[ad_1]

دهم محرم الحرام سرزمین کربلا شاهد تیغهای تیز فرزندان ابلیس بود که بر قامت حق فرو آمد، از زمین و آسمان تیر و دشنه می‌بارید، صدای مرثیه آب و ناله طفلان بنی هاشم از هر خیمه به گوش می‌رسید.

کربلا از خون یاران ثارالله رنگین شد، باد در وزش گامهای اسبان خیره سر که بر پیکران بی سر آل الله می‌تاختند شیهه می‌کشید، ابلیس در لباس لشگریان عمر سعد – فاتحانه – سواران خویش را یاری می‌داد، غباری غلیظ، صحرا را پر کرده بود و فقط برق شمشیرهای برهنه سو سو می‌زد.

کربلا در دهم محرم سرزمینی شگفت بود که ابرار در خون خویش غسل کردند و با آب دیده وضو گرفتند. 

عاشورا مظهر حقانیت فرزند پیامبر اسلام (ص) و  آیینه مظلومیت پیشوای آزادگان جهان بود که به حکم قرآن عمل و به قسط قیام کرد و پیروزی حق بر باطل را برای همیشه در تاریخ به ثبت رساند.

عاشورا وادی عشق و هنگامه پیکار مردانی است که به فریاد استغاثه و ‘هل من ناصر ینصرنی’  امام حق لبیک گفتند و  جان عزیز بر کف به میدان آمدند تا به بشریت درس آزادگی، جوانمردی، ظلم ستیزی، توحید و فداکاری در راه حق و مکتب بیاموزند.

… و اینک در عاشورای حسینی، بار دیگر عطر وفاداری و  ولایت طلبی در کوچه پس کوچه‌های مشهدالرضا می پیچد، ابرهای اندوه بر آسمان دلهای عاشقان حسینی سایه می افکند و قافله مرثیه و سوگ، دل و دیده حسینیان را در پی خویش می کشد و  مولای شهیدمان مشتاقان خویش را به محفل عشق و اشک و حماسه فرا می‌خواند.

شعله های آتش عاشورا هرگز در قلب مومنان خاموش نمی‌شود، هر سال غم حسین بن علی (ع) در دلها شعله ورتر و جانسوزتر، زبانه می کشد و شیعه به انتقام خون به ناحق ریخته فرزند فاطمه زهرا (س) قیام می کند.

در مشهدالرضا (ع) که قلب جهان تشیع است، هر سال سوگواری برای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از شور و حال بی نظیری برخوردار است و بارگاه منور رضوی دسته های عزادار را که از مناطق دور و نزدیک خود را به این شهر می رسانند، بر گرد خویش سامان می دهد و همه در برابر ساحت مقدس هشتمین پیشوای شیعیان رسم ادب و ارادت به جای می آورند و در سوگ جد بزرگوارش گوهر عشق از دیده می فشانند و بر سر و سینه می کوبند.

امسال اما شیوع بیماری همه‌گیر کرونا دست عزاداران حسینی را برای به راه انداختن هیاتها در خیابانهای مشهدالرضا و برپایی مراسم تعزیه و شبیه خوانی بسته است.

با این حال، حرم ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) امسال نیز همچون همیشه میعادگاه جانهای شیفته اهل بیت علیهم السلام و میزبان عزادارانی است که دلتنگ زیارت کربلا به این سرای سراسر نور مشرف شده اند تا در اندوه جانکاه شهادت مظلومانه حسین بن علی (ع) همنوا با مرثیه خوانان و ذاکران آل الله در آستان تا آسمان بلند امام رئوفشان ادای دین می کنند.

شور عاشورای حسینی نیز همچون همیشه در دلها برپاست و قلب ها تپش به تپش ذکر لبیک یا حسین (ع) را بر زبان ها جاری می کنند و هر کس به فراخور توانش می کوشد تا ضمن رعایت دستورهای بهداشتی به قدمی یا قلمی سالروز شهادت جانسوز سرور جوانان اهل بهشت را تعظیم و تکریم کند.

شب عاشورا نیز مراسم خطبه‌خوانی در حرم مطهر رضوی همچون سالهای گذشته با حضور زائران و مجاوران و خادمان آن حرم ملکوتی برگزار شد. 

امشب همچنین در شام غریبان شهادت حضرت سیدالشهدا امام حسین(ع) مراسم ویژه ای در مناطق مختلف شهر مشهد و حرم نورانی حضرت رضا(ع) برپا خواهد شد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.