[ad_1]

فرهاد سرخوش روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود افزایش چشمگیر تبخیر آب با آغاز فصل گرما، شاهد ثابت ماندن نسبی تراز این دریاچه هستیم که نشانگر ادامه‌دار بودن ورود آب به این حوضه آبریز و موفقیت در طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: اکنون تراز دریاچه ارومیه به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۸۶ سانتی‌متر رسیده که با وجود کاهش چشمگیر بارندگی‌ها، نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نیافته است.

رییس ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اعلام اینکه حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از پنج میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب رسیده، گفت: وضعیت دریاچه ارومیه هم‌اکنون نسبت به سال‌های اخیر مساعد است اما باید توجه کرد که تلاش‌ها برای احیای نگین آبی آذربایجان طبق برنامه ادامه دارد.

«سرخوش» با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود:  طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه هم‌اکنون پیشرفت قابل قبولی دارد و در دی‌ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش ایرنا، فردا، دوشنبه محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه و عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، از طرح های احیایی و دریاچه ارومیه بازدید می کنند.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال از سال ۱۳۹۴ به تراز اکولوژیک خود برسد. این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *