[ad_1]

«محمدحسن متولی زاده» روز یکشنبه در جریان سفر یک روزه خود به استان مرکزی به مناسبت هفته دولت در بازدید از کانال تاسیسات انرژی بازار تاریخی اراک افزود: ایجاد کانال تاسیسات انرژی در این ابنیه تاریخی مهم نقش جدی در ایمن‌سازی و حفظ آن به‌عنوان یگ گنجینه بزرگ فرهنگی کلانشهر اراک دارد.

وی بیان کرد: بناهای تاریخی بازتاباننده  هویت تاریخی و فرهنگ هستند و همه باید برای حفظ آن‌ها تلاش مضاعفی به کارگیرند و شرکت توانیر نیز در این خصوص آمادگی لازم را  دارد.

مدیرعامل شرکت توانیر کشور ادامه داد: بازه زمانی پیک مصرف در تابستان سال جاری با همراهی مردم و مسئولان با موفقیت سپری شد و با کنترل مصرف از ایجاد و ساخت بیش از چهار هزار و ۳۰۰ مگاوات نیروگاه جدید در کشور جلوگیری شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی هم در این بازدید گفت: مرحله نخست عملیات اجرایی کانال تاسیسات انرژی به طول ۱۵۰متر در بازار تاریخی اراک با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال ایجاد شده است.

«محمد اله داد» افزود: ایجاد ساختمان پست زمینی، ایجاد ۷۰۰ متر شبکه  فشار متوسط و ۲ هزار و ۶۰۰ متر شبکه فشار ضعیف، اصلاح ۱۲۰ دستگاه لوازم اندازه‌گیری و نورپردازی ۱۵۰متر راسته اصلی بازار در طول برنامه اجرای پروژه اجرا شده است.

وی بیان کرد: به‌منظور اصلاح تاسیسات زیربنایی در بازار اراک تعبیه کانال تمام بتنی با عرض یک و ۶ دهم متر و ارتفاع ۲ و هفت دهم متر در این مجموعه تاریخی در حال انجام است که نقش مهمی در ساماندهی و رفع مشکل تاسیسات در این اثر تاریخی دارد که تاکنون ۱۵۰متر آن ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی ادامه داد: برای اینکه خللی در روند فعالیت کسبه بازار اراک ایجاد نشود ،فعالیت اجرایی از ساعت ۱۰شب تا ۶ صبح صورت گرفته و ساختمان پست برق زمینی با در نظر گرفتن مبلمان شهری و به‌صورت سنتی متناسب با بافت قدیمی بازار ایجاد شده است.

بنای اصلی بازار اراک در اوایل دوره قاجار و در زمان فتحعلی شاه، توسط محمد یوسف خان گرجی سپهدار بنیان نهاده شد و به‌همراه سراها و تیمچه های وابسته از معماری جالب توجهی برخوردار است.

بنای کنونی بازار مشتمل بر یک راسته اصلی شمالی جنوبی به طول ۸۸۰ متر و یک راسته شرقی غربی به طول ۶۰۰ متر است که در محل تقاطع آن ، چهارسوق زیبایی ساخته شده است.

استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است و در این منطقه ۷۴۰ هزار مشترک برق وجود دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.