کنکور که سرنوشت ساز ترین آزمون در طی دو دهه ابتدایی زندگی نوجوانان و جوانان این مملکت است، گفتنی های بسیار دارد. تمام دانش آموزان این مرز و بوم هم چون یک رویداد در زندگی خود با این آزمون رو به رو می شوند اما به راستی چه شخصی می تواند موفق باشد ؟

موفقیت در کنکور با حرف آخر

چگونه می توان در کنکور موفق شد ؟ در این مقاله که توسط سایت رسمی حرف آخر تهیه شده است به این پرسش پاسخ خواهیم داد و عوامل موفقیت در کنکور را ذکر خواهیم کرد.

 width=

1- خوب گوش دادن :

برای کنکور همیشه زمان کم است. باید دقت داشته باشید از آنجا که حجم مطالب بالا است، همیشه زمان مطالعه و مرور نمودن کم است. سعی کنید برای موفقیت در کنکور از زمان خود بهترین بهره را ببرید. لذا در کلاس با دقت گوش کنید و مطالب را در لحظه فرا بگیرید. هیچ مطلبی را برای منزل و خارج از کلاس نگذارید. یکی از رازهای کنکور، خوب گوش دادن در کلاس است.
بعضا دیده شده که دانش آموزان در سال آخر از رفتن به مدرسه اجتناب می نمایند، ولیکن این امر پیشنهاد نمی گردد. در مدرسه اصول و پایه مفاهیم درسی آموزش داده می شود. برای مسلط شدن به سخت ترین مسائل نیز لازم است تا پایه را درست فرا گرفت.

2- مطالعه مطالب با فاصله اندک از زمان تدریس

برای موفقیت در کنکور باید از اتلاف زمان بپرهیزید. پس از هر کلاس و آموزش سعی کنید مطالب جدید را در منزل سریعا مطالعه نموده و رفع اشکال نمایید. مطمئن باشید در این حالت به دلیل تازگی مطالب زمان کمتری را صرف فراگیری می نمایید. برای موفقیت در کنکور پیشنهاد می شود، نهایتا یک روز پس از تدریس مطالب جدید، دوره و بازخوانی صورت گیرد تا بتوانید میزان فراگیری خود را بررسی نمایید.

3- داشتن برنامه خوب برای کنکور:

در کنکور شما باید از یک برنامه خوب بهره ببرید. آزمون کنکور دشوار نیست بلکه حجم گستردگی آن زیاد است لذا هر عاملی که بتواند برنامه های شما را به صورت طبقه بندی مرتب نماید، به شما کمک بسیاری نموده است. بسیاری از کلاس های آموزشی از چندین برنامه در کنار هم استفاده می نمایند ولی پیشنهاد ما استفاده از یک برنامه خوب است.
سعی کنید برای این آزمون مهم، یک برنامه کامل و جامع داشته باشید. برای رسیدن به این هدف و موفقیت در کنکور یک دفتر برنامه ریزی تهیه کنید. بر اساس ساعات مطالعه، نام درس، روز هفته، دفتر خود را تکمیل نمایید. سپس در انتهای هر هفته یک جمع بندی از ساعات و درس هایی که مطالعه نموده اید انجام بدهید و با هدف تعیین شده خود مقایسه کنید. شما می توانید با استفاده از منابع حرف آخر یک قدم از رقبایتان جلوتر باشید

4- قدرت تصمیم گیری

در آزمون کنکور شما باید قدرت تصمیم گیری داشته باشید. به عبارت دیگر، قدرت تصمیم گیری همان قدرت تغییر و تکامل است. بزرگترین موفقیت ها با یک تصمیم آغاز می شوند. گاها تصمیم های شما برای موفقیت در این آزمون می تواند سخت باشد. به طور مثال گذشت کردن از تفریح و اینترنت دشوار است اما شیرینی موفقیت در آزمون کنکور می تواند این دشواری را آسان نماید.زندگی تمام انسانها مجموعه ای از تصمیم ها است. این تصمیم ها گاها به اختیار خود و بعضی اوقات نیز خارج از عهده آنان است. کنکور آزمونی است که نیاز به تصمیمات آگاهانه شما دارد. یک تصمیم آگاهانه تصمیمی است که بتواند شما را در هر احوالی استوار نگاه دارد. پس تصمیم بگیرید که موفق باشید.

