[ad_1]

«رضا اردکانیان» روز دوشنبه در حاشیه نشست خبری به مناسبت هفته دولت و در جمع خبرنگاران افزود:  هیچ طرحی بدون این الزام ها به مورد اجرا گذاشته نخواهد شد و براین امر تاکید داریم.

وی در باره طرح انتقال آب خزر اضافه کرد: براساس چارچوب کلی وظیفه قانونی است که همه راههای مختلف تامین آب مطالعه و برنامه ریزی شود، این راهها به دو دسته تقسیم می شود، آب‌های متعارف وآب‌های غیر متعارف که در سرفصل آب‌های غیر متعارف آب‌های شور، آب‌های ژرف و استفاده از بخار آب موجود در هوا و همه روش‌های دیگر قرار میگیرد.

اردکانیان گفت: ایران با توجه به دسترسی که به آب دریا هم در شمال و هم در جنوب دارد، طبیعی است که  موضوع استفاده ازآب شور در برنامه‌های آن قرار گیرد تا مطالعه شده و آماده داشته باشد و با فراهم شدن لوازم اجرایی آن، پیاده شود.

انتقال آب خزر

وزیر نیرو اضافه کرد: طرح انتقال آب خزر به استان سمنان هم در فاز نخست انجام شده و به سازمان حفاظت از محیط زیست برای بررسی‌های زیست محیطی فرستاده شده که این سازمان هم طبق مصوبه دولت طرح های بزرگ را مورد ارزیابی قرار می دهد.

وی پذیرفتن فوری طرح، رد آن و یاتعیین مجموعه‌ای از شرایط را از اشکال برخورد سازمان حفاظت از محیط زیست بیان کرد و گفت:  مجموعه‌ای از شرایط به معنای  موافقت مشروط است که پس از آن این شرایط را باید یکی یکی دید وبررسی کرد.

اردکانیان با بیان اینکه برخی مواقع رفتن به فاز دوم مستلزم تحقق آن شرایط است و تا تامین نشود، شروع نخواهد شد، توضیح داد: طرحی نظیر انتقال آب از خزر که منابع مالی زیادی می‌طلبد و مستلزم مشارکت بخش خصوصی است آن هم روال خود را دارد.

وزیر نیرو در باره وضعیت طرح ادامه داد: اکنون گزارش سازمان حفاظت از محیط زیست با مجموعه‌ای از شرایط و الزام‌ها دریافت و منعکس شده به مجری برای انجام کارهایی که باید مطالعه انجام دهد و نیزمنعکس شده به شرکت کارفرمایی مربوط که یکی از آنها شرکت آب منطقه ای سمنان است.

استفاده از آب های جنوب 

وی در باره استفاده از آب‌های جنوب گفت: استفاده از آب‌های جنوب، مطالعه اولیه انجام شده و در جایی که می شود تخصیص آب داد، برای صنعت و جاهایی هم برای شرب که این تخصیص ها داده شده است .

اردکانیان افزود: اکنون باید بخش خصوصی وارد شود، زیرا شرکت‌های آب منطقه‌ای مجوزهای لازم را دریافت کرده‌اند و مطالعه انجام شده و چنانچه سرمایه گذار برای استفاده از آب شوردر دریای عمان و خیج فارس وجود داشته باشد، می‌توانند مراجعه کنند .

به گفته وزیر نیرو، اکنون در جنوب مجوز تخصیص ۳۴ میلیارد متر مکعب داده شده که ۲۶ میلیارد متر مکعب برای استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بدون نمک زدایی وبرای مصارف صنعت نیروگاهی و آبزیان است.

وی افزود: مجوز نمک زدایی برای سه استان ساحلی در جنوب داده شده و براین اساس مجوز ۴.۴ میلیارد متر مکعب صادر شده که از این میزان ۱.۴ میلیارد آب شیرین به دست خواهد آمد، این مجوز با جذب سرمایه گذار پیامد شروع کار را بدنبال دارد.

اردکانیان گفت: اکنون در جنوب ۷۶۰ میلیون متر مکعب آب شور براساس مجوزهای داده شده درحال بهره برداری است که ۲۳۰ میلیون متر مکعب آب شیرین از آن به دست می‌آید و بخشی از آن تا پایان امسال افتتاح می‌شود، برای صنایع مس، گل گهر و چادرملو و بخشی هم آب شرین برای خود هرمزگان و کرمان و یزد استفاده می‌شود.

