[ad_1]

حجت‌الاسلام حسینعلی زاهدی‌پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت نماز جمعه در دیدگاه امامین انقلاب اسلامی، اظهار داشت: نماز جمعه از دیدگاه امام خمینی(ره) در راس همه امور است و در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز قرارگاه فرهنگی هر منطقه و شهر است که امام جمعه، فرماندهی این قرارگاه را بر عهده دارد.
وی خاطرنشان کرد: قرارگاه فرهنگی یعنی تمام کارهای فرهنگی از این قرارگاه، صادر شده و نماز جمعه باید نقطه اتکای فعالیت‌های فرهنگی باشد که در این صورت، موفقیت‌ها و رفع مشکلات نیز زیاد می‌شود.
حجت‌الاسلام زاهدی‌پور افزود: در بیان اهمیت و جایگاه نماز جمعه از دیدگاه قرآن کریم باید گفت که خداوند در سوره مبارکه جمعه، تاکید و امر می‌کنند که برای شرکت در این فریضه الهی، تمام فعالیت‌های دنیوی، تجاری و اقتصادی خود را تعطیل کنید.
وی افزود: در حالی که کسب روزی حلال در دین مبین اسلام و متون دینی به عنوان یک جهاد، معرفی شده اما برای شرکت در نماز جمعه به تعطیل شدن همین جهاد تاکید شده است.
حجت‌الاسلام زاهدی‌پور ادامه داد: پیامبر اسلام(ص) نیز می‌فرمایند اگر فرد مسلمانی بداند که با رفتن به جای خاصی نمی‌تواند به نماز جمعه برسد، نباید برود که در زمان وجود مبارک امام زمان(عج) رفتن این شخص، حرام خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه تعطیل کردن کسب و کار برای شرکت در نماز جمعه، سبب ضرر و زیان اقتصادی نمی‌شود، تصریح کرد: در قرآن کریم و در ادامه آیه‌ای که می‌فرماید کسب و کار را تعطیل کنید، آمده است که بر روی زمین از فضل و کرم الهی طلب کنید که بر این اساس، فعالیت‌های دنیوی در برهه زمانی حدود ۲ ساعته (خطبه‌ها و نماز) نه تنها متضرر نشده بلکه موجب برکت در زندگی مادی می‌شود.

نماز جمعه، یک واقعیت اجتماعی و جایگاه مطالبه خواست عموم مردم است
امام جمعه شهرستان ماهنشان گفت: نماز جمعه، یک واقعیت اجتماعی بوده و ضمن اینکه خودش یک فرهنگ است برای آینده نیز فرهنگسازی می‌کند.
وی با بیان اینکه نماز جمعه، فرهنگ را به نحوی که به نفع طبقه متوسط و پایین جامعه باشد، تغییر می‌دهد، اظهار داشت: همانطور که در زندگی پیامبران نیز طبقه متوسط و محرومان، بیشترین مراجعان پیامبر بوده و پیامبران نیز مدافع آن‌ها بودند، نماز جمعه هم همین شرایط را دارد و مطالبات طبقه متوسط و محروم جامعه در محل نماز جمعه و در تریبون این نماز مطرح می‌شود.
حجت‌الاسلام زاهدی‌پور، نماز جمعه را جایگاه مطالبه حق و خواست عموم مردم خواند و خاطرنشان کرد: البته مردم نیز باید بیدار و بصیر باشند چرا که برخی قدرتمندان و طبقه ثروتمندان جامعه وقتی می‌بینند این مطالبه، چالش ایجاد می‌کند با فعالیت بر علیه امام جمعه و نماز جمعه، جوسازی و مخالفت می‌کنند.
وی افزود: نماز جمعه، تنها نهاد حکومتی و رسمی است که به صورت مستمر و همیشه شکل می‌گیرد اما به غیر از هزینه‌های بسیار جزئی برای برگزاری همایش‌ها و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، هیچ امام جمعه و دفتر امام جمعه‌ای از هیچگونه بودجه دولتی استفاده نمی‌کنند.

پشتیبانی مردم از امام و نماز جمعه، پیش‌نیاز اساسی برای بیان مطالبات است
امام جمعه شهرستان ماهنشان گفت: مردم اگر می‌خواهند امام جمعه، مطالبات آن‌ها را با قوت و قدرت بیان کرده و به گوش مسؤولان برساند باید پشتیبان باشند که پشتیبانی آن‌ها با حضور گرم و پرشکوه در نماز جمعه محقق می‌شود.
وی افزود: به طور معمول وقتی مطالبات مردم مطرح می‌شود، بعضی از مسؤولان خودبه‌خود خوشحال نمی‌شوند و ممکن است حتی احساس مچ‌گیری کنند.
حجت‌الاسلام زاهدی‌پور اظهار داشت: نماز جمعه چون ذاتاً یک عبادت اجتماعی است، وحدت‌بخش است.
وی خاطرنشان کرد: نمازهای یومیه، روزه و عبادت‌های دیگر به صورت فردی انجام می‌شوند و بروز و ظهور اجتماعیِ زیادی ندارند و نماز یومیه را می‌توان به صورت جماعت اقامه کرد اما بروز اجتماعی آن به اندازه نماز جمعه نیست زیرا نماز جمعه اگر به صورت جمعی نباشد، باطل بوده و باید تعداد معینی از افراد جمع شوند تا اقامه شود که همین جمع شدن سبب مطرح کردن مطالبات و حل مشکلات می‌شود.
حجت‌الاسلام زاهدی‌پور در خصوص تاثیر نماز جمعه در پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: اول اینکه نماز، عامل پیشگیری از انحرافات و آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی است و دوم اینکه این پیشگیری در نماز جمعه بیشتر است چون خداوند توجه ویژه‌ای به عبادت‌های جمعی و اجتماعی دارد.

 مصلای نماز جمعه ماهنشان، زیباترین و مستحکم‌ترین مصلای استان زنجان است
امام جمعه شهرستان ماهنشان گفت: این شهرستان، مکان مناسبی برای اقامه نماز جمعه نداشت که یکی از مهمترین اقدامات و ابتکارات اجتماعی، پیگیری احداث مصلای نماز جمعه در شان مردم این شهر بود که مقدمات این مهم در سال ۸۹ فراهم و در سال ۹۰ کلنگ‌زنی شد.
وی اظهار داشت: امروز مصلای ماهنشان با معماری اسلامی و به گواه مهندسان دفتر فنی استانداری، زیباترین و مستحکم‌ترین مصلای استان زنجان است.
حجت‌الاسلام زاهدی‌پور ابراز کرد: نماز جمعه در این مصلا اقامه می‌شود اما هنوز تکمیل نشده و نیازمند چند میلیارد اعتبار است که از همین جا دست یاری به سوی مسؤولان امر، دراز می‌کنیم.
وی در خصوص روش‌های جذب مردم و به‌ویژه جوانان و نوجوانان به نماز جمعه، خاطرنشان کرد: جذاب بودن فضای نماز جمعه، مورد توجه قرار دادن مطالبات مردم، مسؤولیت دادن به جوانان و نوجوانان، عواملی هستند که می‌توانند بخش مهمی از جاذبه را تضمین کرده و اقشار مختلف مردم به‌ویژه جوانان و نوجوانان را برای شرکت در این فریضه سیاسی- عبادی ترغیب کنند.
حجت‌الاسلام زاهدی‌پور افزود: در این راستا تلاش شده تا از اقشار، اصناف و گروه‌های مختلف جوان برای سخنرانی پیش از خطبه‌ها و بیان مطالبات مردم در نماز جمعه استفاده شود.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.