[ad_1]

سهندعلی فلاحی روز چهارشنبه در جلسه کمیته پایش رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان استان اظهار داشت: مقرر شده تا کمیته مذکور با حضور اعضا و دستگاه‌های دخیل در امر صادرات با محوریت اتاق بازرگانی تشکیل جلسه دهد و موضوعات مرتبط را پیگیری کند.
وی با اشاره به مشکلات و موضوعات مرتبط با تعهدات ارزی برای فعالان اقتصادی در کشور و استان، خاطرنشان کرد: در رابطه با مشکلات مرتبط با تعهدات ارزی در استان در برخی موارد شاهد این هستیم که سیستم بانک‌ها به‌روز نیست، برخی از صادرات ریالی بوده و برخی نیز ورود موقت داشتند.
نایب‌رییس دوم اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه اتاق برای همکاری و پیگیری و حل مشکلات در این رابطه باید اطلاعات و آمارهای به‌روز داشته باشد، افزود: در رابطه با بازگشت ارز صادرکنندگان، بررسی‌های دقیق‌تر صورت گیرد و اخطار، توجیه و آگاهسازی باید در دستور کار باشد و اقدامات قهری مرحله آخر کار باشد.
رییس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان نیز با بیان اینکه عمده تعهدات صادراتی استان زنجان بازگشته است، گفت: ۹۰ درصد از صادرکنندگان استان، تولیدکننده نیز بوده و باید از برخوردهای قهری با آن‌ها جلوگیری شود تا مشکلات ناشی از آن نیز ایجاد نشود.
مهدی رنگ‌رونا با بیان اینکه عمده مشکلات اصلی صادرات مربوط به بانک مرکزی است  که در یک محیط بسته برای کل صادرکنندگان تصمیم‌گیری می‌کنند، ابراز کرد: در صورت ادامه روند کنونی صادرات استان زنجان به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و صادرکنندگان از مدار خارج خواهند شد.
وی با بیان اینکه فشار مضاعف به صادرکنندگان در صورتی که خود دولت در بازگرداندن ارزش دچار مشکل است، منصفانه نیست، ابراز کرد: صادرکنندگان در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارند و باید از آنها حمایت کرد.
امیرعلی مسیبی، معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز با تاکید بر اینکه همه به اجرای قانون مصمم و مکلف بوده و ارز حاصل از صادرات باید به چرخه تولید بازگردد، ابراز کرد: با وجود همه مشکلاتی که صادرکنندگان دارند، به واقع پای کار هستند و باید از آنها حمایت شود.
وی با تاکید بر اینکه نباید کار را به جایی رساند که مشکلات به  شکل قهری پیگیری شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکثر صادرکنندگان استان تولید کننده نیز هستند، ایجاد مشکلات برای صادرات، تولید را نیز دچار مشکلات عدیده ای خواهد کرد.
 مسیبی با بیان اینکه برخی از واحدهای تولیدی و صادراتی استان زنجان که صادرات بالایی داشته اند در رفع تعهدات ارزی خود یا صفر بوده و یا درصد بسیار پائینی از تعهدات خود را رفع کرده اند که باید هرچه سریعتر نسبت به باقیمانده ایفای تعهدات خود اقدام کنند.
وی با تاکید بر اینکه آمار و اطلاعات دقیق بانکی نیز باید برای پیگیری موجود و ابهامات در مورادی از جمله ارز نیمایی، صادرات در مقابل واردات و یا مشخص بودن فرصت برای رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان  مشخص باشد، ابراز کرد: بانک ها در تخصیص ارز همکاری لازم را با واحدهای تولیدی و صادراتی استان داشته باشند.
در ادامه کشاورز معاون گمرک استان زنجان با اشاره به اینکه ۷۰ درصد تجارت استان مربوط به محصولات حوزه روی است، ابراز کرد: برخی از قوانین خلق الساعه صادر و موجب بروز مشکلاتی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان می‌شود.
در پایان این جلسه مقرر شد تا موارد و مشکلات در زمینه رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان استان زنجان جمع بندی و ضمن ارائه راهکار و مذاکره با صادرکنندگان در راستای حل آنها و پرهیز از برخوردهای قهری با همکاری دستگاه های نظارتی اقدام شود.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *