[ad_1]

حمید وکیل باشی روز سهشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با شیوع و پایداری کرونا، بازدید از اماکن فرهنگی و فاقد فضای باز تعطیل شده که با همکاری بخش خصوصی  ساخت سایت آموزشی و معرفی موزه در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه برای اجرای سایت مجازی بیش از یک هزار قطعه عکس از پلان، اشیا، بخش های ورودی و تالار های این موزه جانمایی شده است گفت: برای علاقه مندان نیز این شرایط فراهم شده که با نوار ابزار و حرکت  سه بعدی در سالن ها بتوانند روی هر شی مورد نظر توقف کرده و اطلاعات دقیق آن مطالعه کنند.

به گفته مدیر موزه آبگینه، سایت مجازی موزه در بازه سه ماهه تکمیل شده که این روش می تواند بهترین راهکار برای معرفی جاذبه های فرهنگی تهران در ایام تعطیلی برای علاقهمندان باشد.

وکیل باشی تصریح کرد که هم اینک به علت تعمیرات و بازسازی موزه نیز بازدید عمومی از آبگینه میسر نیست و امیدواریم تا اوایل مهرماه با اتمام اقدامات مرمتی، این محل برای بازدید عموم دایر شود.

علاقهمندان به بازدید از موزه آبگینه به نشانی  http://Myvirtualland.ir/other/abgineh/index.html  از این بنای شاخص دیدن کنند.

۵۰ اثر شیشه‌ای و سفالی موزه آبگینه مرمت شد

مدیر موزه آبگینه و سفالینه ایران افزود: مرمت ۵۰ شی سفالی و شیشه‌ای موزه آبگینه از ابتدای خرداد ماه امسال توسط چهار تیم کارشناسی انجام شد.

وی با بیان اینکه این اقدام در بازه سه مااه انجام شده است گفت: پاکسازی رسوبات و استحکام بخشی این آثار جزئی از اقدامات مرمتی بود که طی این مدت به اتمام رسیده‌است.

وکیل باشی تصریح کرد در این اقدام قدیمی ترین اشیاشیشه ای و سفالی هزاره سوم قبل ازمیلاد تا دوره اسلامی مرمت شد.

وی همچنین از مرمت این مکان تاریخی نیز خبر داد و گفت: از سایر بخش‌های مرمتی این موزه می‌توان تعمیر و تعویض کف‌پوش، مرمت در و پنجره‌های چوبی تاریخی، تعمیر پلکان‌های داخلی بنا، تغییر بخش خدماتی موزه(سرویس بهداشتی)، رفع مداخلات مزاحم و مرمت ساختمان عنوان کرد که تا اوایل مهر ماه این کارها به اتمام می‌رسد.

مدیر موزه آبگینه و سفالینه های ایران همچنین به طرح به روزرسانی و نورپردازی اصولی و حرفه ای ویترین های موزه آبگینه و سفالینه های ایران با اعتبار ۸۰۰ میلیون ریال اشاره کرد و گفت: با توجه به تعداد بالای ویترین ها در سالن های موزه آبگینه و لزوم نورپردازی بر پایه اشیای نمایش داده شده این طرح برنامه ریزی و انجام شده است.

به گفته وکیل باشی در طرح به روزرسانی تجیهیزات الکتریکال از جدیدترین لامپ ها ی روز که در موزه های مهم دنیا نیز مورد قبول است استفاده شد.

در حال حاضر ۲ هزار و ۶۴ قطعه سفال و شیشه تاریخی در موزه آبگینه تهران حفاظت می‌شود که از این تعداد ۸۹۹ آبگینه و شیشه، ۶۸۰قطعه سفال، ۲۴۲ بلور و ۲۴۳ شی نفیس است.

موزه‌ آبگینه یا همان خانه قوام السلطنه نخست وزیر دوران قاجار و پهلوی است که در خیابان سی تیر قرار دارد و در تاریخ هفت اردیبهشت ۱۳۷۷ به ثبت ملی رسید.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.