[ad_1]

 نادر رضا نوری موسس دهکده حیات طبیعت قزوین روز چهارشنبه با دعوت از کارشناسان دامپزشکی و اعلام این خبر گفت: تاکنون آماری از تخم گذاری مار پیتون با این تعداد در سطح کشور نداشته ایم که این نشان از علاقه این مار به محل زندگی خود دارد.

وی یادآور شد: مار پیتون برمه ای دهکده حیات طبیعت قزوین با بیش از چهار متر طول و حدود ۵۵ کیلو وزن و پنج  سال سن دارد که زمستان با مار پیتون آلبینو(زال) دهکده جفتگیری کرد و روز گذشته شاهد تخمگذاری این مار به تعداد ۲۰ عدد بودیم که هریک از تخمها حدودا ۲ برابر اندازه یک تخم مرغ بوده که پس از طی زمانی کمتر از ۲ماه یک مار حدود ۴۰ سانتی متری از آن خارج می شود.

سال گذشته نیز خرس ماده دهکده طبیعت قزوین زایمان کرد و در حال حاضر توله های آن در دهکده در حال رشد هستند.

وی تشریح کرد: حیوانات وقتی شرایط نگهداری مناسب داشته باشند چرخه زندگی خود را ادامه می دهند و علت اینکه ما دهکده حیات طبیعت را باغ وحش نمی نامیم همین هست که سعی شده در این مکان پرندگان و خزندگان و گوشتخواران و … در محیطی آرام و نزدیک به شرایط طبیعی خود زندگی کنند و به چرخه حیات خود ادامه دهند.

نوری از دهکده حیات طبیعت به عنوان یک مرکز آموزشی – تحقیقاتی یاد کرد که شاید موارد منحصر بفردی در آن یافت می شود که می توان با بهره گیری از آن توسط متخصصان کمک شایان توجهی به بهبود شرایط زندگی در حیات وحش کرد.

وی همچنین از مثلث دامپزشکی، محیط زیست و شهرداری قزوین به عنوان ۳ ضلع یک مثلث که حمایتهای قابل توجهی از این مجموعه می کنند نام برد و افزود: با همکاری این دستگاه ها و کارشناسان مربوطه ، دهکده حیات طبیعت قزوین به عنوان محیطی امن برای حیوانات این مجموعه تبدیل شده است.

پیتون ها خانواده‌ای از مارهای بدون زهر هستند که در آسیا،آفریقا و استرالیا زیست می کنند.

این گونه جزو مارهای بزرگ محسوب می شود و تاکنون بیش از ۲۰ گونه آن مشاهده شده است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.