[ad_1]

وزارت کشور افغانستان در اقدام تازه‌ای برای جلوگیری از ترورهای زنجیره‌ای در کابل پایتخت گشت‌و گذار مردم با موتورسیکلت را ممنوع و برای خاطیان مجازات تعیین کرد.

«طارق آرین» سخنگوی این وزارت به خبرنگاران گفت: از امروز چهارشنبه هیچ کسی حق گشت‌وگذار با موتورسیکلت در پایتخت را ندارند و علت آن نیز استفاده تروریست‌ها از این وسیله برا ترور  کارکنان دولتی است.

وی افزود: یافته‌های پلیس کابل نشان می دهد که بیشترین جرایم به ویژه طراحی حملات تروریستی، قتل‌های هدفمند توسط مجرمان و تروریست‌ها با استفاده از موتورسیکلت در مناطق مختلف شهر کابل سازماندهی و صورت می ‌گیرد.

به گفته آرین، افرادی که به این دستور بیتوجهی کرده و خلاف آن عمل نمایند، موتورسیکلت آنها متوقف و با صاحبان آنها برخورد میشود.

کابل در ماههای اخیر شاهد افزایش ترورهای زنجیره‌ای بوده است که تازه ترین مورد شامل سه تن از محافظان ریاست جمهوری، یک ژنرال زن در دستگاه امنیتی، خلبان و نظامیان ارتش بودند.

برخی از آگاهان مسائل امنیتی بر این باورند که طالبان پس از امضای توافقنامه صلح با آمریکا راهبرد خود را تغییر داده و در شهرهای بزرگ که نمی توانند حملات گروهی راهاندازی کنند، از شیوه جدید که ترور افسران نهادهای امنیتی است،استفاده میکنند.

«رحمت الله نبیل» رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان در توصیهای از نهادهای امنیتی این کشور خواسته است که با بررسی و مطالعه در برابر ترورهای اخیر تاکتیک خود را تغییر داده و علیه تروریست‌ها اقدام کنند.

ژنرال «ظاهر» سخنگوی سابق وزارت دفاع افغانستان، افزایش حملات طالبان و نقض کاهش خشونت را چند دستگی در بین طالبان میداند.

وی باور دارد که طالبان تلاش کردند امضای این توافقنامه را بزرگ جلوه داده و از آن برای وحدت داخلی خود استفاده کنند که موفق به این کار نشدند و اکنون به دلیل چند دستگی و حضور تروریست های خارجی با همکاری برخی گروههای داخلی به صورت مستقل عمل میکنند.

طلوع نیوز افغانستان هم امروز چهارشنبه به نقل از منابعی در نیروهای دولتی اعلام کرد: طالبان پس از پایان زمان کاهش خشونت براساس توافقنامه با آمریکایی ها  دو هزارو ۱۶۲ حمله به نیروهای دولتی داشتند.

این رسانه افغانستانی افزود:  در مقابل نیروهای افغان تنها ۱۹۰ حمله علیه طالبان انجام داده اند و این وضعیت نشان می دهد که خشونت و حملات طالبان افزایش قابل ملاحظه داشته است و این درحالی است که طالبان و دولت افغانستان یکدیگر را متهم به نقض توافقنامه صلح کرده و خواستار تطبیق کامل آن هستند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان امروز چهارشنبه در توئیتی نوشت: هیأت طالبان با زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه آمریکا و اسکات میلر فرمانده نظامیان آمریکایی در دوحه دیدار نمود و در باره تسریع آزادی زندانیان، تطبیق مواد توافقنامه صلح و موارد تخطی از آن از جمله حملات هوایی بحث و تبادل نظر کرد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *