[ad_1]

به گزارش روز چهارشنبه صندوق حمایت از پژوهشگران وفناورران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایمان افتخاری برنامه‌های صندوق در سال جاری گفت: در سال جاری در حوزه حمایت از رساله‌های دکتری پرداخت به صورت مستقیم به دانشجویان انجام خواهد شد، همچنین در این سال گرنت‌های پژوهشی متنوعی که با توجه به نیاز کشور تعریف شده است، در اختیار پژوهشگران تراز اول کشور قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: رویکرد صندوق در این خصوص اولویت دادن به حمایت از پژوهشگران جوان و شاخص کشور در جهت شکل‌گیری گروه‌های پژوهشی پیشرو است، گرنت پیشتازان یک نمونه از این گرنت‌ها است که به محققان دارای سن کمتر از ۵۰ سال تعلق می‌گیرد و در چارچوب آن توسعه تحقیقات میان رشته‌ای دنبال می‌شود. اعطای گرنت بنیان (حوزه علوم پایه) و گرنت‌هایی در حوزه علوم انسانی نیز از برنامه‌های صندوق در سال جاری هستند، علاوه بر این موارد، گرنت‌های آغاز و استقرار هم با هدف جذب و حمایت از محققان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های برتر دنیا در اختیار پژوهشگران قرار خواهد گرفت.

افتخاری درباره توسعه تعاملات بین المللی صندوق گفت: ۵ طرح فناورانه با آکادمی علوم چین و ۵ طرح نیز با آکادمی علوم و فناوری این کشور برای حمایت نهایی شد، این طرح‌ها همه در حوزه‌های اولویت دار قرار دارند و به صورت مشترک میان محققان دو کشور انجام می‌شود که طرح‌های اثر گذاری هستند. همچنین زمستان سال گذشته دومین فراخوان حمایت طرح‌های پژوهشی مشترک ایران و روسیه منتشر شد تا از پروژه‌های پژوهشی مشترک در زمینه‌های علمی حمایت شود.

وی بیان کرد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در تعامل با نهادهای بین المللی علمی برنامه‌هایی برای حمایت از توسعه پژوهش در کشور دارد، در سال جاری نیز ۱۰ طرح مشترک میان محققان ایرانی و چین اجرا می‌شود تا علاوه بر گسترش همکاری‌های فناورانه نیازهای الویت دار به پژوهش رفع شود.

افتخاری افزود: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور یکی از مراکزی است که با حمایت از محققان کشور آنها را در مسیر پرورش طرح و ایده و به ثمر رساندن فعالیت‌های پژوهشی حمایت می‌کند. این حمایت‌ها در قالب طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری، گرنت‌ها و کرسی‌های پژوهشی و طرح‌های پسا دکتری انجام می‌شود که برخی از این چارچوب‌ها از سال‌ها پیش توسط صندوق دنبال می‌شده است. البته در سال ۹۸ تغییراتی در این برنامه‌ها رخ داد، مهمترین تغییر در حمایت از دوره‌های پسا دکتری رخ داد.

وی گفت: حمایت از این حوزه نزدیک به دو برابر افزایش یافت، همچنین نحوه پذیرش طرح‌های پژوهشی نیز تغییر کرد و رشد چشمگیری در درخواست حمایت از این حوزه را شاهد بودیم. البته در کنار این رشد کمی، شاهد ارتقای کیفیت طرح‌های برتر هم بودیم. به این ترتیب، در طول سال برای هر حوزه و کارگروه سه فراخوان منتشر می‌شود و بر اساس آن محققان به ارسال طرح‌های خود اقدام می‌کنند. در چارچوب این فراخوان‌ها در سال ۹۸، حمایت از ۳۳۹ رساله دکتری،  ۲۰۹ پژوهشگر پسادکتری و ۴۴۰ طرح پژوهشی در صندوق به تصویب رسیده است.

افتخاری ادامه داد: تفکیک حوزه‌های علمی و تشکیل یک کارگروه مشخص برای پیگیری اقدامات هر حوزه، با میزان قابل قبولی از استقلال، یکی از رویکردهای صندوق است، رویکردی که رقابت پذیری محققان حوزه‌های مختلف را امکان‌پذیر و در عین حال هدفمند کرده و از سوی دیگر، تا حدودی آزادی عمل برای سیاست‌گذاری در هر حوزه را به وجود آورده است. در سال جاری این آزادی عمل در سیاست گذاری را باز هم افزایش می‌دهیم تا شاهد ارتقای کیفی و کمی بیشتر تحقیقات باشیم.

 وی ادامه داد: پسا دکتری ویژه یکی از برنامه‌های جدیدی است که سال گذشته در صندوق آغاز شد و تفاهم‌نامه آن با ۱۲ دانشگاه برتر کشور منعقد شده است و اکنون در مرحله اجرا قرار دارد. در این دوره بسته حمایتی صندوق، شامل حق‌التحقیق و پژوهانه‌ای برای فعالیت‌های پژوهشی و سفرهای علمی، در اختیار پژوهشگر قرار می‌گیرد. از سویی بر اساس تفاهم با مراکز علمی افراد برجسته و دارای صلاحیت که عملکرد درخشانی در این دوره داشته باشند، جذب دانشگاه می‌شوند.

رییس صندوق بیان کرد:  صندوق برای ایجاد ارتباط قوی میان بخش پژوهشی کشور و صنعت برنامه‌ای را در سال ۹۸ تعریف کرد که با عنوان پسا دکتری فناوری معرفی شده است. نخستین تفاهم‌نامه برای گسترش این برنامه در بهمن ماه سال ۹۸ میان صندوق و یک شرکت فناور بزرگ امضاء شد تا رفع نیازهای فناورانه صنایع و شرکت‌های دانش بنیان در قالب طرح پژوهشی توسط محققان انجام شود. 

افتخاری گفت: در این برنامه قصد داریم با ایجاد شرایطی، ادامه مسیر پژوهشگران دوره‌های پسا دکتری در دنیای فناوری را فراهم کنیم، با انتشار فراخوان برای طرح‌های پژوهشی، نیاز شرکت‌های صنعتی یا دانش بنیان مطرح می‌شود و پژوهشگران در قالب طرح، پیشنهادهای خود برای رفع این نیاز را ارائه می‌کنند، پس از ارزیابی مشترک طرح توسط صندوق و شرکت فناور یا دانش‌بنیان و در صورت پذیرش آن، در واحدهای تحقیق و توسعه این شرکت‌ها مستقر می‌شوند.

 وی افزود: پس از دو سال و در صورت رضایت شرکت، پژوهشگر فعالیت خود را ادامه می‌دهد، تفاهم نامه در این حوزه برای ۳۰ محقق امضا شده است و به زودی نیز نخستین فراخوان را منتشر می‌کنیم. پیگیری این حوزه در سال جاری در قالب همکاری با شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان بیشتر- با جدیت انجام می‌شود تا پلی برای ایجاد ارتباط قوی دانشگاهیان و صنایع باشیم.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.