عراق خواستار برق از دیگر کشورها 

وزیر نیرو در باره وضعیت برق رسانی به کشور عراق و ورود دیگر کشور ها به این بخش گفت: هر کشوری که می تواند صادرات برق به عراق داشته باشد، ایران تشویق می‌کند تا این کار را انجام دهد.

وی افزود: عراق به دلیل آسیب هایی که در جنگ آمریکا و حمله تکفیری ها دیده، با اختلال در صنعت برق روبرو شده  و از حدود ۲۵ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده، حدود ۱۵ هزار مگاوات در مدار است و کمبود قابل ملاحظه ای دارند، بنابراین کشورهای همسایه و غیره می توانند در این ارتباط مشارکت کنند.

ایران باداشتن ۴۷ رودخانه مرزی پایبند به تعهدات

وزیر نیرو در باره وضعیت رودخانه های مرزی هم گفت: ایران از حیث آب‌های مرزی و مشترک یک کشور منحصر به فرد در نقشه جغرافیا است و کشورهایی که فقط در حوضه آبریزبالادستی قرار دارند، شمار زیادی دارند و کشورهایی هم که درحوضه آبریز پایین دست قرار گرفته اند، هم از این مشخصه برخوردارند.

وی گفت: جمهوری اسلامی دارای ۴۷ رودخانه مرزی و طبیعی است و مانند همه کشورها تابع مقررات موضوعه است که در آنها به شکل دقیق تکلیف رودها مشخص است و در این زمینه قبل از انقلاب کار چندانی نشده، اما این حق ملی را دنبال خواهیم کرد.

اردکانیان در باره رودخانه هیرمند هم گفت: افغانستان به معاهده مربوط پایبند است و هیچ کوتاهی نداشته و تلاش می شود طرح های همکاری بین دو کشور افزایش یابد.

وزیر نیرو توضیح داد: اکنون با کشورهای همسایه در این زمینه رودخانه های مرزی توسعه همکاری خواهیم داشت و در جایی که بالا دست قرار گیریم، بی تفاوت نخواهیم بود، زیرا درجایی دیگر پایین دست واقع شویم، نیاز به همکاری دیگران است.

تکمیل اطلاعات سامانه املاک

اردکانیان درباره ارائه اطلاعات از سوی وزارت نیرو به سامانه ملی املاک و اسکان گفت: با توجه به مطرح شدن این موضوع در جلسه هیات دولت و درخواست رییس جمهور پیرامون تکمیل اطلاعات این سامانه، وزارت نیرو نسبت به ارائه اطلاعات و راه‌اندازی این سامانه اقدام خواهد کرد.

وزیر نیرو درباره رویکرد و اقدام های این وزارتخانه برای استفاده از نیروی کار جوان گفت: اقدام نخست استمرار گردش خون تازه و نو شدن ایده‌ها و تحرک و انگیزه‌ها در منابع انسانی و دوم هم تغییر روش انتخاب و انتصاب مدیران از حالت سنتی و انتخاب از حلقه اطراف به فراخوان عمومی است.

وی افزود: انتخاب مدیران ارشد و میانی صنعت آب و برق بوسیله فراخوان عمومی در روزنامه‌ها و مصاحبه انجام می‌شود تا افراد واجد صلاحیت و شایسته وارد این عرصه شوند.

آب و برق در صدر صادرات خدمات فنی مهندسی

اردکانیان در باره صادرات آب و برق با اشاره به اینکه صادرات آب و برق ایران ۶ سال است که در صدر فهرست صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور قرار گرفته ، افزود: ۵۸ درصد کل صادرات خدمات فنی مهندسی ایران مربوط به آب و برق است، اما همه این دستاوردها در یک شرایط رنج و دل‌مشغولی کسب شد.

وی اضافه کرد: به‌دلیل شیوه مصرف انرژی، در پیک تابستان هر سال به‌نسبت سال قبل باید پنج درصد نیروگاه بیشتر و با هزینه میلیاردی ساخته شود، اما همراهی مردم سبب شد نیازی به این سرمایه گذاری نباشد و امکان صادرات فراهم شود.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.