[ad_1]

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: روز 18 اوت (امروز) به ابتکار طرف آلمانی گفت وگوی تلفنی سرگئی لاوروف و هایکو ماس صورت گرفت و در مرکز توجه دو طرف پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای برگزاری نشست فوق العاده اعضای دائمی شورای امنیت با شرکت ایران و آلمان برای یافتن راههای تامین امنیت منطقه خلیج فارس قرار داشت.

ولادیمیر پوتین روز جمعه با اعلام حمایت کشورش از برجام، خواستار برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت با مشارکت ایران و آلمان شد و خاطرنشان کرد که خلیج فارس نباید محلی برای شانتاژ و دیکته کردن باشد.

پوتین با بیان اینکه روسیه به طور کامل به برجام ( برنامه جامع اقدام مشترک) پایبند است، اظهار داشت: روسیه از تعامل با همه طرف‌های علاقه مند به آرام کردن اوضاع در خلیج فارس استقبال می کند. 

رییس جمهوری روسیه اضافه کرد: روسیه پیشنهاد می کند در نشست فوق العاده سران شورای امنیت، با مشارکت آلمان و ایران درباره پارامترهای تشکیل مکانیزم امنیت در منطقه خلیج فارس توافق بدست آید.

پوتین هدف از درخواست خود را مشخص کردن و تشریح گام ها و اقدامات در راستای جلوگیری از تقابل و وخیم شدن اوضاع در شورای امنیت سازمان ملل خواند و اضافه کرد: حمایت جمعی از اجرای بی وقفه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که پایه حقوقی بین المللی برای تحقق برجام بود، بسیار مهم است.

وزیران خارجه روسیه و آلمان در ادامه گفت وگوی تلفنی بر پایبندی به قطعنامه 2231 شورای امنیت که پایه و اساس حقوقی بین المللی برای اجرای برجام به منظور حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته ای ایران(برجام) را بوجود آورده است، تاکید کردند.

در گفت وگوی تلفنی گفته شد که عقد این توافق بین المللی در سال 2015 دستاورد بزرگ سیاسی- دیپلماتیک بود که برای تحکیم نظام منع انتشار سلاح هسته ای و امنیت منطقه ای در منطقه خاورمیانه هدف گیری شده است. 

وزیران خارجه روسیه و آلمان روز 21 مرداد ماه در مسکو دیدار کردند و دو طرف در این دیدار نیز بر حمایت از برجام تاکید کردند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: وزیران خارجه روسیه و آلمان در راستای گفت وگوی تلفنی امروز سران دو کشور، درخصوص اوضاع بلاروس باتوجه به انتخابات ریاست جمهوری که اخیرا در این کشور برگزار شد هم مذاکره کردند.

وزیر خارجه روسیه هر گونه مداخله خارجی در امور داخلی بلاروس را غیرقابل قبول خواند و توجه همتای آلمانی خود را به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا به تلاش های خارجی برای بی ثبات کردن اوضاع این کشور برادر روسیه جلب کرد.

ناآرامی ها در بلاروس در پی اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آغاز شد و به بخش هایی از جامعه سرایت کرد که به طور معمول وفادار به رئیس جمهوری تلقی می شدند، به طوری که کارگران کارخانه های بزرگ دست از کار کشیدند و بخشی از بدنه پلیس، روزنامه نگاران رسانه های دولتی و یکی از سفیران بلاروس به صف معترضان پیوستند.

مخالفان لوکاشنکو مدعی اند که وی در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده است تا ماندن خود در قدرت را تضمین کند. اما لوکاشنکو با استناد به نتایج رسمی اعلام شده که از تصاحب بیش از ۸۰ درصد آرا از سوی وی حکایت دارد، شکست در انتخابات را رد کرده است.

قدرت نمایی خیابانی معترضان طی  یکشنبه گذشته در مینسک تردیدهای زیادی را در خصوص انتخابات این کشور و آینده تحولات سیاسی در بلاروس بوجود آورده است.

برخی کشورهای همسایه بلاروس بویژه لیتوانی و لهستان از معترضان حمایت کرده اند و مسکو این اقدامات را مداخله خارجی خوانده و خواستار پایان دادن به آن شده است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.