[ad_1]

 «داریوش اسماعیلی» روز دوشنبه در نشست خبری به شکل ویدئو کنفرانس در محل این وزارتخانه توضیح داد: سال ۹۸ سهم بخش معدن وصنایع معدنی ۲۵ درصد ارزش صادرات غیرنفتی بود و در بخش تولیدات هم روند افزایشی را داشتیم.

وی میزان استخراج مواد معدنی پارسال را بیش از ۴۱۰ میلیون تن ذکر کرد و گفت: سال ۹۷ میزان استخراج مواد معدنی ۳۸۰ تا ۳۸۵ میلیون تن بود و انتظار می رود در سال ۹۹ رشد حداقل ۲۰ درصدی را در این زمینه داشته باشیم.   

اسماعیلی که پس از سپری شدن ۷۹روز از انتصابش در پست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، نخستین نشست خبری خود را برگزار کرده بود، خاطرنشان ساخت: سال ۹۸ باوجود تحریم های بسیار شدید و قوی که آمریکا برروی کشورمان اجرا کرد تا اقتصاد ایران را به زانو درآورد، اما موفقیت ها در بخش معدن و صنایع معدنی، دشمن را نا کام ساخت.

آمار صادرات سال ۹۷ در بخش معدن و صنایع معدنی رقم ۹ میلیارد و ۲۲۶.۱ میلیون دلار را نشان داد که حدود ۲۱ درصد ارزش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد و براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران سال ۹۸ ارزش صادرات غیر نفتی به ۴۱.۳ میلیارد دلار رسید که ۲۵ درصد آن رقم ۱۰ میلیارد و ۳۲۵ میلیون دلار را نشان می دهد.

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پارسال  پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال در کشور فعال بودند که میزان حقوق دولتی وصولی معادن به یک هزار و ۸۷۱ میلیارد تومان رسید.

به گفته اسماعیلی، اکنون ۱۰ هزار و ۴۰۴ معدن در کشور وجود دارد و حدود ۱۴۲ هزار نفر اشتغال مستقیم در معادن دارند.

وی اضافه کرد: سال گذشته (۱۳۹۸) امکان واردات ۳۲۱ دستگاه ماشین آلات و تجهیزات معدنی فراهم شد که میزان ناچیزی از تقاضای این بخش را پاسخ داد.

این خبر در حال تکمیل است..

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.