5- داشتن اراده و پشتکار برای آزمون

در کنکور طلایی ترین نکته داشتن اراده و پشتکار است. تصور کنید شما در روز 6 ساعت مطالعه می نمایید. طی یک تصمیم زمان مطالعه خود را از 6 به 8 ساعت می رسانید. ثابت قدم بودن و ادامه این روند گاها مشکل است اما این اراده و پشتکار شما است که می تواند آزمون کنکور را به شیرین ترین خاطره تبدیل کند.

6- انتخاب دقیق و آگاهانه برای موفقیت در کنکور

در آزمون کنکور و موفقیت در آن شما باید بدانید چه میخواهید. در مطالب قبل عنوان شد که تصمیم درست بسیار مهم است. تصمیم شما باید آگاهانه باشد. زیرا شما بهتر از هر شخص دیگر گرایشات و تمایلات خود را می دانید. تصمیم شما باید بر پایه توانایی های شما باشد.
سعی نمایید از آرزوهای خود در تصمیمات استفاده ننمایید زیرا همین امر موجب می شود تصمیمات شما عملی نگردند. در نظر داشته باشید، اگر که رازهای کنکور را فرا بگیرید، کنکور برایتان سهل و دلچسب می شود. حرف آخر با محصولات رایگان خود در این زمینه به شما کمک می کند.

7- ثابت قدم بودن

در طی مراحل کنکور موانع بسیاری وجود دارند ولی ثابت قدم بودن شما و تسلیم نشدن، از رازهای کنکور است. دانش آموزان گاهی در این پروسه ناامید می شوند و انگیزه خود را از دست می دهند. اگر شما عزم انجام کاری را داشته باشید، مطمئن باشید موفقیت منتظر شما است.
جمع بندی رازهای موفقیت در کنکور:
ابتدا هدف خود را در کنکور مشخص نمایید. هدف شما باید ثابت و آگاهانه انتخاب شود تا امکان موفقیت در آزمون وجود داشته باشد. پس از تعیین هدف شما باید یک برنامه مناسب و منظم داشته باشید. برای موفقیت در کنکور سعی کنید زمان خود را به بازه های کوچک تبدیل نموده و برای هر بازه یک هدف کوچکتر برگزینید. این تقسیم بندی باعث می شود تا دانش آموز پس از نیل به هر هدف، انگیزه بیشتری برای موفقیت در کنکور کسب نماید.
برای برنامه ریزی این آزمون از تجربه دیگران استفاده کنید. در کنکور فرصت آزمون و خطا وجود ندارد. شما باید بتوانید در کمترین زمان، بهترین تصمیم را بگیرید. یکی از رازهای موفقیت در کنکور مطالعه تمام دروس در تمام دوره های زمان بندی شده است. هیچ گاه درسی را کنار نگذارید. فراموشی آفت موفقیت در کنکور است.
کنکور می تواند بسیار شیرین باشد، اگر که دلشوره، استرس و ترس از ناکامی را کنار بزنید. تمام این موارد می تواند بستر لازم برای ثبات، تمرکز و موفقیت را از بین ببرد. انسان ها زمانی که به اهدافشان نمی رسند ناراحت می شوند اما آنچه می تواند این ناراحتی را از بین ببرد، انجام تمام تلاش برای نیل به هدف است. سعی کنید همیشه به خود انگیزه دهید تا در آزمون موفق باشید.
در نظر داشته باشید کنکور تنها یک آزمون برای سنجش شما است. تمام افراد به خودی خود دارای استعداد، هوش، تلاش و … هستند اما آنانی در آزمون کنکور می توانند موفق باشند که بتوانند این ویژگی ها را در کنار یکدیگر به درستی استفاده نمایند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.