[ad_1]

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، محمدرضا جوادی یگانه در دومین جلسه کارگروه مداخلات اجتماعی – روانی سوگ اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود که آمار کل متوفیان تهرانی ظرف این دو ماه حدود ۱۳ هزار نفر باشد.

وی گفت: تمامی خانواده های این افراد در طول این ایام فرصت و امکان سوگواری جمعی را نداشته اند و ضروری است ضمن اجرای فاصله گذاری اجتماعی، زمینه برگزاری مراسم سوگواری فراهم شود.

جوادی یگانه افزود: اولویت مدیریت شهری جلوگیری از هر گونه تجمع شهروندان در زمان شیوع کروناست اما در تلاش هستیم بتوانیم تا هفته آینده ضمن اطلاع رسانی گسترده، بستر مساجد، حسینیه‌ها و سرای محلات را برای برگزاری مراسم سوگ آنلاین فراهم کنیم.

معاون شهردار تهران بیان کرد: تلاش می‌کنیم تا با آغاز ماه مبارک رمضان مراسم سوگواری آنلاین را به مرحله اجرا برسانیم و در این راستا تأکید داریم که از ظرفیت مساجد برای برگزاری سوگواری آنلاین حداکثر بهره‌گیری صورت پذیرد.

وی گفت: برگزاری این مراسم می‌تواند مجددا پیوند اجتماعی مردم را با مساجد برقرار کند، توجه به حسینیه‌ها به خصوص برگزاری مراسم‌ سوگواری آنلاین برای اقوام مقیم تهران، بهره‌مندی از ظرفیت ۳۵۳ سرای محله تهران که می‌تواند با فضاسازی امکان اجرای مراسم را فراهم کند حائز اهمیت است.

جوادی یگانه افزود: در همین راستا اعلام آمادگی مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران در خصوص مشارکت ائمه جماعات مساجد و در اختیارگذاشتن مساجد برای برگزاری مراسم سوگ آنلاین با پیش‌بینی مداح، سخنران و قاری قرآن می‌تواند فرصت بی‌بدیلی را برای پیوند نهادهای مذهبی با تکنولوژی و بسترهای فناورانه فراهم کند.

تقدیر از ورود جدی مدیریت شهری در حوزه سوگ

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این جلسه ضمن تقدیر از ورود جدی مدیریت شهری در حوزه سوگ اظهارداشت: در شرایط امروز جامعه با افزایش آمار مرگ و میر و تعداد زیادی از خانواده‌های داغدار رو به رو هستیم که امکان برگزاری مناسک و آداب سوگواری را نداشته‌اند.

محمدجواد حق‌شناس گفت: اگر مجموعه مدیریت شهری از ظرفیت‌های ارتباطی و تعاملی خود با سایر نهادها و اختصاص زیرساخت‌های شهری به این موضوع مهم استفاده نکند شاهد شهری خشمگین، افسرده، ناراحت با انواع مسائل اجتماعی و روانی خواهیم بود که آثارش را در ابعاد مختلف زندگی شهری و فضاهای عمومی مانند رانندگی، مراودات اجتماعی و … نشان می‌دهد.

وی افزود: ضروری است مجموعه مدیریت شهری ضمن کمک به ایجاد فضاهای جایگزین برای برگزاری مراسم به صورت حضوری، تلاش کند بسترهایی برای تخلیه روانی شهروندان، در کنارهم بودن و افزایش همدلی در سطح شهر تهران فراهم کند.

حق‌شناس بیان کرد: در همین راستا ضروری است ضمن بهره‌گیری از ابزارهای فناورانه در بستر شبکه‌های مجازی و احترام به فردیت افراد برای انتخاب روش برگزاری مراسم سوگواری، از شرایط موجود به عنوان فرصتی برای پیوند مجدد مردم با مساجد به عنوان مهمترین نهاد مذهبی استفاده کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهارداشت: مساجد کارکردهای مختلفی همچون عبادی، مذهبی و اجتماعی دارند که اجرای طرح سوگ آنلاین در شرایط امروز جامعه می‌تواند ضمن تقویت رابطه اجتماعی مردم با مساجد، با بهره‌گیری از ظرفیت تکنولوژی، مساجد را به داخل خانه مردم ببرد.

وی گفت: مشارکت جدی ائمه جماعات مساجد در این طرح، باعث استقبال شهروندان برای برگزاری این مراسم در مساجد خواهد شد.

حق‌شناس با تأکید بر فرصت بهره‌گیری از ظرفیت ۳۵۳ سرای محله شهر تهران افزود: با توجه به تعداد گسترده خانواده‌های داغدار که بین ۱۳ تا ۱۵ هزار نفر تخمین زده می‌شود، ظرفیت سرای محلات نیز برای انجام مراسم سوگ آنلاین اختصاص یافته است، اگرچه تأکید ما بر برگزاری مراسم در مساجد و حسینیه‌هاست اما برای پاسخگویی به نیازهای شهروندان در این خصوص، ظرفیت کالبدی و فیزیکی سرای محلات نیز به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.

طراحی مدل حمایت روانی – اجتماعی ویژه سوگواران خاموش

مدیرکل سلامت شهرداری تهران نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت شناسایی نیازها و دغدغه‌های خانواده‌های سوگوار اظهارداشت: همکاری مشترکی با انجمن انسان‌شناسی ایران آغاز شده و در حال حاضر مصاحبه‌های عمیق با خانواده‌های متوفیان در حال انجام است، تمامی مداخلات اجتماعی و روانی براساس مسائل شناسایی شده در این پژوهش علمی و بر اساس پیشنهادات تخصصی اساتید و انجمن‌های تخصصی خواهد بود.

زینب نصیری گفت: تاکنون توانسته‌ایم از پیشنهادات ارزنده انجمن‌های علمی مددکاری اجتماعی، مددکاران اجتماعی ایران، انسان‌شناسی، روانپزشکی ایران، سازمان نظام روانشناسی، ارتقاء سلامت  و… برای طراحی مدل‌های مداخله بهره ببریم.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری مشترک با سازمان بهشت زهرا (س) افزود: ضمن بازدید از فرایندهای تدفین، جلسات متعددی با همکاران پرتلاشمان در این سازمان داشته‌ایم و در تلاش هستیم روزهای آینده بسته حمایتی را برای ارائه به خانواده‌های سوگواران در محل سالن عروجیان آماده کنیم.

نصیری بیان کرد: این بسته شامل طراحی محتوای آموزشی برای بخش‌ها و سالن‌های مختلف مجموعه، تولید بروشور برای ارائه به خانواده‌های متوفیان، تولید استیکرهای فاصله‌گذاری اجتماعی برای نصب در سالن پذیرش، نماز میت و راه‌اندازی خانه سلامت بهشت زهرا(س) خواهد بود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران ابراز امیدواری کرد: با این اقدامات بتوانیم ضمن برداشت باری از دوش همکارانمان در سازمان بهشت زهرا(س)، در کاهش آلام سوگواران و خانواده‌های داغدار موثر باشیم.  

دومین جلسه کارگروه مداخلات اجتماعی – روانی سوگ با حضور جمعی از مسئولان، کارشناسان و متخصصان حوزه اجتماعی در ساختمان معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.

بیماری کرونا که از روزهای پایانی بهمن ماه سال ۹۸ کشور را درگیر کرده بر اساس گزارش منتشر شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا تا دوم اردیبهشت ماه به ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر رسید که از این تعداد ۶۰ هزار و ۹۶۵ نفر بهبود یافته و پنج هزار و ۲۹۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *