[ad_1]

قرار مراسم ساعت ۱۳ روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹ است اما بر خلاف رویه معمول در تاخیر حضور مهمانان نیم ساعت قبل از موعد تعیین شده اولین مسوول به ایرنا می‌آید؛ آرام آرام مهمانان از راه می‌رسند اما هنوز تا زمان شروع رسمی مراسم و ورود استاندار زمان باقی مانده است.

در اوضاع و احوال کرونا مهمانان اندکی به مراسم دعوت شده‌اند و آن هایی که زودتر آمده‌اند تا شروع برنامه در گوشه کنار ساختمان ایرنا با خبرنگاران گپ و گفت دارند.

در گوشه لابی موزه کوچکی از ابزار قدیمی تولید و ارسال خبر که برخی از آنها قدمت ۴۰ ساله دارد توجه مهمانان را جلب می کند؛ البته قدمت خبرگزاری گرگان به دلیل عمر کم استان گلستان کمتر از سایر استانهاست و طبیعتا اقلام خبری قدیمی‌تر که بیش از چهل سال عمر داشته باشد؛ در این مرکز وجود ندارد. 

از جمله تجهیزات قدیمی یک رادیو است که گویا به زمانی نسبتا دور تعلق دارد؛ آن زمانی که هنوز رادیو تلویزیون ملی ایران (صدا و سیمای کنونی) تاسیس نشده است و رادیو از ادارات تابعه خبرگزاری پارس (ایرنا) است.

در گوشه سالن ورودی ماسک و لوازم ضدعفونی کننده تعبیه شده تا حداکثر مراعات اوضاع و احوال کرونایی برای این مراسم خیال مهمانان را آسوده کند هرچند مشخص است افراد حاضر از همان قبل ورود حساسیت لازم را دارند.

اندک اندک مهمانان وارد می‌شوند تا بزم خودمانی خبرنگاران ایرنا گلستان آغاز شود؛ مهمانان از دستگاههای و نهادهای مختلف اعم از نهاد روحانیت، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حضور دارند.

با ورود استاندار جلسه رسمی‌تر می شود؛ هادی حق شناس با خوش و بش‌های گاه و بیگاه تلاش می کند فضای جلسه را از حالت رسمی خارج کند تا مباحث جدی و در عین حال بدون رودربایستی مطرح ‌شود.

پس از خوش آمد و گزارش رییس مرکز گلستان، رویکرد و دکترین خبرگزاری از سوی مدیرعامل سازمان به صورت ویدیو کنفرانس برای حاضران تشریح می‌شود.

استاندار گلستان نیز در سخنان خود تخصصی و فنی بودن آثار ایرنا را به عنوان یکی از شاخصه‌های تولیدات این مرکز اعلام کرده و بر آن صحه می گذارد.

دکتر حق شناس معتقد است: با توجه به جایگاه خبرگزاری ایرنا، بهره‌گیری از خبرنگاران تخصص و فنی با تحصیلات مرتبط، عنصر موثری برای اجرای وظایف یک رسانه رسمی پویا و اثرگذار است که ایرنا گلستان از این نعمت بهره مند است.

در ادامه هم برخی مدیران حاضر در جلسه نظرات خود را در خصوص تولیدات ایرنا گلستان بیان کردند.

مدیرکل امور بانوان استانداری گلستان با اشاره به فعالیت‌ تخصصی خبرنگاران ایرنا در حوزه بانوان اظهار داشت: مسائل و چالش‌های حوزه زنان نیازمند واکاوی ریشه‌ای و بررسی همه جانبه است که خبرنگاران حوزه اجتماعی ایرنا گلستان تسلط لازم در این حوزه را دارند.

به گفته الهه غیناقی؛ فعالیت مستمر و مدون خبرنگاران ایرنا سبب شده تا رویکرد مندرج در گزارشات این خبرگزاری مستند و دارای پشتوانه علمی باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نیز در این نشست گفت: مهمترین شاخصه گزارشات و اخبار ایرنا تخصصی و فنی بودن آثار است.

ابوطالب قزلسفلو ادامه داد: احاطه و تسلط خبرنگاران ایرنا مرکز گلستان در حوزه جنگل مرتع و آبخیزداری شاخصه اصلی گزارشات است.

وی گفت: انتقادات مطروحه در خبرگزاری ایرنا اغلب سازنده و بر پایه مستندات و ادله قابل اثبات است و ما از چنین رویکردی استقبال می‌کنیم.

قزلسفلو ادامه داد: گلستان، استانی بر محور منابع طبیعی و کشاورزی است و اشراف خبرنگاران در این بخش به توسعه پایدار استان منجر خواهد شد.

احمدی عضو کمیسیون بانک‌های گلستان نیز شرایط این استان را ویژه‌ دانست و گفت: اثرات تحریم بر زندگی مردم ملموس است که خبرنگاران و اصحاب رسانه در مدیریت فضای اقتصادی و اتمسفر بازار نقش تعیین کننده ای دارند.

حجت الاسلام کیایی مسوول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گلستان نیز در این نشست اخبار ایرنا در پوشش نماز جمعه و خطبه‌های استان را مستند و دقیق خواند و گفت: انتقال صحیح و سریع خطبه‌های نماز جمعه از جمله مواردی است که خبرنگاران ایرنا در آن کوشش محسوس و قابل تقدیری دارند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان نیز گفت: خبرنگاران ایرنا در مطالبه گری و شناسایی دغدغه‌های گلستان نقش محوری بر عهده دارند.

قدرت الله عابدی اظهار داشت: از شاخصه‌های تولیدات ایرنا ایجاد همصدایی در جامعه است و مطالبه گری مندرج در گزارشات ایرنا بر مبنای حرفه ای و تخصصی مطرح می‌شود به نحوی که علاوه بر پیگیری دغدغه‌ها مانع هرگونه شکاف در جامعه است.

عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان هم در این جلسه ضمن تبریک روز خبرنگار به فعالان این عرصه و بیان این نکته که خبرنگاران چشم و گوش مردم و پل ارتباطی مردم و مسوولان هستند گفت: مطالبه گری، شناسایی و انعکاس مشکلات جامعه از اصلی ترین رسالت خبرنگاران است که این ویژگی ها نزد خبرنگاران ایرنا مشهود است.

هرچند محدودیت زمان جلسه بخاطر حجم برنامه های مهمانان و شرایط کرونا فرصت سخنرانی برای سایرین را مهیا نکرد اما در چند روز اخیر مهمانان دیگری هم جداگانه در ایرنا حضور یافته و روز خبرنگار را که با سالروز تاسیس خانه اصلی شهید صارمی (ایرنا) همزمان است؛ تبریک گفتند.

در این ارتباط هادی هاشمیان رییس کل دادگستری گلستان با تاکید بر نقش رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی بهنگام و آگاهی بخشی عمومی بویژه تاثیر آن بر پیشگیری از وقوع جرم و تبیین فعالیت های حوزه قضایی، گفت: ارتباط دادگستری گلستان با رسانه‌ها بویژه ایرنا بسیار نزدیک است اما با رویکرد جدید قوه قضاییه نیازمند تقویت این ارتباط هستیم.

دکتر علی نجفی نژاد رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان هم گفت ریشه یابی دغدغه‌های گلستان نیازمند کار رسانه ای تخصصی و ماهرانه است که تولیدات ایرنا در این استان از این شاخص ها بهره مند است.

دکتر علی نجفی‌نژاد گفت : برخی چالش ها و مشکلات استان در بخش تحقیقات و نوآوری با پیگیری‌های مستمر خبرنگاران برطرف میشود که نقش تولیدات مستند و مستدل در این مسیر قابل کتمان نیست.

میقانی مدیرکل راهداری گلستان هم گفت که باوجود قدمت و سابقه بالای حرفه ای ایرنا هنوز این رسانه در بین مردم و حتی مسوولان کمتر شناخته شده است و جا دارد آگاهی بخشی بیشتری صورت گیرد.

برزمینی مدیرکل ورزش و جوانان گلستان هم از آنچه که تلاش موثر ایرنا در اطلاع رسانی بهنگام، موثر و مستمر برای اطلاع رسانی حوزه ورزش و جوانان استان نامید؛ تقدیر کرد.

موسوی سرپرست جهاد دانشگاهی گلستان هم با یادآوری رسالت پیامبرگونه خبرنگاران بر تلاش هرچه بیشتر رسانه های استان در راستای توسعه همه جانبه این خطه شمالی تاکید کرد.

شماری از فرماندهان نظامی، مرزبانی و انتظامی، اعضای کانون وکلای گلستان و دیگر مسوولان محلی هم با حضور ایرنا و تبریک روز خبرنگار از تلاش خبرنگاران تشکر کردند.

بنیان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ۱۹ مرداد سال ۱۳۱۳ خورشیدی گذاشته شد؛ ایرنا آن زمان با عنوان “آژانس پارس” تاسیس و شناخته شد و تا امروز به عنوان خبرگزاری رسمی و ملی به حرکت خود ادامه داده است.

خبرگزاری ایرنا بلحاظ عمر نخستین رسانه ایران و ششمین در جهان است. 

خبرگزاری جمهوری اسلامی در کوران حوادث مختلف انقلاب نیز نقشی ماندگار در حوزه اطلاع رسانی داشت بطوریکه در دوره تصدی هشت ساله کمال خزاری بر این سازمان مسوولیت ستاد اطلاع رسانی تبلیغات جبهه و جنگ بر عهده ایرنا بود. 

ایرنا در دوران دفاع مقدس علاوه بر تقدیم ۱۲ شهید و اسیر به میهن اسلامی با مخابره یک میلیون و ۳۰۰ هزار خبر و ۵۰۰ هزار عکس حماسه و دفاع مقدس مردم ایران را برای همیشه تاریخ جاودان کرد.

سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی اکنون حدود ۱۰۰ مرکز و نمایندگی در داخل و خارج کشور دارد. 

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.