[ad_1]

استاد «وانگ زه جوانگ» روز چهارشنبه در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در پکن که با همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در چین برگزار شد با اشاره به اینکه روند زندگی امام(ره) از عالم دینی در دوره پهلوی تا مخالف سیاسی و بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران از جذابیت شخصیتی منحصر بفرد ایشان جدا نیست اظهار کرد جذابیت شخصیتی امام (ره) عمدتا در مواردی مانند اراده برای انقلاب و مبارزه با دیکتاتوری سیاسی پهلوی و رفتار خیانت آمیز شاه به کشور، پایبندی در موضع مردمی برای منافع و رفاه عمومی، روحیه فداکاری و انسان دوستی اسلامی بر مبنای ارزش های جهانی منعکس شده است.

وی با بیان اینکه «صبر و ساده زیستی» به عنوان دو صفت برجسته مسلمانان در روحیه امام خمینی(ره) به کلی نمایان است گفت: همه این موارد باعث شده است تا شخصیت امام به عنوان یک رهبر سیاسی، مذهبی و معنوی از بعد کاریزماتیک برخوردار باشد.

وانگ با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) از نظر سیاسی با دیکتاتوری مخالف بودند اظهار کرد آرمان های اجتماعی امام(ره) همان اندیشه های برابری و عادلانه است امام (ره) معتقد بودند که نظام سلطنتی ناگزیر به ظلم و ستم سیاسی تبدیل می شود.

رییس مرکز مطالعاتی آسیا و آفریقا دانشگاه «آن هوی» چین گفت: امام خمینی(ره) به عنوان یک رهبر سیاسی و دینی جهانی که دارای فرهنگ سنتی ملی ایران و ارزش های دینی قوی بود با نظام نابرابر سیاسی و اقتصادی بین المللی مخالف بود.

او با بیان اینکه تا کنون چندین مقاله درباره دلایل پیروزی انقلاب اسلامی در مجله های مختلف دانشگاهی منتشر کرده است گفت: اعتقاد دارم که عوامل درونی و برونی در موفقیت نهایی انقلاب اسلامی نقش داشته است اما مهمترین عامل شخصیت خود امام (ره) بود.

وانگ تصریح کرد: امام خمینی(ره) دغدغه های روزگار را خوب درک می کرد پادشاهان پهلوی را به زبان دینی زیر سوال می برد و از آنان انتقاد می کرد و مشروعیت سیاسی آنان را تضعیف می کرد موفقیت انقلاب اسلامی جدای ناپذیر از خرد امام خمینی(ره) نیست.

وی تاکید بر اخلاق در نظم بین المللی را یکی از اندیشه های مهم و سیاسی امام خمینی(ره) عنوان کرد و گفت: از دیدگاه امام(ره) همه کشورها چه بزرگ و چه کوچک همه یکسان و برابر هستند و رفتار و اعمال هژمونی و سلطه جوی در سیاست بین المللی محکوم است.

این استاد چینی با بیان اینکه جامعه بین المللی امروز در مقایسه با جامعه بین المللی اوایل قرن بیستم و اواخر قرن نوزدهم تغییر چشمگیری نداشته است گفت: هژمونیسم و یک جانبه گرایی مثل همیشه بر کشورهای کوچک و ضعیف مسلط است نظم جامعه بین المللی هنوز از امنیت و عدالت دور است.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *