[ad_1]

حجت الاسلام احد آزادیخواه روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: نسخه اولیه این برنامه جامع در ۹ بند تدوین شده و شامل موارد مختلفی همچون چشم‌انداز، ماموریت، اهداف، اقدامات، نظارت و همکاری در کشور ثالت و نوع عملکرد در کشور سوم همانند ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری است که عمدتا در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی است.

وی با تاکید بر اینکه این برنامه جامع مشترک ۲۵ ساله مطالبه اولیه جمهوری اسلامی است خاطرنشان کرد: پس از آنکه آمریکا تحریم‌های یک‌جانبه و ظالمانه خود را علیه جمهوری اسلامی ایران تشدید کرد، ما باید به نوعی از سایر دولت‌ها و ملت‌های دنیا ظرفیت‌سازی کنیم تا معاهده‌ها و برنامه‌های فرا ملی ما تقویت شود.

رییس مجمع نمایندگان استان همدان در مجلس یازدهم ادامه داد: از آنجا که چین گردش مالی و اقتصاد پویایی دارد، بدون شک می‌تواند جای بسیاری از این تحریم‌ها را برای ما پُر کند، به‌ویژه در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی که موارد اصلی است.

حجت الاسلام آزادیخواه تصریح کرد: به واسطه برنامه مشترک ۲۵ ساله ایران و جمهوری خلق چین، بدون شک آینده کشورمان به ویژه در حوزه اقتصاد و معیشت مردم بهبود پیدا خواهد و در تحقق این امر شک نداریم.

وی با اشاره به برخی شانتاژهای خبری و منحرف کردن افکار عمومی علیه این برنامه مشترک گفت: در هیج کجای این برنامه مشترک ۲۵ ساله نیامده است که ما جزیره کیش یا قشم را به چین واگذار می‌کنیم و مردم را نباید با اظهارات دروغ ناراحت کرد و این تحرک‌ها کار استکبار و مزدوران داخلی آنها است.

ک وجب از خاک ایران واگذار نمی‌شود

حجت الاسلام آزادیخواه برنامه مشترک ۲۵ ساله ایران و چین را به منزله گشودن درگاهی به سوی کشور دانست، افزود: در این برنامه جامع یک وجب از خاک ایران واگذار نمی‌شود و در هیچ‌یک از مفاد برنامه مشترک ۲۵ ساله به این موضوع اشاره نشده است. 

وی بیان کرد: اگر بتوانیم در حوزه‌های مختلف برابر با ۹ بند مندرج در این برنامه مشترک با استفاده از ظرفیت‌هایی همچون سواحل کشور، نفت خام را به چین بفروشیم و ارز را به کشور برگردانیم، به طور قطع مشکل‌مان بهتر از گذشته حل خواهد شد و اشتغال، تولید و اقتصاد رونق بیشتری می‌گیرد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: شانتاژهای خبری برای این است که این توفیق نصیب ایران نشود و موارد مطرح شده عمدتا دروغ‌پردازی‌های عناصر مزدور و برای انحراف و تشویش افکار و اذهان عمومی و یک تهمت و افترا است.

حجت الاسلام آزادیخواه با تاکید بر اینکه باید از این وضعیت یک چشم‌انداز خوب ببینیم، خاطرنشان کرد: وقتی کشور چین حاضر است نفت خام ما را بخرد و برای پتروشیمی و منابع انرژی برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری و کارهای فرآوری انجام دهد، زیرساخت ایجاد و از سواحل مکران ما استفاده کند، باید از این شرایط استفاده کنیم و به طور قطع با این اقدام تحول اقتصادی در افق ۲۵ سال آینده منتظر مردم ایران خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در این برنامه مشترک از طرف هر ۲ کشور ناظر تعیین شده است اظهار داشت: این برنامه مشترک ۲۵ ساله یک اقدام بسیار ارزشمند است و در هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهیم ضد انقلاب مانع پیشرفت جمهوری اسلامی ایران شود.

رییس مجمع نمایندگان استان همدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چنانچه وزارت امور خارجه با جدیت کار را دنبال کند و به صورت شفاف آن را در مجلس شورای اسلامی در منظر نمایندگان قرار دهد، بدون شک مردم نیز همراه خواهند شد و این یک اتفاق مبارک و میمون است.

برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین یک توافقنامه راهبردی میان نظام جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین است که طبق آن قرار است چینی‌ها در صنعت نفت ایران، شرکت ملی صادرات گاز و شرکت ملی صنایع پتروشیمی و نیز زیرساخت حمل و نقل سرمایه‌گذاری وسیعی انجام دهند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.