[ad_1]

 به گزارش ایرنا حجت الاسلام صادق مرادی سه شنبه شب در نشست هم‌اندیشی با رسانه های خوزستان در مصلای مهدیه اهواز اظهار داشت: تاکنون نشست های متعددی با اعضای خانه مطبوعات و رسانه های استان و افردی که در عرصه های  اجتماعی فعالیت می‌کنند، برگزار شده و به مسائل و مشکلات آن ها به صورت دقیق پرداخته شده است.

وی افزود: تاکنون در تمام نشست هایی که درخصوص رسیدگی به مشکلات جامعه رسانه برگزار شده مبنای کار در دادگستری و قوه قضاییه این بوده است که خبرنگار به واسطه خبرنگاری نباید محکوم نشود اما موضوع شاکی خصوصی را نمی توان نادیده گرفت و در این رابطه منصفانه به پرونده رسیدگی می کنیم.

رئیس کل دادگستری خوزستان با بیان اینکه  شکایت از رسانه‌ها باید به شورای حل اختلاف برده شود و تا جایی که امکان دارد پرونده کیفری برای آن تشکیل نشود گفت: طبق قانون اساسی هر فردی می تواند از فرد دیگری شکایت کند و همکاران ما نیز در دادگستری هیچ گاه نمی توانند شکایت افراد را به واسطه داشتن سمت و یا شهرتی در جامعه نپذیرند.

وی تصریح کرد: ما شکایت را پذیرفته و منصفانه بر اساس قانون به آن رسیدگی می‌کنیم؛ هیچ تفاوتی بین فردی که داری سمت است و فرد عادی قائل نمی شویم اما رسانه ها قشر فرهیخته جامعه بوده و جزو مشاغل سخت و زیان آور هستند که باید با دید خاصی به آنها نگاه کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم می فرمایند نخستین و ریشه ای ترین جهاد مطالبه گران ایجاد امید و نگاه خوشبینانه به آینده است.

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: اکنون دشمنان خارجی و داخلی فشار زیادی برای تضعیف جامعه وارد می کنند که تقویت روحیه و امید بخشی به جامعه در چنین شرایطی ضرورت دارد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر سرنوشت پرونده توقیف ۳۶ هزار دستگاه کولر قاچاق گفت: یک محموله قاچاق سازمان تعزیرات به ما معرفی کرد و حکم تجدید نظر نیز در این زمینه صادر و محکومیت جزای نقدی و ضبط اموال در پرونده آمده است اما این پرونده نه در دادگستری بلکه در سازمان تعزیرات حکومتی است.ضمن اینکه در این پرونده قاچاق ۳۶ هزار دستگاه کولر نبوده بلکه حدود ۳۶ هزار کارتن بسته بندی شده شامل  پنل، موتور و سایر اقلام کولر بوده است که بخشی از آن مجاز و بخشی دیگر غیر مجاز است و کل محموله توقیف شده است.

وی تصریح کرد: همچنین رسیدگی به پرونده نیشکر هفت تپه تا اندازه ای به دادگستری خوزستان ارتباط پیدا کرده اما رسیدگی کامل به پرونده و جزئیات فعالیت این شرکت در تهران در حال انجام است ؛ هفته گذشته نشست مهمی در این خصوص برگزار شد و پرداخت حقوق معوق کارگران مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گیری شد که ۲ ماه حقوق کارگران پرداخت شود.

رسانه‌ها در کنار حاکمیت هستند 

همچنین در این نشست محمد جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: تشکیل شورای حل اختلاف حوزه فرهنگ و هنر توسط دادگستری خوزستان یکی از اقدامات بسیار موثر جهت رسیدگی به پرونده های رسانه ها بوده و سعی شده تمامی پرونده‌ها پیش از اینکه در دادسرا بررسی شود در شورای حل اختلاف مطرح شود.

وی افزود: تاکنون هیچ پرونده ای منجر به محکومیت رسانه ها نشده اما متاسفانه گاهی اوقات پرونده پیش از اینکه به شورای حل اختلاف برسد به دادگاه رفته و کیفری می شود که انتظار می‌رود این پرونده ها به دادگاه کشیده نشوند؛ نگاه هیات منصفه به رسانه‌ها حمایتی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خوزستان گفت: رسانه‌ها در کنار حاکمیت هستند که شایسته ستایش است؛ از رئیس دادگستری خوزستان تقاضا داریم پرونده های شکایت از خبرنگاران و رسانه ها به سمت دادگاه نروند و به شورای حل اختلاف ارجاع داده شوند.

وی تصریح کرد: همچنین برخی پرونده‌های رسانه ای در شهرستان ها دنبال می شود که انتظار می رود این پرونده ها نیز به استان ارجاع داده شود تا رسیدگی به این پرونده ها سریعتر انجام شود.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *