[ad_1]

 سید مقداد میر موسوی با اعلام این خبر، خرگوش‌تپه را یکی از محوطه‌های شاخص و درون شهری گرگان برشمرد که  ۱۳۰ سال پیش توسط ژاک دمورگان باستان‌شناس فرانسوی مورد کاوش قرار گرفته است.
او تصریح کرد: این محوطه تاریخی در سال ۱۳۸۲ به شماره ۹۳۲۸ با قدمت دوره تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
این باستان شناس افزود: با توجه به توسعه فضای شهری و الحاقات زمین های پیرامونی این محوطه ارزشمند باستانی و تقاضاهای مکرر مالکان زمین های اطراف محوطه با توجه به در خطر بودن محدوده عرصه و حریم اثر، این پروژه با هدف تعیین عرصه و پیشنهاد حریم با اعتبارات استانی به صورت یک پروژه اضطراری برنامه ریزی و انجام شد.
ٰٰٰٰٰبه گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به گفته میر موسوی، در این پروژه که هیئتی متشکل از باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان، فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه های تهران و گلستان حضور داشتند، ۱۵ گمانه موردکاوش قرار گرفت که  ۹ گمانه موید محدوده عرصه تاریخی و ۶ گمانه نیز بیانگر محدوده حریم این اثر ارزشمند است.
سرپرست هیئت باستان شناسی در پایان گفت: نقشه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم خرگوش تپه پس از تهیه به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ارسال و پس طی تشریفات قانونی و تصویب در جلسات تخصصی به استان ابلاغ و در نقشه های بالادستی شهرگرگان قرار خواهد گرفت.

خرگوش تپه در شهرستان گرگان، بخش مرکزی، روستای خرگوش تپه واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۳۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *