سال ۱۳۹۸، ۷۸۸ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در استان پرداخت کرده است افزود: هم اکنون کار پرداخت تسهیلات به متقاضیان در حال انجام است .

وی عنوان کرد: هر فقره وام اشتغال۱۰۰ میلیون تا ۴۰ میلیارد ریال است. 

حسن پور گفت:تسهیلات اشتغال صندوق کارآفرینی امید استان در بخش های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، صنعت و معدن، کشاورزی و فناوری اطلاعات، ورزش و خدمات پرداخت شده است.

وی مجموع تسهیلات پرداختی استان در ۲ ساله گذشته را ۹۱۴میلیارد ریال برآورد کرد.

نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد در زمستان سال ۱۳۹۸ با ۲.۴ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۰.۱ درصد رسید.

برآورد نقطه ای نرخ بیکاری استان ۱۰.۱ درصد بوده است که نیم درصد پایین تر از میانگین کشوری است.

کهگیلویه و بویراحمد ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.