[ad_1]

به گزارش ایرنا، «سعید نسوفوویچ» روز پنجشنبه آغاز روزه گرفتن را  فردا ( جمعه ۵ اردیبهشت) و عید فطر را  ۲۴ ماه «می» برابربا ۴ خرداد اعلام کرد.

وی طی سخنانی با ابراز خوشحالی از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، این ماه را ماه قرآن، افزایش عبادات، اقدامات بیشتر بشر دوستانه و نزدیک شدن بیشتر به خدا دانست و مردم را به دوست داشتن و کمک به یگدیگر فراخواند.

نسوفوویچ با اشاره به اینکه انسان در طول زندگی بار سنگینی از مشکلات را بر دوش خود حمل می کند و در این مسیر ممکن است موجب ناراحتی دیگران شود، لذا نزدیکی به خداوند و بخشیدن همه را برای سبک کردن انسان امری مهم دانست.

وی در بخشی از سخنان خود به شرایط کنونی در استقبال از ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت که امسال تمام انسان ها درگیر مبارزه سختی با ویروس کووید-۱۹ هستند و بسیاری از مردم در سراسر دنیا جان خود را از دست دادند.

رییس العلمای جامعه اسلامی صربستان همچنین برای جلوگیری از شیوع این ویروس و حفظ سلامتی خود و خانواده و کلیه افرادی که با آنها زندگی و در تماس هستیم، گفت که همه ما موظف هستیم به اقدامات پیشنهادی از طرف پزشکان و متخصصین امور پرشکی و درمانی احترام بگذاریم.

وی اضافه کرد: لذا به همین دلیل تمامی آیین هایی که در ماه رمضان تا کنون در مساجد انجام می شد، امسال در کنار خانواده های خود در خانه ها یمان انجام بدهیم.

وی با یقین داشتن به موفقیت تلاش های تمامی دست اندرکاران در مبارزه با ویروس کرونا در صربستان، برای افرادی که نزدیکان و آشنایان خود را از دست دادند صبر و شکیبایی و برای تمامی بیماران شفای عاجل و برای پزشکان توانایی و موفقیت در نزد خداوند متعال نیایش و برای تمامی افراد امیدواری به فردای بهتر را دعا کرد.

مسلمانان صربستان معتقدند ماه مبارک رمضان، خیر و برکت را در سفره ها افزایش می دهد و مردم نزدیکی بیشتری را به خداوند احساس می کنند.

براساس آخرین سرشماری های غیر رسمی، بیش از ۳۰۰ هزار مسلمان در صربستان زندگی می کنند که حدود ۱۰۰ هزار نفر آنان در بلگراد و حومه این شهر سکونت دارند.

ورود نزدیک به ۶۰۰ سال اسلام در منطقه بالکان، نشان از آن دارد که سنت و معنویت اسلامی در همه عرصه‌های اجتماعی و فردی زندگی مسلمانان منطقه بالکان به خوبی ریشه دارد.

شب‌های قرآن کریم، نیز از مواردی است که بر زیبایی‌های نشاط معنوی در منطقه بالکان می ‌افزاید، در واقع ماه رمضان در شبه جزیره بالکان و در میان مسلمانان به ماهی تبدیل می‌شود که صله رحم در آن معنای بسیار جدی می یابد.

همزمان در صربستان در دیگر کشورهای منطقه بالکان غربی از جمله بوسنی و هرزگوین، کرواسی، مقدونیه و مونته نگرو، اسلوونی، رومانی، آلبانی، مجارستان و بلغارستان نیز ماه مبارک رمضان از فردا جمعه آغاز می شود.

اکثر خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری در صربستان برنامه‌های مخصوصی را در ماه مبارک رمضان تدارک دیده اند تا فضای شروع این ماه را به هموطنان مسلمان خودشان تبریک گفته و در این فضای پربرکت سهیم شوند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.