[ad_1]

به گزارش  روز شنبه ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی بنیاد مصطفی(ص)، حمیدرضا ربیعی، استاد دانشگاه صنعتی شریف، عضو گروه علمی هوش مصنوعی در سلامت سازمان جهانی بهداشت (WHO) و رییس گروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی(ص) در خصوص سامانه هوشمند ایرانی تشخیص کووید ۱۹ با نام آی مد گفت: روش‌های مختلفی برای تشخیص کووید ۱۹ وجود دارد؛ اما یکی از بهترین روش‌ها که دقت بالایی دارد، استفاده از تصاویر سی‌تی اسکن قفسه سینه توسط پزشک متخصص است و تاکنون چندین فعالیت در راستای استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به تشخیص این بیماری انجام شده است.

وی بیان کرد: کشور چین از هوش مصنوعی برای تشخیص این بیماری استفاده کرده است و یک شرکت برخاسته از دانشگاه استفورد آمریکا نیز فعالیت‌هایی را در این زمینه انجام داده است، ما نیز با تمرکز بر کاربرد هوش مصنوعی در سی تی اسکن، با نوآوری سامانه ای را برای تشخیص سریع و با دقت کووید ۱۹ طراحی کرده ایم که قابلیت تخمین حجم ناحیه عفونی را نیز دارد.

این سامانه در اختیار پزشکان و مراکز درمانی جهان قرار می‌گیرد

رییس گروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی(ص) همچنین افزود: سیستم‌هایی که در کشور چین یا آمریکا استفاده می‌شود، دقت بالای ۹۰ درصد دارند، نبوغ جوانان دانشمند ما، با پیش پردازش نوآورانه بر روی تصاویر سی‌تی اسکن و استفاده از راهکارهای توصیف پذیری در یادگیری ماشین، سامانه ای با دقت و حساسیت بالاتری را به وجود آورده است. 

ربیعی گفت: سامانه ای که این تیم تحقیقاتی براساس هوش مصنوعی طراحی کرده است با نوآوری در پیش پردازش و پردازش تصاویر در شبکه‌های عمیق توصیف پذیر، به صورت پایدار و در زمانی کمتر از یک دقیقه، نتایج خوب و با دقت و حساسیت بالای ۹۷ درصد را به دست آورد. علاوه بر این سامانه حجم نواحی عفونی را نیز محاسبه می کند. این سامانه به طور رایگان در اختیار پزشکان و مراکز درمانی جهان قرار می‌گیرد تا با توجه به تعداد زیاد بیماران بتواند به پزشکان در تشخیص سریع و با دقت این بیماری کمک کند.

وی با بیان اینکه کوید ۱۹ در برخی از تصاویر در مراحل اولیه بیماری با چشم غیرقابل مشاهده است، اظهار کرد: از بیمارستان‌های مختلف، نمونه‌هایی را داشته‌ایم که امکان تشخیص این بیماری برای آن­ها از مشاهده تصاویر وجود نداشته است، اما سامانه هوشمند آی مد باتوجه به طراحی مناسب آن توانسته بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

ربیعی ادامه داد: این سیستم با همکاری دکتر حسین قناعتی استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه تحقیقاتی آی مد و همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، اصفهان و کرمان انجام شده و مرکز رادیولوژی تهران و بیمارستان بقیه­ الله نیز تصاویر ارزشمندی را برای طراحی سامانه به تیم ما ارائه داده اند. قطعا بدون وجود رادیولوژیست ها و پزشکان متخصص طراحی این سامانه غیر ممکن بود و امید است این سامانه به عنوان یک دستیار هوشمند در اختیار رادیولوژیست ها و پزشکان در ساسر جهان قرار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر آدرس آی مد در تارنمای http://aimed-sharif.ir مراجعه کنند.

عرضه سامانه به کشورهای دیگر

ربیعی با اشاره به اینکه در حال حاضر از کشورهایی مثل کانادا، رومانی و اندونزی درخواست‌هایی را برای استفاده از این محصول داشته‌ایم، گفت: استفاده از سامانه های پزشکی، نیازمند انجام یک سری تمهیدات قانونی، حقوقی و اخلاقی است که این اقدامات از هفته پیش در حال انجام است و به زودی ارسال این محصول به متقاضیان آغاز می‌شود. سامانه ای که توسط تیم تحقیقاتی ما طراحی شده، قابل نصب بر روی دستگاه‌های پکس بیمارستانی، دسکتاپ و وب است و هر سه نوع راهکار در دسترس است. از هفته آتی این سیستم در بیمارستان‌های یزد، قم، قزوین و تهران نصب و راه‌اندازی خواهد شد و برای عرضه سامانه به خارج از کشور نیز برنامه داریم.

آماده همکاری با کشورهای اسلامی هستیم

 رییس کارگروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی(ص) همچنین افزود: امید است این سامانه هوشمند را به سرعت در اختیار کشورهای اسلامی قرار دهیم. آماده تبادل علمی با کشورهای اسلامی هستیم و مطالعات انجام شده برای تحقیقات بیشتر در اختیار این کشورها قرار می‌گیرد.

ربیعی گفت: مسلما یکی از مباحث مهم برای گسترش همکاری بین کشورهای اسلامی، اطلاع‌رسانی است. بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با شبکه‌ گسترده ای که در کشورهای اسلامی دارد، می‌تواند ارتباط خوبی با آن­ها برقرار کند و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم. امید است بتوانیم این سامانه را در اسرع وقت در اختیار کشورهای اسلامی قرار دهیم.

کرونا تا زمان تولید دارو و واکسن در کنار ما هست

وی همچنین بیان کرد: در حال حاضر مهم‌ترین عامل، داشتن آرامش است و علاوه ­بر اینکه نباید ترس بالایی داشت. باید فاصله اجتماعی و نکات بهداشتی را رعایت کرد، اگر این مسائل رعایت شود از این بحران به یاری خداوند عبور خواهیم کرد و مسلما این ویروس تا زمان تولید دارو و واکسن در کنار ما هست و به احتمال زیاد در سال جاری هم این ویروس را در کنار خود خواهیم داشت. باید تدابیر لازم را برای مقابله با آن داشته باشیم و سبک زندگی جدید در دوران کرونایی را بپذیریم.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.