[ad_1]

سیامک محبی، روز یکشنبه در نخستین جلسه هماهنگی اجرای طرح ساماندهی مشارکت‌های مردمی در پیشگیری، کنترل و مقابله با کرونا در سالن معصومیه فرمانداری قم، اظهار داشت: در ۲ روز گذشته پیک خفیفی از افزایش مراجعه‌کنندگان به مراکز بهداشتی قم را شاهد بودیم که خوشبختانه این روند امروز یکشنبه متوقف شد و امیدواریم این روند کاهشی در روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد.

وی گفت: اگرچه با افت پیک کرونا در قم مواجه هستیم ولی شرایط کرونایی همچنان ادامه داشته و این شرایط نیاز به استمرار مراقبت‌های بهداشتی دارد.

وی بابیان این‌که دانشگاه علوم پشکی به دنبال تعطیلی اصناف نیست گفت: رعایت فاصله‌گذاری هوشمند و اجرای دستورالعمل بهداشتی برای بازگشایی اصنافی که مجاز به ازسرگیری فعالیت شدند، بسیار ضروری است.

محبی بابیان این‌که متاسفانه باوجود حجم بسیار زیاد کمک‌های مردمی، این کمک‌ها به‌صورت متوازن در حوزه بهداشت و درمان توزیع نشده است ، گفت: عمده مشارکت‌های مردم در درمان خلاصه شد و حوزه بهداشت از این ظرفیت کمتر برخوردار گردید.

وی ظرفیت‌سازی برای استفاده از ظرفیت سمن‌ها و مشارکت‌های مردمی و تداوم فعالیت این سمن‌ها را مورد تأکید قرار داد و افزود: نهادینه کردن سازوکاری متناسب با بافت مذهبی و سنتی کشور برای شبکه‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی با نگاه بلندمدت ضروری است.

محبی اظهار داشت: ۸۷ پایگاه سلامت در استان وجود دارد که این پایگاه‌ها اگرچه در ابتدا با چالش‌هایی مواجه بودند، ولی در ادامه و در قالب طرح غربالگری و طرح سلامت اقدام‌های بسیار بزرگی انجام دادند که این پایگاه‌ها ظرفیت‌های خوبی در استان هستند.

به گزارش ایرنا،‌ کووید۱۹، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و ازجمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به «کوید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی [email protected] در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *