[ad_1]

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) روز دوشنبه به نقل از وزارت حج و عمره این کشور گزارش داد: این کیف‌های دستی که ” کیف حج ” نامگذاری شده، توسط پُست به هتل‌ها و محل اقامت حجاج ارسال و به آنها اهدا می‌شود.   

بر اساس این گزارش، این کیف‌ها شامل کلیه امکانات بهداشت فردی، تعدادی احرام و ماسک، کیف دستی نگهداری اسناد، کتاب مربوط به مناسک حج و سنگ‌ریزه است.  

نکته قابل توجه این است که  پُست عربستان امسال بطور فعال در برگزاری حج مشارکت دارد و طریق کلیه دفاتر خود در اماکن مقدس به زائران و حدود ۲۵۰ نهاد دولتی بصورت شبانه روزی از طریق پنج شعبه خدمت‌رسانی می‌کند. 

خبرگزاری واس اضافه کرد: وزارت امور دعوت و ارشاد اسلامی عربستان تمامی امکانات خود را از طریق ایجاد سامانه یکپارچه خدمات و تسهیلات برای خدمت به زائران حرمین شریفین به کار گرفته است.  

این خدمات شامل آماده‌سازی مساجد و امکانات آن‌ها و شدت بخشیدن به برنامه‌های آموزش آموزه‌های حج و انتشار آن‌ها از طریق شیوه‌های مختلف از جمله سخنرانی، درس و موعظه توسط محققان، شیوخ، واعظان و توزیع بروشورها و کتابهای ارشادی است. 

با توجه به برنامه استثنایی حج امسال، وزارتخانه یاد شده برای حفظ بهداشت و سلامتی زائران برنامه‌های مختلفی را تدارک دیده و با هماهنگی وزارت حج و عمره تعدادی از واعظان را مامور برگزاری این برنامه‌ها در طول حج کرده است.

حدود ۱۰ هزار نفر در حج امسال شرکت می‌کنند 

در پی شیوع «ویروس کرونا»، عربستان امسال برای نخستین بار اجازه نداده که حجاج از خارج از این کشور به حج وارد شوند و فقط به ساکنان خود اجازه داده، حج امسال را برگزار کنند.  

در مقایسه با سال گذشته که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در مراسم حج شرکت کردند امسال پس از طی حدود ۱۰ هزار نفر از افراد مقیم عربستان در این رویداد مذهبی شرکت می‌کنند.  

در ابتدا، عربستان اعلام کرد که فقط حدود یک هزار نفر مجاز به انجام مراسم حج هستند، اما پس از مدتی رسانه‌های محلی گزارش‌هایی را منتشر کردند که این کشور اجازه شرکت حدود ۱۰ هزار نفر از ساکنان این کشور در حج امسال را صادر کرده است. 

وزیر حج و عمره عربستان با اشاره به اینکه متقاضیان شرکت در مراسم حج پس از طی چند مرحله گزینش شده‌اند، افزود: برای این افراد مجوزی با عنوان ” کارت طلایی ” صادر شده و این وزارتخانه به متقاضیانی که درخواست آن‌ها رد شده، در توئیتر پاسخ داده است. 

” محمد ینتن ” به شبکه «العربیه» عربستان گفت که معیارهای در نظر گرفته شده برای سلامت از سوی وزارت بهداشت این کشور، اساس انتخاب این افراد بوده و این روند بصورت شفاف انجام شده است.  

وی با اشاره به اینکه خارجی‌های مقیم عربستان با میلت‌های مختلف و از ۱۶۰ کشور جهان برای دریافت کارت طلایی به رقابت پرداختند، افزود: از بین آن‌ها ” ناصر ” با ملیت نیجریه که در ریاض پایتخت عربستان زندگی می‌کند، موفق به دریافت این کارت شد. 

خبرنگاران خارجی حق حضور در مناسک حج را ندارند 

عدم حضور خبرنگاران و رسانه‌های خارجی از دیگر نکات مراسم حج امسال است، زیرا دولت عربستان اعلام کرد که به منظور اعمال محدودیت برای  پیشگیری از شیوع کرونا در طی انجام مناسک حج، رسانه‌های خارجی مجاز به پوشش اخبار حج امسال نیستند.  

زائران سرزمین وحی از آخر هفته ورود خود به مکه را آغاز کردند و پس از ورود به این شهر با انجام آزمایش‌های مربوطه در هتل‌های این شهر قرنطینه شدند.  

بر اساس پروتکل‌های بهداشتی در نظر گرفته شده، حجاج پس از هر بار زیارت اماکن مقدس، مورد آزمایش مجدد قرار می‌گیرند و در محل اقامت خود قرنطینه می‌شوند و بدون اجازه مسئولان ذیربط حق خروج از محل‌های اقامت خود را ندارند.  

تعطیلی آبسرد کن‌ها و یخچال‌های مسجد الحرام و مسجد النبی 

سازمان امور مسجد الحرام و مسجد النبی با اشاره به اینکه بر اساس پروتکل‌های بهداشتی عربستان، آبسردکن‌ها و یخچال‌های حرمین الشریفین تعطیل شده‌اند، اعلام کرد که پویشی با عنوان ” خدمت به حجاج و زائران، افتخار ماست ” برای آبرسانی به حجاج در این مکان‌ها توسط کارکنان این سازمان راه‌اندازی شده که بطری‌ها آب بهداشتی پُر شده از آب «چشمه زمزم» تهیه شده و در اختیار حجاج قرار می‌گیرد.   

این سازمان تاکید کرد که آب بطری‌های یکبار مصرف تهیه شده از آب چشمه زمزم کاملا بهداشتی است و برای استفاده یک بار مصرف در اختیار حجاج و زائران مسجد الحرام و مسجد النبی قرار می‌گیرد.  

بیش از ۱۳ هزار کارگر، نظافت شهر مکه را برعهده دارند   

شهرداری مکه با اعلام اینکه این شهر برای برگزاری مراسم حج امسال آماده است، اعلام کرد که اجرای عملیات جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و تامین سلامتی زائران بیت الله الحرام آغاز  شده است.  

بر اساس اعلام شهرداری مکه برای اجرای این برنامه و ارائه بهترین خدمات به حجاج بیش از ۱۸ هزار و ۴۹۰ کارگر به کار گیری شده اند. 

همچنین ۲۸ مرکز جدید خدمت مجهز به پیشرفته ترین وسایل در سراسر اماکن مقدس شهر مکه ایجاد شده و علاوه بر شهرداری‌های مناطق به حجاج خدمت رسانی می‌کنند. 

شهرداری مکه اضافه کرد که بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ کارگر نظافتچی همراه با جدیدترین تجهیزات بصورت شبانه روزی در سطح شهر و اماکن مقدس بویژه در مکانهای شلوغ و ساعات پیک، مشغول کار هستند و ۸۷ هزار و ۹۰۰ سطل زباله زیر زمینی در منطقه ” مینا ” مکه نصب شده است. 

همچنین ماموران بهداشتی این شهرداری در قالب گروه‌های نظارتی بصورت شبانه روزی بر بازارها و فروشگاههای مواد غذایی نظارت دارند. 

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.