[ad_1]

فرامرز مردانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه میزان برداشت در مراتع بسته به نوع آنها متفاوت است، اظهار داشت: میزان برداشت علوفه در مراتع درجه یک و خوب استان به ازای هر هکتار ۳۰۰ کیلوگرم، مراتع درجه دو و متوسط ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم و در مراتع فقیر و درجه سه ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم است.

وی سطح مراتع استان که برداشت علوفه از آنها انجام می‌شود را یک میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: بیشترین میزان برداشت علوفه در استان مربوط به شهرستان کوهرنگ است زیرا این شهرستان بیشترین سطح مراتع را دارد.

رییس اداره مرتع منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری یکی از عوامل موثر در میزان برداشت علوفه را پراکنش باران عنوان و بیان کرد: چنانچه میزان بارش فصل بهار کم باشد میزان برداشت علوفه از مراتع نیز کاهش می‌یابد و یا به عنوان مثال اگر بارندگی خوبی در اردیبهشت داشته باشیم میزان علوفه در مراتع نیز افزایش می‌یابد. 

مردانی به میزان مشارکت مردم اشاره و تصریح کرد: طرح‌های مرتع‌داری در ۲۵۶ هزار هکتار از مراتع استان انجام می‌شود که در این مراتع مشارکت مردم خوب است ولی در مناطقی که طرح مرتعداری نداریم مشارکت مردم نیز پایین‌تر است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.